Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Czy należy mi się emerytura pomostowa?

Czy należy mi się emerytura pomostowa?

elam85 / 2016-10-23 22:20
Witam
Obecnie przebywam na świadczeniu przedemerytalnym. W grudniu kończę 55 lat. Zastanawiam się czy będę się kwalifikować na emeryturę pomostową ze względu na szczególne warunki pracy. Oto kilka informacji o mnie.
Od 01.09.1976r do 30.09.2014 pracowałam w hutnictwie. W tym od 13.07.1979r do 09.07.1984r i od 09.09.1991r do 31.07.2003r pracowałam w warunkach szkodliwych. Czy kwalifikuję się do wcześniejszej emerytury? Na jakich zasadach jest przyznawana? Czy od okresów który przepracowałam w warunkach szkodliwych odlicza się np chorobowe?

Z góry dziękuję za odpowiedź
Wyświetlaj:
elam85 / 2017-02-03 19:38
Jestem autorką powyższego zapytania czy należy mi się emerytura pomostowa.
Dostałam odpowiedź negatywną.
Oto jej treść:
"Zakład odmawia przyznania emerytury ponieważ:
-nie udowodniła Pani okresu pracy w warunkach szczególnych min 15 lat
-przed dniem 1.01.1999 nie wykonywała Pani prac w warunkach szczególnych lub szczególnym charakterze w rozumieniu art 3 ust 1 i 3 lub art 32 i art 33 ustawy emerytalnej.
- po dniu 31.12.2008 nie wykonywała Pani prac szczególnym charakterze ........

Do stażu pracy w warunkach szczególnych został uwzględniony okres zatrudnienia od 01.01.1999 do 31.07.2003. Do prac w szczególnych warunkach nie został zaliczony okres 13.07.1979-09.07.1984 i od 09.09.1991 do 31.12.1998 ponieważ wykazane na świadectwie stanowisko "operator urządzeń ciągu walcowniczego" powołane na Zarządzenie nr 3 Ministra Hutnictwa Przemysłu Maszynowego z dn 30.03 1985 nie jest zgodne ze stanowiskiem jakie Pani zajmowała tj."sternik mostka".
Nie można jednoznacznie stwierdzić czy praca którą Pani wykonywała na ww. stanowisku odpowiada pod względem charakteru oraz rodzaju pracy na stanowisku wykazanym w Zarządzeniu. Pracodawca również nie wskazał na podstawie jakich dokumentów dokonano takic zmian.

(następnie wymieniono warunki z art 49 o emeryturach pomostowych)
zakład odmawia przyznania emerytury ponieważ:
-na dzień 1.09.2009 nie wykonywała Pani prac w warunkach szczególnych lub szczególnym charakterze, wynoszącego co najmniej 15 lat w rozumieniu art 1 i 3 niniejszej ustawy.
W dokumentach przedłożonych do wniosku z dnia 03.01.2017 brak zaświadczeń wykonywanie pracy w warunkach szczególnych lub szczególnym charakterze."

Jestem w stanie zrozumieć że mi się emerytura pomostowa nie należy bo moje stanowisko nie miesci sie w nowym wykazie.
Ale nie rozumiem dlaczego ZUS nie akceptuje nazwy sternik mostka skoro pisze ze jest to tylko wewnatrzzakładowa nazwa. Tak nazwali to stanowisko na zakładzie ale mam zaliczone że jest to operator ciągu walcowniczego.
Ja która pracowałam jako ten sternik mostka wiem że sternik steruje w ciągu walcowniczym.
Gdzie mogłabym się odwołać żeby dano mi opinie że sternik mostka jest operatorem ciągu.
Ponadto moja znajoma która zajmowała to samo stanowisko co ja czyli sternik mostka ale ma więcej lat pracy w warunkach szkodliwych bo ok 20 do 1999 roku dostała emeryturę pomostową. Nie chce na nią się imiennie powołać bo nie chce żeby miała problemy . Ale jak ZUS to opiniuje że jednej sobie zalicza pracę do szkodliwych a innym nie.
Chciałam się odwołać i proszę o pomoc na co się mam powołać.Albo gdzie mogę się udać .

Z góry dziękuję
elam85 / 2017-04-17 18:03
Napisałam odwołanie i wykorzystując dokumentacje z pracy ZUS zaliczył mi wszystkie lata pracy w warunkach szkodliwych czyli 15 lat 9 m-cy24 dni. Jest to dla mnie duży sukces juz.
Natomiast nie dostałam przyznanego prawa do emerytury pomostowej.
Uzasadnienie:
(wymienione zostały kryteria z art 4 ustawy emeryturach pomostowych)
Zakład odmawia przyznania emerytury ponieważ: po dniu 31.12.2008roku nie wykonywała Pani prac w szczególnych warunkach lub szczególny charakterze w rozumieniu art 3 ust.1 i 3. niniejszej ustawy

(nastepnie wymienione są kryteria z art.49 ustawy o emeryturach pomostowych)
Zakład odmawia przyznania emerytury, ponieważ na dzień 1.01.2009 nie wykonywała Pani prac w szczególnych warunkach lub charakterze, wynoszącego co najmniej 15 w rozumieniu art. 3 ust.1 i 3 niniejszej ustawy

Nie rozumiem dlaczego nie została mi przyznana emerytura pomostowa skoro mam zaliczone 15 lat. Czy to znów jest problem w nazewnictwie stanowisk?
wiwan / 2017-05-09 08:10
Być może. Argumentacja ZUS została przytoczona. Od 2008 inaczej są warunki/stanowiska zdefiniowane.

E. pomostowa dla tych, którzy w warunkach takich (na nowo zdefiniowanych) pracowali min. 1 dzień (teoretycznie) po 2008 r.

Przepis szczególny (art. 49) z tego warunku zwalnia, jeśli cały min. staż pracy w warunkach Wg. NOWEJ definicji przypadł przed 2009 r.

Zatem uzyskała Pani na obecnym etapie to, że może do wniosku o e. powszechną, w wieku powszechnym złożyć wniosek o rekompensatę z ustawy o e. pomostowych tj. dodatku do kapitału początkowego, wzór pogmatwany w art. 22 ustawy o e. pomostowych.

Walka o e. pomostową zatem jednak w sądzie.
Oszukany20182020 / 83.9.90.* / 2020-02-14 16:56
Sądy są za ZUS odmawiają emerytur pomostowych,po co pracować w szczególnych warunkach po 2008,jak wszystkie warunki z ustawy spełniło się do 2008 roku,chore państwo,nie dba o tych co ciężko pracowali i zniszczyli zdrowie,leczyć też nie chcą,rok kolejka do endykrynologa usg 10 miesięcy.
oszukany przez zus / 91.146.254.* / 2020-10-12 19:36
bo rząd i zus to są kłamcami i złodziejami zrobili to z premedytacją ludziom ciężko pracującym w tamtych czasach njlepiej jak byśmy szybko sie zwineli
wiwan / 2017-02-03 21:46
Ja dużo krócej- mniej więcej zgadza się to z tym co napisałem, że rozbija się wszystko o klasyfikację w Pani przypadku.

Odwołać może się Pani zgodnie z pouczeniem na decyzji odmownej- w terminie i do sądu w niej wskazanego. Odwołanie składa się za pośrednictwem ZUS, który może jeszcze na tym etapie sam z siebie decyzję swoją zmienić. Jeśli nie- orzeknie o tym sąd pracy/ub. społecznych.

