Forum Forum prawneZmiany w prawie

Czy banki mogą kserować dokumenty tożsamości swoich klientów?

Czy banki mogą kserować dokumenty tożsamości swoich klientów?

Wyświetlaj:
123Renia / 2020-01-12 23:14
W obecnych czasach przy rodo, nie ma takiej możliwości. Uczciwe firmy nie proszą o wiele danych wrażliwych. Np, szukałam pracy przez internet, szybko wycofywałam się ze stron, które chciały numer dowodu, numer konta i dokładny adres z peselem oczywiście. albo chciały, żeby zakładać konta w 4 lub nawet 6 bankach. znajomy polecił mi w końcu stronę na której sam pracuje, bo dwójkę dzieci na studiach utrzymać trzeba, a żona częściej w szpitalu niż w domu. Sprawdziłam, wszystko działa bez inwestycji, bez pytania o wiele dokumentów. Pieniądze na każde żądanie wypłaty i praca bardzo prosta, klikam i zarabiam. Jeśli ktoś chce spróbować polecam, bo wiem, że jest ok.

https://ribmoney.xyz/9259514847436/
Przytomny katolik / 83.23.252.* / 2016-08-13 16:37


W konsekwencji więc taka forma pozyskiwania danych osobowych, jak kserowanie dowodu tożsamości, w ocenie Sądu wydaje się w pełni dopuszczalna.


Mam kilkanaście lat doświadczenia w banku w roli sprzedającego i kontrolera i nie uważam, że kserowanie dokumentu daje bankowi jakikolwiek atut w walce z przestępcami. Pracownik powinien być przeszkolony z rozpoznawania zabezpieczeń (lub ich braku) na dokumencie i tyle. Dane klienta sa (a właściwie POWINNY) na bieżąco zostać z d.o wprowadzone do systemu lub zweryfikowane na formularzu. Dodatkowym narzędziem dla pracowników urzędów lub banków powinien być dostęp do weryfikacji okazanego dokumentu w bazie krajowej Ale nie w bazie ZASTRZEŻONYCH tylko w bazie AKTUALNYCH. I nad tym od 15 lat pracują nasi wspaniali urzędnicy.
Natomiast kopie d.o. wspaniale nadają się do wyłudzania kart kredytowych (bo kto rozpozna czy to kopia z oryginału czy z kopii ?)
Ja nie pozwalam kopiować ani skanować dowodu. Urzędników odsyłam do baz PESEL lub obywatel.gov.pl
Ciekawe kiedy bankowcy wpadna na pomysł kserowania banknotów, którym płacimy za rachunki ?
Robert-26 / 109.243.118.* / 2016-03-18 23:26

W szczególności uprawnienia banków w tym zakresie wynikają z przepisu art. 112b Prawa bankowego, zgodnie z którym Banki mogą przetwarzać dla celów prowadzonej działalności bankowej informacje zawarte w dokumentach tożsamości osób fizycznych. Cytowany przepis uprawnia więc banki do pozyskiwania i przetwarzania wszelkich danych zawartych w dowodach tożsamości osób fizycznych.

To nie oznacza że muszą i mogą go kserować, mogą spisać dane z dowodu i to wszystko, danych w dowodzie niema dużo.
oldeagle / 89.65.70.* / 2014-06-10 03:08
Po co bankom imiona rodziców i fotografia klienta? Czyż nie jest to pobranie danych osobowych ponad potrzeby do zawarcia umowy ? A to sprzeczne z ustawą o ochronie danych osobowych!
_xyz_ / 64.251.22.* / 2014-02-24 00:17
Nigdy, nikomu nie dawajcie osobistych dokumentów, do kserowania.
TYLKO, WYŁĄCZNIE DO WGLĄDU.
I TO TYLKO, W WASZEJ OBECNOŚCI I PRZY WASZEJ KONTROLI.
I TYLKO, ZA WASZĄ ZGODĄ. A nie musicie, jej wyrażać :)
Większość danych, z tych dokumentów, nie jest wymagana w formularzach umów.
Wystarczy okazać [nawet, nie wypuszczając z rąk], upoważnionej osobie.
Ma potwierdzić, zgodność danych w formularzu, z danymi z dokumentu. Nic, więcej.
A nie, wszystko kopiować.
Poczytajcie sobie, o wyłudzeniach kredytów bankowych. Jaką gehnnę, przechodzą osoby, których dane osobowe, zostały skradzione.
Myślicie, że tzw. prawo, stoi po stronie pokrzywdzonych ? Czyli tych, którym skradziono ich dane,
osobiste ?
Jak najczęściej, to jest robione. Właśnie na podstawie, fałszywych dokumentów.
A skąd brane są, dane do tych podróbek ? Jak myślicie ?
viola824 / 46.205.116.* / 2013-12-11 12:09
Czy pracownik sprzedający usługi Polsatu miał prawo zkserować mi dowód osobisty, prawo jazdy i jeszcze chciał skserować kartę do bankomatu. Ja nie wyraziłam zgody i zrezygnowałam z umowy.
Robert-26 / 109.243.118.* / 2016-03-18 23:33
Bardzo dobrze zrobiłaś, teraz jeszcze poinformuj o tym procederze policje. Na serio poinformuj policje.
cxzczxcvxv / 178.36.108.* / 2012-12-13 13:54
Pracownicy banku są na ogół piśmienni - więc sami powinni spisywać dane z dokumentów a nie wchodzićw posiadanie innych danych łącznie z e zdjęciem osoby. Keserowanie to patologia , sdobywanie i zakładanie własnych a czasami prywatnych banków informacji. Tak jest tylko w naszym kraju, nigdzie tego nie robią .trzeba to zwalczać .Dowód jest mój i ja go okazuję a nie daję do kopiowania.
pełna życia / 2012-12-13 13:59
wydawało mi się, ze nikt nie ma prawa kserować i pzretrzymywac kopii Twoich dokumentów, co najwyżej mogą mieć do wglądu i tyle
bankierka / 91.213.162.* / 2012-09-15 16:03
owszem moga ale nie muszą, jestem pracownikiem jednego z banków i niedawno zaszły zmiany w procedurach - klient ma prawo odmówić kserowania dowodu, musi jednak wypełnić specjalne oświadczenie że nie wuraża na to zgody.
enkai / 89.79.195.* / 2012-06-27 12:03
To jest horrendalna bzdura z tą manią "kserowania" dokumentów tożsamości. Te dokumenty służą do okazania a strona może spisać ujawnione tam dane.
Czy policjant legitymujący, kopiuje dokumenty?
dominik73 / 2012-06-27 15:48 / Bywalec forum
no własnie, nie czaję tego, po co to kserowanie? jeszcze kilka lat temu nikt by o tym nie pomyśłał nawet
wojtasSz / 91.213.58.* / 2009-09-13 16:06
CZy: dla celów prowadzonej działalności bankowej konieczna jest kserokopia dowodu osobistego, gdzie znajdują się informacje, które pracownik banku wprowadza do systemu IT? W jakim celu bank zbiera i przechowuje informacje o kolorze moich oczu?
sony7878 / 95.51.56.* / 2012-08-27 13:54
kolor oczu ? - do przeszczepu w razie niespłaconego kredytu :)
Blob / 2012-08-27 15:06
Mi zawsze kseruj dowód osobisty i to nie tylko w bankui , ale również u operatorół sieci komórkowej podczas podpisywania umowy o abonament... weić chyba to jest zgodne z prawem.
marysia21 / 2012-08-27 15:12
ja tylko pokazuje, jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło, zeby zostawiali sobie kserokopie czy ustawa o ochronie danych osobowych na to pozwala ?

Najnowsze wpisy