Forum Forum prawneBankowe

błędnie wykonany przelew co zrobić ???

błędnie wykonany przelew co zrobić ???

alicjaP / 83.12.236.* / 2007-09-05 13:42
podczas wypełniania druku przelewu pomyliłam się w ostatnie czyfsze numeru konta odbiorcy. Pieniądze nie weszły na konto odbiorcy. Gdy on wystąpił do banku z reklamacją bank odpowiedział że w ewidencji nie ma takiego konta. Później okazało się że bank do którego składałam zlecenie przelewu też się pomylił w numerze konta i w konsekwencji pieniądze trafiły na konto obcej osoby a nie na konto mojego odbiorcy. Po interwencji pisemnej banku w którym mam konto i do którego zlecałam wykonanie przelewu bank odbiorcy a jednocześnie bank tej obcej osoby na której konto weszły pieniądze odpowiedział że po kontakcie telefonicznym z tą obcę osobą, ona odmówiła oddania tych pieniędzy. Co w tej sytuacji mogę zrobić by wyjść z tej opresji z twarzą.
Wyświetlaj:
Kasik377 / 84.84.211.* / 2017-12-22 21:20
Mam pytanie z innej beczki... posiadam 2 konta zagraniczne. Jedno to takie codziennego użytku, drugie to lokata. Ostatnio przez zupełny przypadek zamiast na lokatę weszłam na to zwykle konto i dokonała przelewu na kwotę której na tym koncie nie było. Nie wiem co robić bo wszystko poszło jak przy prawidłowym przelewie, ale co teraz. Bank będzie sobie pobierał z tego konta pieniądze dopóki przelew się nie dopełni czy co
MMCin / 78.88.194.* / 2010-10-19 19:27
Może dla kontrastu dodam jak sprawa wygląda z drugiej strony. 11 października 2010r otrzymałem pismo z Banku, nazwijmy go K*B*, w którym bank informuje mnie że 1,5 roku!!!! temu zaksięgowano na moje konto mylnie 1400PLN. W związku z tym zostaję wezwany do niezwłocznego przelania na konto wskazane przez bank kwoty 1400PLN + odsetki za w/w okres. W przeciwnym razie zostanie uruchomione postępowanie windykacyjne. Zero telefonu, zero uprzejmości w zamian straszenie windykatorem oraz narażanie na dodatkowe koszty. Przez głowę mi nie przeszło zatrzymanie nie moich pieniędzy. Od 5 lat jestem ich klientem, a przez ich własną pomyłkę zostałem potraktowany jak przestępca. No cóż, pozostaje odwiedzić placówkę, zweryfikować pomyłkę (brak online banking) no i wycofać wszystkie oszczędności z K*B*.
Jola258 / 37.152.18.* / 2015-03-11 17:35
cyt" do głowy mi nie przyszło zatrzymanie nie moich pieniędzy" ale jednak przez 1,5roku Pan nimi obracał i nie pytał się skąd się u Pana na rachunku wzięły. Więc tak czy inaczej zatrzymał je Pan. :)
marwol71 / 77.237.13.* / 2010-07-14 11:10
Czy ktoś może mi dokładnie określić od jakiej kwoty weryfikuje się dokładnie przelewy pod kątem nr. i odbiorcy . Wiem że od 15000 euro trzeba zgłosić fakt do US .
Miałe sytuację z nieuczciwym pracownikiem który wystawił jednemu z moich klentów fałszywą fakturę na 90000 zł . Podał oczywiście poprawną nazwę mojej firmy ale nr. rachunku był fałszywy . Czy ten przelew przejdzie do niego czy wróci . Dodam że fałszywe konto było w mbanku . Wiem że do jakiejś kwoty przelewy nie są weryfikowane ... a może do żadnej
hik / 195.22.96.* / 2009-02-14 15:39
taki pomyłkowy przelew na cudzy rachunek to bezpodstawne wzbogacenie i jeśli druga osoba tego nie zwróci pomimo wezwania jej do tego, można iść zwyczajnie na policje i złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przywłaszczenia mienia! miałem już kiedyś taki przypadek i pan nie chciał zwrócić jakże się zdziwił kiedy okazało się, że toczy się przeciwko niemu postępowanie, wówczas oddał i to z przeprosinami
cosmo / 195.164.255.* / 2009-07-24 12:56
Można jeszcze dodać, że cała historia transakcji jest w tej chwili do dyspozycji, dodatkowo oświadczenia banków. Istnieje jeszcze taka procedura (nie wiem jak po Polsku) jak stop payment, można ją wykorzystać. Wtedy bank odbiorcy ma obowiązek oddać pieniądze na konto (podstawą może być np to że dane osobowe nie zgadzają się z danymi osobowymi odbiorcy) i obciążyć krnąbrnego kolesia z drugiej strony. Ludzie z bankowości tego nie wiedzą i odpowiadał Ci jakiś eunuch co nie ma pojęcia o tym co się wokół niego dzieje. Dlatego najlepiej wołaj przełożonego albo osobę decyzyjną, bo tak Ci odpowiedzą, jak na forum, że dane nie są używane do weryfikacji ale samo się nasuwa, że jednak po coś się je wpisuje. Sprawa jak najbardziej do załatwienia.