W sądzie jak najbardziej może Pani powołać świadka w osobie znajomej czy posłużyć się dowodami 'papierowymi' jej dotyczącymi- czyli np. świadectwem pracy w tym samym okresie, na takim samy stanowisku itd., jej decyzją emerytalną.
Oszukany20182020 / 83.9.90.* / 2020-02-14 17:04
W sądzie wszyscy świadkowie pracowali na tym samym stanowisku,wykonywaliśmy te same prace,oni dostali wcześniej pomostówki,bo sądy wtedy przyznawały,a ja teraz nie,sprawa ciągnęła się 1.5 roku,sądy są za ZUS,a ZUS to państwo,mają wytyczne aby pozabierać emerytury pomostowe i chorzy ludzie pracowali do śmierci,nie ma leczenia,nie ma nic 46 lat sładkowych,
elam85 / 2017-01-02 22:39
ZUS poprosił mnie o zaświadczenie z pracy aby zakład określił czy wykonane przeze mnie pracę można zakwalifikować do pracy w warunkach szkodliwych wg nowego wykazu. Czy mogę zgłosić się gdzieś żeby ktoś obiektywnie mi opisał? Bo w zakładzie powiedziano mi że się nie kwalifikuje. Ale poinformowała mnie Pani też że nie mam po co brać zaświadczenia jak nie mam przepracowanego okresu żadnego po 31.12.2008. Wątpię zatem w kompetencje bo z forum już wiem że nie muszę dopracować tego okresu.
Narazie sytuacja jest taka że nie mogę złożyć wniosku bo nie mam zaświadczenia a zakład nie chce mi go wydać. Kto może zakwalifikować moją pracę do nowego wykazu?
Oszukany20182020 / 83.9.90.* / 2020-02-14 17:07
Zakład nie zakwalifikuje,bo już nie płaci składek na pomostówki,sąd też nie zakwalifikuje,zabrali ludziom 1000 000 emerytur pomostowych,skazali na powolną śmierć głodową,nie ma zdrowia nie ma pracy,nie ma renty,ale jest wolność.
wiwan / 2017-01-03 08:53
Proszę pisać w wątku tj. pod chronologicznie najświeższym wpisem.

Podałem Pani we wpisie z 25.10.2016 r. te pozycje z nowych wykazów, które są 'hutnicze' i może ewentualnie opisują Pani stanowiska/prace.

Pani z ZUS ma tylko częściowo rację, gdyż:

- owego warunku pracy również po 2008 r. NIE wymaga się na mocy przepisu szczególnego ( art. 49 ustawy o e. pomostowych ) od ubezpieczonego, który na dzień 1.01.2009 r. miał staż pracy ogólny oraz w war. szczególnych takiej, jaka jest w nowym wykazie.
- nawet przy niespełnieniu war. uzyskania e. pomostowej staż pracy w war. szcz. przekłada się na rekompensatę finansową tj. zwiększenie emerytury powszechnej.

Proszę spokojnie poczytać ustawę. Wiem, że dla nowicjusz to trochę trudne:

http://msp.money.pl/akty_prawne/dzienniki_ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2015,000,965.html
wiwan / 2016-10-24 09:21
Tak, okresy z zasiłkiem/wynagrodzeniem chorobowym albo z innym zasiłkiem z ub. chorobowego (np. macierzyńskim) nie są uwzględniane przy ustalaniu stażu pracy w war. szczególnych lub w szczeg. charakterze.

Wchodzą one na zasadach ogólnych do okresów składkowych/nieskładkowych na potrzeby ustalenia stażu ogólnego ubezpieczenia.

Jakie konkretnie to warunki były- wykaz/pozycja lub jakiś bardziej szczegółowy opis stanowiska/okoliczności pracy poproszę.
elam85 / 2016-10-24 21:48
Do świadectwa pracy mam dołączone świadectwo pracy w szczególnych warunkach.

Cytuję:
W czasie zatrudnienia stale i w pełnym wymiarze czasu pracy wykonywała prace:
- prace w hutnictwie i przemyśle metalowym-walcownie: "obsługa walcarek i ciągarek oraz urządzeń pomocniczych w walcowni i ciągarni" WYKAZ A-dział III,poz 11

w okresie od 13.07.1979r do 09.07.1984 roku i od 09.09.1991 do 31.12.1998r na stanowisku operator urządzeń ciągu walcowniczego wymienionym w Dziale III poz.11 pkt11 załącznika Nr 1

- prace w hutnictwie i przemyśle metalowym-walcownie: "wykańczanie wyrobów walcowanych i ciągnionych" WYKAZ A dział III poz 12

w okresie od 1.01.1999 do 31.07.2003 na stanowisku operator urządzeń transportowych wymienionym w dziale III poz.12 pkt2 załącznika nr1
wiwan / 2016-10-25 13:28
Ma Pani staż pracy w war. szczeg. wg. tych świadectw
16 lat 10 miesięcy 28 dni, tyle że są to prace ze 'starych' wykazów. Wykazy nowe z ustawy o em. pomostowych są inaczej sformułowane. W grę wchodzą następujące pozycje z zał. 1 do ustawy:

4 Prace bezpośrednio przy zalewaniu form odlewniczych, transportowaniu naczyń odlewniczych z płynnym,
rozgrzanym materiałem (żeliwo, staliwo, metale nieżelazne i ich stopy).
5 Prace bezpośrednio przy ręcznej obróbce wykańczającej odlewy: usuwanie elementów układu wlewowego,
ścinanie, szlifowanie powierzchni odlewów oraz ich malowanie na gorąco.
6 Prace bezpośrednio przy obsłudze wielkich pieców oraz pieców stalowniczych lub odlewniczych.

