Forum Forum dla firmKadry

ciezarna a przejscie do innego pracodawcy - wypowiedzenie

ciezarna a przejscie do innego pracodawcy - wypowiedzenie

issa87 / 2015-03-31 08:30
Witam sprawa wygląda tak: właściciel firmy w której pracuje został poinformowany przeze mnie ze jestem w ciąży (12 tydzień i mam umowę na czas nieokreślony)) firma ma przejść na innego pracodawcę ( jego wnuczkę) ale zasugerował ze ja nie będę zatrudniona z powodu ciąży..... byłam na l4 dwa tygodnie i potem 1 tydzień na opiece na starsze dziecko.....miałam wrócić do pracy ale dowiedziałam się ze w dniu mojego powrotu tj 31.03.2015 wszyscy dostaniemy wypowiedzenie za porozumieniem stron z obecnym pracodawca, a z dniem 1.04.2015 podpiszemy umowy z nowym pracodawcą ( czyli jego wnuczką) podobno na tych samych warunkach jakie mieliśmy. Dodam ze pracuje w hotelu-restauracji i firma nie zostaje zlikwidowana tylko właściciel ogranicza działalność gospodarcza tzn teraz będzie tylko prowadził wynajem obiektu jakim jest hotel i restauracja swojej wnuczce. Dostałam kolejne l4 na 3 tygodnie i przesłałam je poczta na adres firmy z pismem ze jestem w ciąży i przedłużam l4 listem poleconym z potwierdzeniem odbioru ( za rada radcy prawnego).....zadzwoniłam również do firmy żeby poinformować iż nie wracam na razie do pracy. Powiedziałam ze nie podpisze wypowiedzenie ponieważ jako ciężarna powinnam przejść do nowego pracodawcy na podstawie art 23 kp, dodam ze nie otrzymaliśmy żadnej informacji z zachowaniem min 30 dni iz zmienia sie pracodawca tylko wiemy wszystko z pogłosek w firmie i rozmów nieoficjalnych z kierownikiem. Teraz moje pytanie czy mam podpisać wypowiedzenie po powrocie z l4 i nowa umowę skoro nie zmieniają sie warunki umowy ( etat , płac itd,) czy tak jak mi sie wydaje nic nie powinnam podpisywać tylko przechodzę do nowego pracodawcy automatycznie na dotychczasowych warunkach i mogę podpisać tylko aneks do dotychczasowej umowy w którym będzie zawarta informacja ze zmienia sie mój pracodawca? Co mam robic, jakie mam prawa?
Wyświetlaj:
issa87 / 2015-03-31 19:39
mam pytanie bo nie wiem czy to jest istotne ale nowym wlascicielem bedzie wnuczka ktora zaklada nowa firme i ta nowa firma ma nas teraz zatrudniac a stara firma chce z nami rozwiazac umowy. Czy nadal moze byc tylko aneks do umowy aktualnej czy trzeba zakonczyc wspolprace z starym wlascicielem a podpisac umowe z nowym wlascicelelm?
szklarek / 2015-04-01 11:11
Proszę pisać "w wątku" żeby było to czytelne.

Przejście zakładu/części zakładu w rozumieniu art. 23'1 KP jest konsekwencją konkretnej czynności prawnej- sprzedaży, darowizny, dzierżawy.

Wnuczka nie może prowadzić DG 'na' obiekcie do którego nie ma tytułu prawnego.

Jeśli zakłada firmę, ma swój obiekt- a dziadek swój zamyka, zabija dechami- nie ma przejścia w tym rozumieniu. Jeśli dziadek wnuczce przekazuje wnuczce/jej firmie na jakiejś podstawie (darowizny, sprzedaży, aportu, dzierżawy) część swojej firmy, to wraz z pracownikami.
szklarek / 2015-03-31 11:55
Ta druga opcja. Przy 'przejściu' (części) przedsiębiorstwa na innego pracodawcę a więc w trybie art. 23'1 KP przejmuje się pracowników bez żadnego porozumienia stron. A po jego dokonaniu aneksuje umowy w zakresie zmiany danych pracodawcy. Inne zmiany warunków pracy/płacy - na zasadach ogólnych, czyli np. porozumienia stron, czy wypowiedzenia zmieniającego.

Takie hurtowe podpisywanie porozumień stron trąci obchodzeniem prawa pracy i drogą na skróty. Czy gwarantują one np. zaliczenie stażu zakładowego u 'dziadka' do stażu zakładowego u 'wnuczki' ? W trybie art.23'1 KP- zdecydowanie tak- co przekłada się np. na okres wypowiedzenia. Przy zwykłym porozumieniu stron- nie.

Uchybiono terminowi ogłoszenia tej zmiany załodze.
Zwracam uwagę też, że art. 23'1 gwarantuje możliwość pracownikowi rozstania się z nowym pracodawcą w ciągu 2 miesięcy jedynie za 7 dniowym uprzedzeniem, na warunkach takich jakby to pracodawca umowę wypowiedział (ma znaczenie np. dla zasiłku dla bezrobotnych).

Sprawa dla PIP. Ale rozumiem, że w swoim stanie nie będzie się Pani tym zajmować. Można porozumienie ostatecznie podpisać, ale pod warunkiem, że reguluje ono kwestię :
- zaległego urlopu wypoczynkowego tj. jego przejście na nową umowę- bez tego musi pojawić się ekwiwalent
- zaliczenia stażu zakładowego
- nie pogarsza to Pani warunków płacy/pracy.

Zwracam uwagę, że zmiana pracodawcy w innym trybie niż 23'1 KP to też zmiana płatnika ubezpieczeń, a więc liczenie podstawy zasiłków na nowo.

Najnowsze wpisy