Forum Forum emerytalneZUS

Co mnie się zmieni przejscie z KRUSU na ZUS po 20 latach ?

Co mnie się zmieni przejscie z KRUSU na ZUS po 20 latach ?

Adrian5322 / 2014-07-13 19:52
Witam
Mam dwa pytania i poproszę o odpwiedź.

1.Co mnie się zmieni przejscie z KRUSU na ZUS po 20 latach ?
2.Czy opłaca się przejscie z KRUSU na ZUS po 20 latach?
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-07-14 10:47
Prosiłbym o precyzyjniejsze pytanie w czym rzecz. Bo na tak ogólne odpowiedź jest ogólna.
Mianowicie;
- co ma do tego 'opłacalność', jeśli ubezpieczony tak naprawdę ma wybór tylko w sytuacji, gdy będąc w KRUS podejmuje DG- może bowiem pod dodatkowymi warunkami w KRUS zostać, mimo domyślnego podlegania w tej sytuacji ZUS. W każdej innej sytuacji życiowej/zarobkowej podlega albo jednemu, albo drugiemu systemowi albo żadnemu z nich.
- pod względem przyszłego świadczenia emerytalnego- to zależy od rocznika ubepzieczonego i ostatecznego osiągniętego stażu w KRUS- bo jest możliwa sytuacja- zaliczenia na potrzeby emerytury rolniczej okresu ZUS, jest możliwe zaliczenie na potrzeby emerytury z ZUS okresu ubezpieczenia rolniczego, jest możliwe uzyskanie dwu świadczeń z dwu systemów jednocześnie.
- generalnie - przy zdecydowanie niższych składkach KRUS świadczenia z ub. rolniczego też są niższe.
Adrian5322 / 2014-07-14 21:04
Witam.
Jestem ubezpieczona w KRUSIE 20 lat
Mam możliwość podjęcia pracy,ale zakład proponuje mi pój etatu.W tej chwili mam 43 lata i czy przejście z KRUSU na ZUS będzie dla mnie korzystne
wiwan / 2014-07-14 22:09
Właściwie to po prostu wystarczy rozważyć, czy za wynagrodzenie proponowane opłaca się zmieniać tryb życia, dojeżdżać itp. Wymiar etatu nie ma nic do tego. Na nomen omen chłopski rozum- skoro można mieć dodatkowe pieniądze i na czas jakiś uwolnić się od składek KRUS- dlaczego nie ?

Pod względem emerytalnym to jeszcze wiele może się w Pani historii ubezpieczeniowej zmienić.

Jeśli uzbiera Pani 25 lat stażu ub. rolniczego- uzyska Pani prawo do dwu niezależnych emerytur. Jeśli nie- cały okres ub. rolniczego spowoduje zwiększenie e. powszechnej z ZUS o kwotę równą liczba lat ub. rolniczego x 1% rolniczej e. podstawowej.

Jeśli zatrudnienie potrwa min. 1 rok z wynagrodzeniem przynajmniej minimalnym- uzyska Pani prawo do zasiłku dla bezrobotnych, jeśli gospodarstwo nie przekracza 2 ha przeliczeniowych.

Najnowsze wpisy