Forum Forum inwestycyjneFundusze

comiesięczne odkładanie w fundusz

comiesięczne odkładanie w fundusz

bartekaigel / 2007-07-28 16:05
Witam
Mam 23 lata i myślę o długoterminowym inwestowaniu. Mam możliwość odkładania co miesiąc 1500 zł i chciałbym zacząć inwestować w fundusze. Co byście mi doradzili w tej sytuacji?
Wyświetlaj:
afka / 2007-07-28 16:31 / portfel
hej jesteśmy rówieśnikami:)
na twoim miejscu to kwotę 1500 zł dzieliłabym na 5 funduszy, po równo 300zł. A moja propozycja to:
Pzu Miss
Unikorona akcji
Legg Masson
DWS top 50 MISS
Uniakcje Nowa Europa

Wszystkie masz dostepne w mbanku bez prowizji. Co prawda są to fundusze akcyjne, ale oparte o różne indeksy, jest coś z misiów, coś z zagranicy no i nasz Wig20
TaS / 2007-07-30 22:16 / Tysiącznik na forum
Afka, zauwazylem, ze Ty masz straszna skolonnosc do ryzyka - choc patrzac podrecznikowo to w wieku lat 20-25 taki rozklad inwestycji jest sensowny. Ja mimo to zalecalbym przy takie kwocie miesiecznej wieksza dywersyfikacje co do instrumentu :)
I tak obligacje i gotówkowe też sa potrzebne :)

w dodatku jak juz wczesniej pisalem warto swoj portfel/majatek traktowac calosciowo... moze warto co miesiac kupic jakas numizmatyke?

z biegiem czasu zauwazysz jak wazne jest posiadanie tzw. "poduszki finansowej" zapewniajacej miekkie lądowanie przy korektach i dajacej troche pierza gdy go potrzebujesz... lokatka na 10%-20% wymienna z gotówkowymi nie jest głupotą.

co do konkretnych rozwiązań:

UniKorona - polecam
Lega - wciaz polecam, ale mialbym sie na bacznosci...
DWS - renoma ale miski sa przereklamowane
Pzu to pastwowy moloch, ale mi zyski jakies przynosi

Uni Nowa... no coz rynki wschodzace, dywersyfikacja - tak o modne slowa, ale wtedy warto kontrolowac sytuacje regionu.


na koniec taki myk: mógłbyś przez pare miesiecy odkladac 500 zł na gotówkowy by potem wejsc minimalna kwota w fundusze wyzszej półki... (choc ich wyzszosc to wzgledna kwestia...)

na koniec zadam pytanie: jaka jest Twoja wiedza o:
rynku finansowym?
ryzyku?
stratach?
samokontroli?

:)
Egzorcysta / 2007-08-01 07:00 / portfel / "Farciarz na giełdzie"
Bawilem sie w numizmatyke przez okolo rok. Mozna bylo zarobic nawet ponad 200% w jeden dzien na poczatku tego roku. Wpadlo kilka tysiaczkow - konkretnie chodzi o monety okolicznosciowe o nominale 2zl ze stopu Nordic Gold ( Gn ) W dniu emisji mozna bylo nabyc woreczek z 50cioma monetami 2zlotowymi za 100zl a na allegro ponad 300zl osiagaly - mowie tu o monecie 2lz " foka szara" oraz " enigma" - pozniejsze to juz troche byly niewypaly bo dawaly zwrot " tylko " jakies 30% ;) Oczywiscie trzeba bylo miec dojscie bo w okienku NBP byly limity i panie kasjerki sprzedawaly po woreczku na glowe lub nawet w niektorych miastach po klilka sztuk monet - Na szczescie mam wujka ochroniarza i wykorzystal znajomosci. Poza tym handlowalem troche monetami srebrnymi, ostatnio zbylem wiekszosc z niezlym zyskiem - ale na tym trzeba sie znac. Nie wystarczy kupic obojetnie jaka monete i potrzymac okreslona ilosc czasu - na niektorych mozna nawet stracic - niewiele, ale jednak.
bartekaigel / 2007-07-28 17:02
Myślałem o tym ,aby zdecydowanie postawić 60-65 % na jeden fundusz a reszte podzielić na dwa inne. Zastanawiałem się trochę nad ofertą Scandii, która oferuje możliwość swobodnego dokładania pieniędzy. Twoja propozycja jest jednak ciekawa i napewno warta zastanowienia.
INWESTMEN / 83.8.34.* / 2007-07-31 12:43
WITAJ!! ZAJMUJE SIE RYNKIEM FINANSOWYM OD 12 LAT.PROWADZE 32 FUNDUSZE, JEST CO WYBIERAC.JEST NA RYNKU PRODUKT KTÓRY BIJE NA ŁEB WIEKSZOŚĆ INWESTYCJI,ZDRADZE TYLKO ZE JEST TO PORTFEL AKCJI POZBAWIONY PODATKU BELKI OD ZYSKÓW.
cortez / 2007-07-31 18:15 / Bywalec forum
Inwestmenie, po pierwsze nie krzycz na nas tu, a po drugie możesz co najwyżej inwestować w 32 fundusze, a nie je prowadzić:)
TaS / 2007-08-01 01:07 / Tysiącznik na forum
a po trzecie wkurza mnie ta nachalna reklamodajnia :)
afka / 2007-07-28 18:15 / portfel
Nie bierz skandii, poczytaj troche o niej, mają jak dla mnie za wysokie opłaty i prowizje za zakup czego nie w mbanku,a po za tym inwestowanie samemu daje więcej satysfakcji:)
cortez / 2007-07-30 21:49 / Bywalec forum
Pytanie ile dla Ciebie znaczy długorteminowo?
Jeśli co najmniej 5 lat, to proponuję w 3 akcyjne, po 500 zł na początek, a później w miarę równomierne dopłaty. Jeśli będziesz się już zbliżał do umorzenia swojej inwestycji, proponuję dołożenie do portfela lub nawet skonwertowanie części na fundy mniej narażone na ryzyko.
Na początek, moja propozycja:
LM 500
Unikorona akcji 500
i zagraniczny według uznania, może być na przykład proponowany przez afkę uniona
Pozdrawiam i życzę owocnego inwestowania
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy