Forum Forum prawnePracy

Ciąża a umowa na czas nieokreślony.

Ciąża a umowa na czas nieokreślony.

Ania80 / 80.54.253.* / 2012-02-03 20:27
Witam,
Jestem zatrudniona w korporacji na czas nieokreślony i niestety w najbliższym czasie zbliżają się redukcje etatów. Jestem w ciąży w 7 tygodniu. W związku z tym mam kilka pytań:
1. Czy pracodawca może zwolnić mnie z pracy (na razie nie wie jeszcze o ciąży)?
2. Czy powinnam przedstawić pracodawcy jak najszybciej zaświadczenie o tym ,że jestem w ciąży czy też mieć je na wszelki wypadek w "szufladzie", aby przedstawić w trakcie ewentualnej rozmowy dotyczącej zwolnienia.
3. Podobno pracodawca nie ma prawa zwolnić kobiety od 3 miesiąca ciąży. Proszę o potwierdzenie.

Pozdrawiam
Anka
Wyświetlaj:
Adzia123 / 83.142.178.* / 2013-04-17 12:06
Witam,

Dostałam 2-tygniowe wypowiedzenie z pracy, ostatniego dnia dowiedziałam się że jestem w ciąży, od razu wysłałam odpowiednie zaświadczenie lekarskie z oświadczeniem o przywrócenie mnie na poprzednie stanowisko.
Pracodawca powiedział że nie jestem pracownikiem chronionym bo nie jestem w 3 miesiącu ciąży, dzwoniłam do PIP i powiedzieli że jestem...Jak to w końcu jest?
Pierwsza umowa była na okres próbny 3mies, potem dostałam umowę na czas określony 2lata.
Pracodawca nie odbiera ode mnie tel i nie odp na maile. Proszę o szybką pomoc...Dziękuję!:)
wiwan / 2013-04-17 12:24
To są dwa RÓŻNE aspekty ochrony pracownicy w ciąży.

Limit 3 miesięcy dotyczy kwestii przedłużania umowy na czas określony jeśli zgodnie z zawartą umową kończyłaby się ona po 3 miesiącu ciąży.

Natomiast w czasie ciąży bez względu na jej zaawansowanie nie można umowy wypowiedzieć, O ILE nie ma sytuacji upadłości/likwidacji firmy.

Zatem ( bo jak rozumiem nie ma tej likwidacji ) wypowiedzenie jest nieprawne- powinna być Pani przywrócona do pracy. Jeśli nie- dochodzić tego w Sądzie Pracy- termin 7 dni od zawiadomienia pracodawcy o ciąży.
Ale to, czy umowa zakończy się w terminie, czy zostanie wydłużona zależy już właśnie od zaawansowania ciąży i terminu z umowy.
Kasi / 83.142.143.* / 2013-01-02 17:37
Witam

Została rozwiązana ze mną umowa, która była na czas nieokreślony, powodem wypowiedzenia jest: Reorganizacja działu podstawa prawna Umowa z dnia 13 marca 2003 o szczególnych zasadach rozwiązania z pracownikiem stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników ( Dz. U. z 2003 r NR 90 poz. 844 z póź. zm). Proszę o pomoc co mam rozumie przez ten zapis oraz jeżeli podczas 3 miesięcznego wypowiedzenia zajdę w ciążę pracodawca ma obowiązek cofną wypowiedzenie oraz czy obejmie mnie urlop macieżyński oraz wychowawczy.
szklarek / 2013-01-02 21:27
Ta podstawa prawna informuje o tym, że przyczyna zwolnienia leży tylko po stronie pracodawcy oraz, że w związku z rozwiązaniem umowy należna jest odprawa pracownicza. Ma też ona znaczenie dla ewentualnego prawa do świadczenia przedemerytalnego ( dotyczy starszych pracowników, którzy pójdą na zasiłek dla bezrobotnych ).

Oznacza to również słabszą niż kodeksowa (KP) ochronę również pracownic w ciąży. W razie ciąży wypowiedzenie powinno być cofnięte, ale w jego miejsce może być wręczone wypowiedzenie zmieniające warunki pracy/płacy na inne/gorsze. dotyczy to zmiany stanowiska, wydziału, czy nawet zakładu, jeśli firma ma ich kilka.

Przyszłość wygląda zatem tak:
opcja 1. ciąża + wycofanie wypowiedzenia- oba urlopy na ogólnych zasadach.
opcja 2. tak jak 1, ale pojawia się wypowiedzenie zmieniające.
W razie przyjęcia- tak, jak wyżej. W razie nieprzyjęcia przez Panią nowych warunków - po okresie wypowiedzenia stosunek pracy się rozwiązuje. Nie ma prawa do zasiłku macierzyńskiego z tego zatrudnienia. Będzie - jeśli urodzi Pani w trakcie kolejnego ubezpieczenia chorobowego- nowego etatu, zlecenia, DG.

Uwaga- jeśli zwolnienia te są z powodu

upadłości/likwidacji firmy

nie ma nawet tej ww częściowej ochrony. Tj. ciąża nie chroni przed wypowiedzeniem definitywnym, ale do dnia porodu jest możliwość wtedy (po ustaniu stosunku pracy) uzyskania zasiłku z ZUS w wysokości macierzyńskiego. Musi być spełniony warunek braku propozycji pracy w PUP. od dnia porodu - normalny zasiłek macierzyński z ZUS przez czas równy kodeksowemu u. macierzyńskiemu i dodatkowemu u. macierzyńskiemu.

