Forum Forum emerytalneInne

częściowa niezdolność do pracy w okresie chronionym

częściowa niezdolność do pracy w okresie chronionym

halina2 / 2014-04-07 21:46
Proszę o pomoc w mojej sprawie!Mam skończone 58 lat.Pracowałam na 1/2 etatu od XI.2011r. na umowę o pracę na czas nieokreślony, rozchorowałam się w połowie września 2012r i choruję nadal(w tym czasie wykorzystałam 181 dni zwolnienia lekarskiego i 12 m-cy byłam na świadczeniu rehabilitacyjnym-do 13.03.2014r).Lekarz prowadzący skierował mnie na rentę (lekarz orzecznik ustalił czasową niezdolność do końca marca 2016r).W ostatnim 10-leciu nie mam udokumentowanych 5 lat skł. i nieskł. a ogólem lat pracy udokumentowanych 25.Mój problem polega na tym, że zostałam zwolniona z pracy z dn. 13.03.2014r zgodnie z art.43 pkt.2 na podst. orzeczenia częściowej niezdolności i nie wiem co dalej zrobić? Czy powinnam się zarejestrować w PUP?Czy będzie należał mi się zasiłek przedemerytalny? Zostałam bez środków do życia.Będę bardzo wdzięczna za pomoc. Z góry dziękuję. Pozdrawiam
Wyświetlaj:
halina2 / 2014-04-28 10:14
Witam! Mam pytanie: czy w sytuacji jeśli złożyłam odwołanie od decyzji zus o nie przyznaniu renty (czekam na decyzję)podlegam ubezpieczeniu zus? Z góry dziękuję za odpowiedź
wiwan / 2014-05-09 16:31
Jakie ma Pani na myśli ?

Nie przeglądałem starszej części wątku- więc ogólnie stwierdzę, że jeśli obecnie już zatrudnienie ustało- to nie podlega Pani ub. społecznemu, zachowuje Pani prawo (mimo braku ub. zdrowotnego) prawo do korzystania ze świadczeń NFZ w trakcie postępowania o rentę - a więc i w trakcie odwołania od decyzji ZUS na mocy art. 67, ust. 7 ustawy zdrowotnej.
wiwan / 2014-04-07 22:28
Czyli mimo pozytywnego orzeczenia lekarskiego, decyzja rentowa jest odmowna, ze względów niespełnienia warunków stażowych z art. 58 ustawy emerytalnej.

Zwolnienie z pracy nastąpiło z art. 53, a nie 43.
Taki tryb zwolnienia nie daje prawa do uzyskania świadczenia przedemerytalnego, bo najkrócej mówiąc nie doszło do niego z winy pracodawcy.

Tak, może Pani zarejestrować się w PUP. Jednak by uzyskać zasiłek dla bezrobotnych niezbędne jest to, aby owo świadczenie rehabilitacyjne, czy wcześniej zasiłek chorobowy były naliczane od podstawy nie niższej niż płaca minimalna, czyli od min. 1500 zł brutto wtedy, we wrześniu 2012 r.
halina2 / 2014-04-08 07:57
Dziękuję bardzo za odpowiedź.Upewnię się:rozumiem, że jeśli od XI.2011r. miałam pensję brutto 1560zł to będę otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych a następnie świadczenie emerytalne?Czy jest sens zmiany art.jeśli chodzi o rozwiązanie umowy o pracę? Dziękuję z góry. Pozdrawiam
wiwan / 2014-04-08 11:06
Warunkiem uzyskania zasiłku dla bezrobotnych jest podleganie ub. społecznemu (bo wtedy są składki na Fundusz Pracy) przez minimum 365 dni w ciągu 18 miesięcy przed dniem rejestracji w PUP.

Do owych 365 dni wlicza się inne okresy, w tym właśnie chorobowe oraz św. rehabilitacyjnego, jeśli ich wysokość też była wyliczona od podstawy przynajmniej minimalnej.
Co do zasady podstawę ustala się z ostatnich 12 miesięcy. Nie wiem jak w Pani konkretnym przypadku było- to jest do ustalenia np. w kadrach u pracodawcy, że rzeczywiście wyszło wtedy nie mniej niż 1500 zł brutto.
Jeśli tak- prawo do zasiłku Pani uzyska.

