Forum Forum prawneBudowlane

Chciałbym, aby miasto/gmina odkupiło odemnie grunt.

Chciałbym, aby miasto/gmina odkupiło odemnie grunt.

Piotr Ciechowski / 195.212.29.* / 2017-04-24 12:47
Szanowni formumowicze, czy ktoś z Was może miał lub zna taki przypadek:

Mam działkę, której część stanowią "grunty pod wodami powierzchniowymi". Chodzi mianowicie o to, że granica mojej działki przebiega wzdłuż rzeczki, a raczej strumyka. I teraz w ramach nowego planu zagospodarowania przestrzeni, uchwalono, że to ważny ciek wodny jest ze względów ekologicznych i w strefie 5 metrów od brzegu to właściwie nic robić nie można, a w kolejnych 5m (czyli 10 od brzegu) możliwości są bardzo ograniczone (nawet płotu postawić nie mogę).

Generalnie nie mam z tym problemu, skoro to jest ważny interes społeczny i w ogóle. Ale teraz co ja mam z tą ziemią zrobić. Zebrało się tego trochę areału za który płace podatek i oprócz na niego patrzeć to nic nie mogę z nim zrobić.

Chętnie odsprzedam tą ziemię gminie lub państwu, bo po co mi ona. Patrzeć to ja mogę na nią za darmo przez płot.

Czy ktoś z Was wie czy polskie prawo przewiduje taki scenariusz?

Pozdrawiam
Piotr
Wyświetlaj:
Łukasz291 / 89.64.120.* / 2023-03-31 18:18
Może jednak warto zgłosić się do firmy zajmującej się pośrednictwem sprzedaży? Oni na pewno powiedzą Ci co możesz z taką działką zrobić i ile na niej zarobisz, może sami będą chętni, aby ją od Ciebie odkupić. Skontaktuj się z https://pomorskiegrunty.com/.
szklarek / 2017-06-29 10:52
Przewiduje, na zasadzie zgłoszenia żądania odkupu części/całości nieruchomości na podstawie art. 36 Ustawy z dnia 27 marca 2003 o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Z tego samego artykułu - żądanie zamienne o odszkodowanie lub nieruchomość zamienną.

Niezależnie od powyższego warto zorientować się, czy w konsekwencji zmiany PZP nie ustanowiono też na tym terenie 'użytku ekologicznego' co oznaczałoby zwolnienie z podatku od nieruchomości.

Ustawa o pzp:

http://msp.money.pl/akty_prawne/dzienniki_ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2012,000,647.html

Najnowsze wpisy