Oczywiście w razie ustania zatrudnienia nie ma urlopu wychowawczego.
olka30 / 81.190.64.* / 2012-05-06 19:53
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź.
Ania80 / 80.54.253.* / 2012-02-04 19:53
Jeszcze raz dziękuję za wyczerpującą odpowiedz.

Pozdrawiam,
Anka
wiwan / 2012-02-03 21:40
Od tyłu.
Ten 3 miesięczny limit zaawansowania ciąży dotyczy kwestii przedłużania umowy na czas określony ponad pierwotny okres jej obowiązywania, właśnie z powodu ciąży.
Pani to zupełnie nie dotyczy.

Pani ochrona kodeksowa wynika z samego faktu ciąży, a nie posiadania zaświadczenia przez pracodawcę, tzn. w razie próby wystarczy pani oświadczenie ustne, a zaświadczenie w terminie późniejszym.

Ta ochrona z art. 177 przed zwolnieniem więc Panią obejmuje, nie jest ona bezwarunkowa tzn. nie ma zastosowania w razie dyscyplinarki czy likwidacji/upadłości firmy.

Jednak informację/zaświadczenie pracodawca powinien mieć. Korzysta Pani wtedy z innych przywilejów- jak niemożność zatrudnienia w nadgodzinach, porze nocnej, wysyłania bez zgody na delegacje.

Proszę poczytać art. 177 do 179 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-osmy-uprawnienia-pracownikow-zwiazane-z-rodzicielstwem

I artykuł:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/jakie;uprawnienia;ma;pracownica;w;ciazy,232,0,844008.html
Anka80 / 80.54.253.* / 2012-02-04 16:04
Witam,
Bardzo dziękuję za tak szybką i wyczerpującą informację.Przeczytałam wskazane linki, trochę więcej wiem...:). Mam jeszcze jedno małe pytanko- likwidacja/upadłość zakładu nie jest tożsame z przejęciem przez innego właściciela firmy?
Pozdrawiam,
Anka
wiwan / 2012-02-04 18:18
Nie. To zupełnie co innego. Przejęcie dla pracowników jest korzystniejsze- bo nowy właściciel wchodzi w obowiązki poprzedniego na mocy art.23'1 Kodeksu Pracy. Czyli musi np. uwzględniać dotychczasowy staż zakładowy, ustalone i trwające urlopy itd. Oczywiście, gdy już przejmie pracowników może, zacząć zwalniać albo wręczać wypowiedzenia zmieniające- ale i u niego podlega Pani ochronie identycznej jak u pierwszego.

Więc jeszcze jeden link:

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/przejecie;zakladu;przez;innego;pracodawce,195,0,137411.html
olka30 / 81.190.51.* / 2012-04-26 13:10
Witam,
Mam pytanie :
Mam umowę na czas nieokreślony, właściwie miałam-wczoraj dostałam wypowiedzenie z tyt.likwidacji stanowiska pracy. W firmie pracowałam ponad 2 lata, więc mam 1 miesiąc wypowiedzenia - do 31 maja. Jeśli w okresie wypowiedzenia zajdę w ciążę (już wcześniej miałam taki zamiar :) ), to czy pracodawca powinien przywrócić mnie do pracy? Czy mogę wnieść o zmianę działu lub stanowiska, itp.? Czy należy mi się później zasiłek macierzyński?
Jak udowodnię, że jestem w ciąży, tzn. z jaką dokłądnością jeśli zajdę w ciążę np. 15 maja? Czy lekarz jest w stanie stwierdzić z dużą dokłądnością ciążę? W jakim terminie muszę przedłożyć zaświadczenie o ciąży mojemu pracodawcy? Lub w jakim terminie muszę go poinformować?
Proszę o pomc. Z góry dziękuję.
wiwan / 2012-04-26 17:55
W tej sytuacji korzysta Pani z ochrony stosunku pracy z art.177 KP- pracodawca musi uznać wypowiedzenie za niebyłe- bo nie może on pracownicy w ciąży ANI umowy wypowiedzieć ANI rozwiązać. Czyli obejmuje to również sytuacje gdy ciąża pojawia się PO wręczeniu wypowiedzenia, a przed jego upływem ALBO gdy obie strony o fakcie ciąży w dniu wypowiedzenia po prostu jeszcze nie wiedzą.

Likwidacja stanowiska nic tu nie zmienia- bo tylko likwidacja zakładu/upadłość lub dyscyplinarka jest okolicznością umożliwiającą realizację tego wypowiedzenia.

Lekarz stwierdza ciążę zdaje się z dokładnością do tygodnia, ważny jest też termin graniczny wysokości ciąży 3 mc.- dla pracownic na umowie określonej.

Jak każda inna pracownica skorzysta więc Pani z wszelkich dobrodziejstw KP w tym zakresie- łącznie z u. macierzyńskim;

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-osmy-uprawnienia-pracownikow-zwiazane-z-rodzicielstwem

Zaświadczenie przyniesione nawet w czerwcu dałoby ten skutek- ale im wcześniej, tym lepiej- pracodawca może lepiej się przygotować do tej sytuacji- np. jednak stanowiska nie likwidować, albo wymyślić dla Pani nowe.

jeszcze artykuł:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/jakie;uprawnienia;ma;pracownica;w;ciazy,232,0,844008.html
olka30 / 81.190.64.* / 2012-05-06 19:49
http://www.money.pl/forum/ciaza-a-umowa-na-czas-nieokreslony--t3092204.html?_rnd=364408635#A3199711
olka30 / 81.190.64.* / 2012-05-06 19:54
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź.

Najnowsze wpisy