madara / 83.23.62.* / 2009-02-14 15:02
Mialam kiedys do czynienia z sytuacja kiedy wplynely na moje konto jakies obce pieniadze. Zadzwonila do mnie pani z pewnej firmy i powiedziala ze sie pomylila i ze bardzo mnie prosi o odeslanie. Prosila, bo wiedziala ze to moja dobra wola moze sytuacje uratowac. Niestety, trzeba w tych kwestiach bardzo uwazac.
qqqwww / 193.164.142.* / 2009-02-13 13:50
Jeżeli jak piszesz bank do którego zleciłaś przelew się pomylił (przyznał się pisemnie?), to bank powinien oddać.
Nie ma takiej możliwości żeby pomylić, tylko jedną cyfrę i wykonać poprawny przelew.
jur / 79.191.46.* / 2009-02-12 21:51
Zgłośić do Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego taki przypadek miałem w POCZTOWYM.
Wejść na NBP a nie szukać pomocy u nic niewiedzących.
megasys / 195.117.250.* / 2009-01-06 11:46
Przeprowadziłem kiedyś taki eksperyment: Wykonałem przelew niewielkiej kwoty na konto organizacji charytatywnej celowo zmieniając ostatnią cyfrę konta tak, że numer konta był formalnie błędny. Przelew był dokonany przez internet. Program bankowy obsługujący rachunki nie odrzucił tego zlecenia, ani nie zgłosił żadnego błędu. Nie wiem, czy pieniądze dotarły do adresata - może obsługa banku poprawiła numer konta mając dane jego posiadacza - w każdym razie przekonałem się, że można wysłać przelew z błędnym numerem konta nic o tym nawet nie wiedząc.
pozdrawiam
qqqwww / 193.164.142.* / 2009-02-13 13:51
Próbowałem dwa razy i za każdym system mi odrzucał to jako błąd, zmień bank.
0zlotych / 83.8.203.* / 2008-12-19 00:03
W Niemczech istnieje mozliwosc cofniecia przelewu dokonanego z wlasnego konta (np tzw online banking)n ainne konto bankowe w Niemczech. Termin realizacji takiej transakcji cofniecia przelewu ma dosyc dluga waznosc. Nie pamtenam, jak dlugo dokladnie, ale na pewno 14 dni, a moze nawet znacznie dluzej. Raz korzystalem z takiej opcji, gdy kupujac towar w Ebayu nie otrzymalem go. Nie wiem na podstawie jakich niemieckich przepisow bankowych dziala taka transakcja cofniecia przelewu, ale jest to fakt i sie z niego korzysta. Ja mialem konto w Dresdner Banku. Mozecie sprawdzic Panstwo te informacje. Kiedys na moje pytanie w Banku BZWBK o wlasnie taka mozliwosc Pani doradczyni zrobila oczy wieksze od monet 2 Euro. Coz, system bankowy w Pl potrzebuje jeszcze wielu innowacji. nadal za wysokie prowizje za rozne transakcje ( w przypadku transakcji internetowych jest juz niezle), rowniez no wlasnie opisywany przypadek przelewu na niby zly numer konta.
pozdrawiam
kubek1978 / 2009-02-13 12:30 / Bywalec forum
Co do możliwości cofnięcia to byłą kiedyś możliwość w ipko ,a może nawet jest jeszcze nie sprawdzałem. Działa to do kilku godzin gdy jeszcze nie jest zaksiegowane ale gdy zostanie to już raczej koniec. Wtedy tylko dobra wola kogoś lub sąd.
Z tym niemieckim prawem to jest źle ,bo np. komuś sprzedaje towar na zaliczkę ,a on później moze cofnąć tą zaliczke i zwiać z towarem ;D
tang / 195.242.253.* / 2008-12-21 02:44
Cytat z gazety z dnia 19.12.2008:
"To bank ponosi finansową odpowiedzialność, jeśli realizując zlecenie przelewu, prześle pieniędzy na błędny rachunek, niezgodny z nazwiskiem podanym na zleceniu. Tak orzekł w grudniu Sąd Najwyższy. Oznacza to, że w sytuacji gdy zlecając przelew, pomylimy się przy wpisywaniu numeru konta odbiorcy, bank nie powinien tego przelewu wykonać. Jeśli jednak to zrobi i wyśle pieniądze, nie sprawdzając zgodności danych osobowych z numerem konta, klient może żądać zwrotu pieniędzy."
mxmxm / 170.252.72.* / 2009-02-16 11:55
skąd bank-nadawca ma wiedzieć, kto jest właścicielem rachunku w obcym banku? jedyne co bank-nadawca może sprawdzić to poprawność numeru rachunku. to bank-odbiorca może sprawdzić, czy dane posiadacza rachunku docelowego są zgodne.
ilaw / 79.189.145.* / 2008-12-03 14:23
to ja nie rozumiem jednego przecież na poleceniu przelewu oprócz nr konta piszemy równiez nazwe i adres posiadacza rachunku to w takim razie po co skoro nie bierze to udziału w żadnej weryfikacji?? beznadzieja
łukasz80 / 2009-01-23 21:51 / Bywalec forum
dokładnie, zawsze adres jest weryfkowany przez system bankowy ...
ewakinga / 193.111.166.* / 2009-02-13 12:51
bank księguje po numerze rachunku , adres nie jest weryfikowany , pracuje w banku
surfing / 2009-02-13 22:15

