Forum Forum podatkoweOdliczenia

Czy mogę odliczyć składkę zdrowotną wpłaconą kilka miesięcy wcześniej?

Czy mogę odliczyć składkę zdrowotną wpłaconą kilka miesięcy wcześniej?

Darek813 / 89.71.136.* / 2015-08-12 12:53
Witam, proszę o poradę - w kwietniu odwiesiłem DG na 1 miesiąc, po czym ponownie zawiesiłem. Jestem na karcie podatkowej. W maju zapłaciłem składkę zdrowotną za kwiecień oraz podatek również za kwiecień - w pełnej wysokości (tj. 283 zł). Składki zdrowotnej nie odliczyłem, bo nie miałem z czego. Teraz w sierpniu ponownie wznowiłem działalność na kilka tygodni. W związku z tym mam pytanie - czy we wrześniu będę mógł odliczyć od podatku (za sierpień) składkę zdrowotną wpłaconą w maju, a której wtedy nie odliczyłem? Czy ponownie będę musiał zapłacić kartę podatkową w pełnej kwocie?
Wyświetlaj:
wiwan / 2015-08-12 13:29
Tak. Składkę opłaconą, która nie znalazła pokrycia w podatku za dany miesiąc można odliczyć w kolejnych meisiącach. Ważne są ramy roku kalendarzowego tj. składka opłacona w danym roku tylko w tym roku (od podatku za ten rok) może być odliczona.
Darek813 / 89.71.136.* / 2015-08-12 13:41
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Rozumiem, że jeśli kwota podatku, który mam zapłacić wyjdzie niższa niż te 7,75% podstawy składki na ubezp. zdrowotne, którą odliczam, to wówczas w ogóle nie płacę podatku?
Darek813 / 89.71.136.* / 2015-08-12 14:05
Jeszcze raz dziękuję za rozwianie wątpliwości :)

Najnowsze wpisy