Na skróty
Forum Forum emerytalneZUS

czas zgłoszenia pracownika do ZUS

czas zgłoszenia pracownika do ZUS

skomentuj
bveniu / 2013-05-13 08:15
W jakim czasie po otworzeniu wlasnej dzialanosci i zatrudnieniu parcownika musze go zglosic do zakladu ubezpieczen spolecznych?? chodzi o to zeby zatrudniona osoba jaknajszybciej objeta zostala ubezpieczeniem, pozdrawiam
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-05-13 11:09 / Tysiącznik na forum
Na zgłoszenie zgodnie z Ustawami* jest
7 dni
od dnia powstania tytułu do ubezpieczenia ( czyli tu - zatrudnienia ). W zgłoszeniu podaje się datę powstania tytułu, więc ubezpieczany nie "traci" pod względem ubezpieczenia tych dni pomiędzy powstaniem tytułu a zgłoszeniem, tj. zostaje ubezpieczony "wstecznie"

* art. 36 ust. 4 USTAWY
z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych

* art. 74 USTAWY
z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
bveniu / 2013-05-13 12:46
fantastycznie! chodzilo mi wlasnie o potwierdzenie tego ze mzoe byc ubezpieczony wstecznie czyli przez te kilka dni kiedy powstal obowiazek oplaty skladki zus. dziekuje
uciekinier / 2013-05-15 13:29
ale to ubezpiecznie wsteczne to na ile dni moze maksymalnei moze obowiazywac? czy jest to 7 dni jak wspomnial wczesniej wiwan ??
wiwan / 2013-05-16 12:33 / Tysiącznik na forum
Teoretycznie dowolnie długo wstecz, ale nie dłużej niż rzeczywista data powstania tytułu do ubezpieczenia.

Czyli jeśli pracodawca zgłosi pracownika do ubezpieczeń dopiero po 5 miesiącach od rozpoczęcia umowy o pracę z datą rzeczywistego rozpoczęcia tej umowy- pracownik zostanie wstecznie ubezpieczony.
Oczywiście automatycznie powstanie zaległość w składkach i należne odsetki, które należy opłacić. No i oczywiście kara za niedochowanie owego terminu 7 dni oraz innych obowiązków płatnika- grzywna do 5000 zł z art. 98 Ustawy o systemie ub. społecznych.

Tyle, że pracownik taki wcześniej się zorientuje, choćby z e-wuś- że składki nie są płacone, a potrącane. Jeśli nie są również potrącane- to już z pierwszej wypłaty. Doprowadzi więc do kontroli ZUS/PIP.

Tak, czy inaczej okres taki będzie okresem składkowym na potrzeby świadczeń ZUS.
skomentuj

Najnowsze wpisy