Forum Forum prawnePracy

ciąza -praca fizyczna i umowa zlecenie donawialna co miesiąć

ciąza -praca fizyczna i umowa zlecenie donawialna co miesiąć

groszek225 / 2015-05-26 10:10
witm serdecznie , mam nielada PROBLEM który mnie stresuje:
Jestem zatrudniona na umowe zlecenie , która jest odnaialna co miesiąc i pracuję juz tam rok . teraz zaszłam w ciąże jestem w 6 tygodniu i pracuję fizycznie( pakuję do koszy rzeczy które wazą 10 kg)
boję sie tego ze mogę poronić i chcialabym isc na zwolnienie lekarskie ale niewiem czy mi to przysługuje i czy pracodawca mnie nie zwolni ( słyszałam ze po trzech miesiacach nie ma prawa mnie zwolnić). a jesli urodze dziecko czy dostane zasiłek macierzyński ?
szklarek / 2015-05-27 10:49
Skoro zlecenie, to nie pracodawca, więc regulacje prawa pracy (np. przedłużanie umowy do porodu) nie mają zastosowania. Oczywiście pomijam kwestię ogólną- tj. tego, czy aby Pani zlecenie nie jest ukrytym stosunkiem pracy, a więc czy nie ma podstaw do sądownego dochodzenia ustalenia, że tak jest....

Jednak w zakresie BHP zlecenie też podlega pewnym regulacjom, choć dużo bardziej decyduje tu zleceniodawca, jeśli chodzi o wymóg np. badań wstępnych.

To lekarz zadecyduje, czy już obecnie taka praca zagraża ciąży. Zleceniodawca jednak nie będzie zobligowany w takiej sytuacji do kontynuowania umowy.

Najnowsze wpisy