Świadczenia przedemerytalnego Pani nie uzyska ze względu na tryb/przyczynę rozwiązania stosunku pracy.
Niby jak chce Pani zmienić te okoliczności, skoro w św. pracy stwierdzono faktyczne, a na odwołanie od rozwiązania umowy oraz sprostowanie świadectwa pracy było 7 dni ?
halina2 / 2014-04-08 08:06
Jeszcze jedno pytanie: czy należy mi się odprawa z zakładu pracy?Otrzymałam tylko informację na piśmie, że zostanie mi wypłacony ekwiwalent za nie wykorzystane urlopy?
wiwan / 2014-04-08 11:10
Odprawa pracownicza wymaga by przyczyna rozwiązania stosunku pracy leżała jedynie po stronie pracodawcy, 'współwina' jest dopuszczalna przy zwolnieniach grupowych.

Rozwiązanie z art. 53 prawa do odprawy pracowniczej ustawowej nie stanowi takich okoliczności.

No chyba, że macie jakąś wewnętrzną, zakładową, wynikającą z regulaminu wynagradzania, umowy o pracę itp. i która należna byłaby nawet w tym trybie rozwiązania umowy.
halina2 / 2014-04-08 08:22
Przepraszam, ale nasunęła mi się jeszcze jedna wątpliwość: 1 lipca skończę 59 lat. Jakie jest najlepsze wyjście żeby mieć środki do życia , ponieważ wszystko wskazuje, że choruję i będę chorować nadal! Co zrobić w całej tej sytuacji do osiągnięcia wieku emerytalnego?
wiwan / 2014-04-08 11:15
Dorobić się nowych okresów składkowych (etat, zlecenie, DG...) tak aby spełnić warunek owych min. 5 lat w ostatnich 10 lub warunek min. 25 lat łącznego stażu ( w zależności co nastąpi wcześniej ) i ponownie złożyć wniosek o rentę z tyt. niezdolności do pracy.
halina2 / 2014-04-08 21:37
Dziękuję za odpowiedzi.Muszę jednak napisać,że 25 lat stażu to ja mam na dzień dzisiejszy (okresy składkowe)!Nie mam 5lat w ostatnich 10.Czy w tej sytuacji mogę odwołać się od decyzji zus jeśli chodzi o nie przyznanie renty?Czy coś to zmienia?Przepraszam,że tyle pytań zadaję.Pozdrawiam
wiwan / 2014-04-08 21:47
Moja pomyłka- chodzi o 25 lat składkowych, a nie stażu w ogóle. Bo sytuacja taka zwalnia( na mocy art. 58, ust. 4 ustawy emerytalnej) z konieczności spełnienia warunku 5 lat stażu w ostatnim 10 leciu.

Przepraszam za wprowadzenie w błąd.

Jeśli więc w dniu składania wniosku było to min. 25 lat składkowych i takie dokumenty do Zakładu Pani dostarczyła- to należy się odwołać od negatywnej decyzji rentowej, o ile jeszcze się nie uprawomocniła (miesiąc od dostarczenia).
Jeśli się uprawomocniła- konieczne powtórne złożenie wniosku o rentę.
halina2 / 2014-04-09 21:00
Dziękuję bardzo za wszystkie wyjaśnienia. Pozdrawiam
halina2 / 2014-04-09 21:42
Przepraszam, ale jeszcze raz dopytam dla całkowitej pewności:ja mam orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy do końca marca 2016r i spełniony warunek 25 lat składkowych - czy to uprawnia do odwołania się od decyzji zus o nie przyznaniu renty?
wiwan / 2014-04-11 21:17
Tak, skoro decyzja odmowna była z powodu braku owych 5 lat/10 ostatnich lat. Oczywiście zakładam, że z dokumentów złożonych przy wniosku rentowym owe min. 25 lat wynika.
wiwan / 2014-04-11 21:07
Tak o ile z dokumentów i kwestionariusza o okresach składkowych, jakie przy wniosku Pani składała, owe min.25 lat rzeczywiście wynika.

Najnowsze wpisy