Forum Forum prawnePracy

Brak wynagrodzenia za prace

Brak wynagrodzenia za prace

mich83 / 2015-05-20 16:32
Witam. Może ktoś orientuje się w prawie i coś doradzi. Otóż dostałem po znajomości do wykonania prace remontowo /budowlaną. Z racji tego ze było to z polecenia podpisaliśmy umowę o wykonanie pewnej pracy z tym ze nie zostało to zgłoszone do urzędu i nie mam tej umowy. Jednak i tak na nic ta umowa ponieważ zakres wykonanych prac zmienił się w czasie jej wykonywania. Na sam koniec gdy wykonałem prace nie dostałem pieniędzy. Pracodawca tłumaczy się tym ze jego wspólnik zablokował mu pieniądze na koncie ponieważ nie dogadali się w tej sprawie i oskarżają się w sondzie. Dodam ze pracodawca zapewniał mnie na samym początku o wypłacalności, gdy chciałem konkretów cenowych w czasie gdy warunki sie zmieniły apropo wykonywanych prac mówił ze w tym momencie konkretnie nic nie możne powiedzieć ale zrobi wszystko abym był zadowolony. Po miesiącu gdy skończyłem okazało sie ze to nie pracodawca odbiera moją prace tylko administracja. Wskazali mi poprawki , na których wykonanie musiałem czekać tydzień na farbe. Poprawki zrobiłem i cisza. Pracodawca mówi ze nie am mozliwości mi zapłacić. Dodam ze w czasie gdy wykonywałem prace nikt nie miał zastrzeżeń co do jej jakości a robiłem jeden element na probe.

- Czy mam racje ze odbierać moja prace powinna osoba która daną prace mi zleciła ? Jeśli na początku nie wskazała inaczej.
- Czy mimo rzekomych problemów finansowych pracodawca i tak musi mi zapłacić ?

Minoł miesiąc od wykonania pracy a nie dostałem pieniędzy, czy mogę coś zrobić mimo braku umowy ? Z tego co się orientuje umowa słowna tez jest ważna ?
Wyświetlaj:
mich83 / 2015-05-30 04:03
Gdzie w Warszawie taka sprawę mogę zgłosić ?
szklarek / 2015-06-01 11:04
W wątku- błagam.

Właściwość miejscowa sądów cywilnych- sąd rejonowy właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego, a jeśli jest firmą- siedziby wg. KRS.

Jeśli jest firmą, jest też opcja sądu właściwego dla położenia zakładu/oddziału dla którego miało owo dzieło być wykonane.

Wyszukiwarka sądów;

http://prawo.money.pl/bazy-teleadresowe/sady/
mich83 / 2015-05-27 14:30
Nie mam działalności gospodarczej. Podpisałem papier o wykonanie danej pracy nie wiem jaki rodzaj umowy to był, zapewne i tak nie zostało to zgłoszone.
szklarek / 2015-05-27 18:08
Proszę pisać ' w wątku ' tj. pod ostatnią odpowiedzią, bo już jest to nieczytelne.

Okoliczności wskazują zatem na ustne zawarcie umowy o dzieło. Nie jest to kwestia prawa pracy zatem, a cywilno-prawna.
Dochodzenie wynagrodzenia zatem w postępowaniu cywilnym. Przedawnienie roszczenia- po 2 latach od jego ukończenia.

Skoro jest jakaś 'administracja'- to są też świadkowie wykonania umowy, a więc też jej zawarcia.

Problemy finansowe zamawiającego dzieło nie zwalniają go z wypłaty wynagrodzenia za dzieło prawidłowo wykonane.
mich83 / 2015-05-21 11:33
Co oznacza DG ? Tak była to umowa na wykonanie konkretnej czynności , pomalowanie danych elementów
szklarek / 2015-05-21 12:03
DG= działalność gospodarcza.
szklarek / 2015-05-20 17:35
Zacznijmy od tego, czy ma Pan DG w zakresie remontowo-budowlanym czy też nie, a więc wykonanie robót miało być na zasadzie umowy o dzieło ?
mich83 / 2015-06-02 22:28
Sory. Pisze już pod ostatnią odpowiedzią.

Jeszcze zasadnicze pytania.

1.Po skączeniu mojej pracy zostały mi wskazane poprawki które wykonałem, ile czasu jest na ponowne przyjęcie bądź odrzucenie tych poprawek , po jakim czasie ich nie zgłoszenia mogę uznać ze zostały przyjęte ? Praca miała miejsce na dworze.

2. Ile czasu po wykonaniu przezemnie poprawek pracodawca ma na wypłacenie mi pieniędzy ?

3. Dodam ze umowę uznaje za nieważna ponieważ zostały w międzyczasie zmienione warunki.
mich83 / 2015-06-02 22:33
Czy mogę żądać dodatkowego zadość uczynienia za to ze prawie 3 miesiące czekam na pieniądze ?
szklarek / 2015-06-03 09:19
Zadośćuczynienie jest związane z 'krzywdą' psychiczną, fizyczną itp. okolicznościami. Tu raczej w grę wchodzą:
- odsetki liczone od dnia należnej wypłaty wynagrodzenia
- odszkodowanie- jeśli na skutek tego opóźnienia poniósł Pan konkretne, wyliczalne straty (np. nie spłacił Pan raty kredytu, kredyt został w związku z tym wypowiedziany)
mich83 / 2015-06-03 17:43
Cały czas nie wiem ile czasu pracodawca ma na wypłacenie mi pieniędzy , tak jak napisałem to post wyżej.
szklarek / 2015-06-03 20:02
To nie jest pracodawca, ale zamawiający dzieło jak wynika z tego wątku. Zatem konieczne też było wystawienie przez Pana rachunku za owo dzieło. Jeśli umowa nie przewidywała konkretnego terminu- to zgodnie z KC przyjmuje się, że termin płatności jest tożsamy z terminem wykonania dzieła.
mich83 / 2015-06-04 22:36
Znalazłem w internecie NIP i Regon tego faceta. Poza tym nazwę firmy i jej adres. O ile nazwa firmy i jej biuro można zdaje mi się łatwo zmienić to chyba NIP i Regon jest przypisany na stałe do danego człowieka ? Czy wystarczy mi jego imię, nazwisko, NIP, Regon aby go zaskarżyć ?
szklarek / 2015-06-05 11:53
Są to dane moim zdaniem wystarczające. NIP i regon są unikatowe. Regon jest przypisany do firmy, NIP w przypadku jednoosobowej DG jest tożsamy z NIP tej konkretnej osoby, przy spółkach już jest inny niż NIP wspólnika.

Przed pozwem warto wysłać '(ostateczne) przedsądowe wezwanie do zapłaty' listem poleconym za potwierdzeniem odbioru albo złożyć w siedzibie firmy w sekretariacie z potwierdzeniem przyjęcia na kopii.
mich83 / 2015-06-06 23:02
Jeśli osoba którą chce pozwać mieszka setki km odemnie to tez pozew muszę składać w miejscu jej zamieszkania czy da się to obejść ?

Te polecanie zapłaty rozumiem ze mogę wysłać na adres firmy ?
szklarek / 2015-06-08 12:56
Nie polecenie zapłaty, ale przedsądowe wezwanie do zapłaty. Skoro siedziba firmy jest setki kilometrów oddalona, to wskazuje- że dzieło miało być wykonane dla oddziału firmy- więc jak już napisałem- wtedy sąd właściwy dla oddziału.

Najnowsze wpisy