adres nie jest weryfikowany , pracuje w banku

Robiłem próbne przelewy podając dane całkiem innych osób niż właściciela rachunku- wszystkie przeszły. Wniosek: liczy się tylko numer rachunku (można jako właściciela wpisać Kubuś Puchatek a przelew i tak pójdzie.
arogantish / 89.78.155.* / 2008-11-05 10:31
Pametam taki przypadek (byl opisany w jakies gazecie). Klient wyslal przelew na zly rachunek. Sprawa skonczyla sie w sadzie, gdzie ow klient wygral i bank musial zwrocic mu pieniadze. Uzasadnieniem bylo to, ze na przelewie mimo zlego numeru konta byly prawidlowe dane odbiorcy. Sad uznal, ze jedno z drugim musi sie zgadzac i to do banku nalezy sprawdzenie tego.
mxmxm / 170.252.72.* / 2009-02-16 11:51
a jak bank-nadawca miałby to sprawdzić? skąd ma wiedzieć kto jest właścicielem rachunku X w obcym banku?
qqqwww / 193.164.142.* / 2009-02-13 13:52
Sąd sobie a możliwości systemów informatycznych sobie.....
kir / 193.164.142.* / 2008-11-04 15:42
Jeżeli pomyliła się Pani tylko w ostatniej cyfrze, to przelew został by odrzucony w KiR z powodu niezgodności liczy kontrolnej i nigdzie by nie dotarł. Nędzną prowokacja, szczególnie z tą pomyłką w "cyfsze".
DSA / 2008-11-04 14:43
1. Ja bym postraszył tą obcą osobę skarbówką że ma dochód nie wiadomego źródła.

2. Sprawa jest 100% do wygrania jeżeli dane na przelewie nie odpowiadają osobie które je dostała. Jeszcze ta osoba zapłaci odsetki za brak zwrotu pieniędzy.
uczciwosc / 2008-10-19 15:04
Jezeli sie wysle list z blednym adresem , pracownicy poczty robia wszystko , aby zweryfikowac docelowosc przesylki , jesli docelowy adres nie istnieje , w takim razie poczta zwraca list wysylajacemu bez zadnych dodatkowych oplat. Wydaje mi sie , ze w sytuacji gdy w gre wchodza pieniadze , to nie jest wazne czy ma sie do czynienia z osoba obca czy tez instytucja finansowa , oni tylko czekaja na pomylki klientow i bogace sie dodatkowo w ten sposob. A powinno byc inaczej(...)
poczta_to_chłam / 94.254.153.* / 2009-07-24 22:40
z tą pocztą to nie najlepszy przyklad....
Ostatnio miałam przypadek, że poczta dostarczyła paczkę do mnie (towar zamówiony w sklepie internetowym) pod inny adres.
Co ciekawe:
- adres na paczce był prawidłowy (tzn. mój),
- imię i nazwisko się zgadzało (odbiorca przesyłki - ja)
Mimo to poczta dostarczyła paczkę do sąsiada 2 bloki dalej... (bez żadnej weryfikacji odbiorcy!)
Na szczęście koleś był na tyle uczciwy, że odniósł mi tą paczkę jak tylko zobaczył że adres jest inny.
Doogie / 2008-12-18 15:35
* Z drobną uwagą w przypadku poczty, że w takim przypadku ponownie płacisz za przesyłkę powrotną.
kompensator / 193.138.241.* / 2008-04-11 12:01
ma Pani możliwość dochodzenia zwrotu od osoby która otrzymała te pieniądze z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia. Jednocześnie co do zasady bank zobowiązany jest weryfikować dane adresata przelewu z rachunkiem i w tym zakresie istnieje możliwość częśćiowego dochodzenia odszkodowania. ponieważ w pozostałej część Pani przyczyniła sie przez wpisanie błędnego numeru
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy