Forum Forum prawnePracy

czy do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego wlicza się premie?

czy do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego wlicza się premie?

ab22315 / 2012-01-26 12:47
Witam,
proszę o informację, czy do obliczenia podstawy zasiłku macierzyńskiego wlicza się premie, a dokładnie prowizje od sprzedaży?
Moje wynagrodzenie składa się z podstawy + prowizje od sprzedaży, które to wypłacane są nieregularnie i w różnych kwotach. Z góry dziękuję za pomoc.
Wyświetlaj:
szklarek / 2012-01-26 13:12
Wlicza się, tu więcej:

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/czy;uwzgledniac;premie;przy;liczeniu;chorobowego,100,0,296292.html

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/jak;obliczyc;wynagrodzenie;na;chorobowym,172,0,361132.html
ab22315 / 2012-02-01 13:07
dziękuję za linki, z tego co udało mi się ustalić mój pracodawca premii prowizyjnych nie pomniejsza za okres pobierania zasiłku chorobowego i twierdzi że nie ma zatem podstaw prawnych aby premie wliczać do podstawy zasiłku macierzyńskiego. Czy tak faktycznie jest?
szklarek / 2012-02-01 14:01
To zależy od tego, co to za prowizja.
Jeśli jest ona stricte indywidualną Pani prowizją, tj. naliczaną od sprzedaży, podpisanych umów tylko i wyłącznie przez Panią- to powinna się ona wliczać, jak inne elementy wynagrodzenia.
Trudno tu mówić o jej pomniejszaniu- bo będąc na chorobowym umów Pani nie podpisuje, prowizje są mniejsze lub zerowe.

Pomniejszanie o których mówi pracodawca dotyczy premii/prowizji, które są wypracowywane przez zespół, dział, filię, zakład- czyli nawet wtedy, gdy Pani nie pracuje. I w takim przypadku regulamin wynagradzania/umowa czy inny zapis zakładowy określa, czy pracownikowi wypłaca się ją tak jak innym, bez względu na to czy na chorobowym był, czy nie. Czy też jednak obniża mu się proporcjonalnie do nieobecności w pracy.
I tu już art. 41 USTAWY
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa jest jasny.
Jeśli są one pomniejszane ze względu na nieobecność chorobową- to prowizje takie są wliczane do podstawy zasiłku. Jeśli nie są pomniejszane-nie wlicza się ich do podstawy zasiłku. Bo i tak zostaną wypłacone OPRÓCZ zasiłku.

Prowizja stricte indywidualna, o której pisałem na wstępie- siłą rzeczy takiego warunku nie spełnia- przecież nie zostanie wypłacona od umów/sprzedaży przez Panią niezrealizowanych.

Najnowsze wpisy