Forum Forum pracyDokumenty

Co jest potrzebne do wystawienia świadectwa pracy?

Co jest potrzebne do wystawienia świadectwa pracy?

dylesid / 5.172.247.* / 2015-10-19 11:44
Witam,

Mam nastepujące pytanie. Czego potrzebuje pracodawca, aby wystawić mi świadectwo pracy? Czy potrzebuje on jakąś podkładkę w postaci jakichś informacji z ZUS, US, czy czegokolwiek innego, czy też jest to bardziej nieoficjalny papier?
Wyświetlaj:
szklarek / 2015-10-19 17:18
To jest dokument, uregulowany co do treści/wzoru aktem prawnym jakim jest...

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania.

Pracodawca wydaje je na podstawie swojej dokumentacji pracowniczej- teczki osobowej pracownika. Bo w niej ma info o okresie zatrudnienia, urlopach w bieżącym roku, stanowisku, trybie ustania stosunku pracy itd.
dylesid / 5.172.247.* / 2015-10-19 17:46
Czyli de facto drugi pracodawca, ten który takie pismo otrzymuje, zasadniczo nie wie, na ile jest ono prawdziwe, ponieważ nie ma wglądu w teczkę osobową pracownika. Trochę to jest dziwne.
szklarek / 2015-10-19 17:53
Tak jest z większością dokumentów przecież, niekoniecznie pracowniczych.

Wystawca świadectwa poświadcza podpisem zgodność danych z rzeczywistością. Poświadczanie nieprawdy jest przestępstwem penalizowanym zgodnie z KK.

To w ogóle NIE jest dziwne.
dylesid / 5.172.247.* / 2015-10-19 18:08
Rozumiem, dziękuję.
szklarek / 2015-10-20 09:43
Ja nieco mniej rozumiem natomiast po co nowemu pracodawcy miałby być ów wgląd w akta pracownicze u swego poprzednika. Po co mu historia np. urlopów i ZLA za lata poprzednie ?

Wartość może mieć opinia o pracowniku. Tę pozyskuje przecież na etapie rekrutacji- z CV, rozmowy kwalifikacyjnej, listu referencyjnego. Może też wtedy, za zgodą pracownika 'odpytać' poprzedniego pracodawcę o opinię, potwierdzenie zapisów CV/listu motywacyjnego.

Dużo bardziej problematyczne prawnie i etycznie jest takie odpytanie bez wiedzy pracownika.

Najnowsze wpisy