9 Prace bezpośrednio przy kuciu ręcznym w kuźniach.
10 Prace bezpośrednio przy obsłudze agregatów i urządzeń do produkcji metali nieżelaznych.
11 Prace bezpośrednio przy obsłudze ciągów walcowniczych: przygotowanie, dozorowanie pracy walców lub
samotoków, ingerencja przy wypadaniu i zaklinowaniu materiałów.
12 Prace przy obsłudze dźwignic bezpośrednio przy wytapianiu surówki, stopów żelaza lub metali nieżelaznych.

Jeśli wszystkie trzy rodzaje/okresy Pani prac da się tu zakwalifikować - spełni Pani w grudniu warunki uzyskania e. pomostowej MIMO tego, że nie świadczyła już Pani pracy w war. szczególnych po 2008 r.

Skorzystałaby Pani z przepisu szczególnego ustawy tj. z jej art. 49
Oszukany20182020 / 83.9.90.* / 2020-02-14 17:15
Celowo zmienili wykazy żeby nie dać pomostówki,bo zakład nie odprowadza podwyższonych składek,mamią ludzi 13 i 14 emeryturą,ja nie chcę łaski dajcie moją wypracowaną ,nic Pani nie dostanie,dopiero gdy osiągnie wiek 60 lat,szkoda nerwów i do sądu nie ma po co iść,bo tam trwa walka o stołki.
elam85 / 2016-10-25 23:36
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Naprawdę dużo mi to dało.
Mam tylko jedno pytanie. Bo jeśli od stażu pracy w warunkach szczególnych odlicza się okresy nieskładkowe to czy ZUS dysponuje bardziej szczegółowymi informacjami bo na moim świadectwie pracy mam podane wymienione okresy nieskładkowe od 1991 roku a o pracuje od 1979 w warunkach szczególnych. I np w lutym 1984 roku urodziłam córkę i ten okres kiedy przebywałam na macierzyńskim nie jest wypisany na świadectwie jako nieskładkowy. Dlatego ciekawa jestem czy ZUS ma jakieś szczegółowe dane?
wiwan / 2016-10-26 10:30
ZUS sięga do innych swoich danych* moim zdaniem dopiero w razie, gdy od wydanej decyzji emerytalnej ubezpieczony się odwołuje i jako powód odwołania wskazuje właśnie np. niezgodność wykazanych na św. pracy okresów z rzeczywistością. Więc pojawia się konieczność jakiejś weryfikacji. No i dotyczy to raczej sytuacji odwrotnej niż Pani, czyli nadmiaru okresów nieskładkowych wykazanych w św. pracy skutkujących np. brakiem prawa do emerytury czy zaniżenia jej wysokości.

Na etapie wniosku opiera się na świadectwie pracy oraz w zakresie e. pomostowych dodatkowo na ewidencji składki na fundusz emerytur pomostowych, który istnieje dopiero do 2010 r.

* tyle, że te 'swoje' dane, czyli ewidencję składek, deklaracji indywidualnych, zasiłków itp. w przypadku płatników dużych tj. ubezpieczających ponad 20 osób ma dopiero za okres po 1998 r. Za okres wcześniejszy - nie ma danych zindywidualizowanych tj. przypisanych do konkretnej Zofii Kowalskiej

No i uściślijmy- akurat okres zasiłku macierzyńskiego (w odróżnieniu od chorobowego) JEST okresem składkowym, ALE tak jak okres zasiłku chorobowego nie jest okresem pracy w war. szczególnych.

Zatem w Pani świadectwie pracy ów okres zasiłku macierzyńskiego z 1984 r. nie powinien się znaleźć w wykazie okresów nieskładkowych, ale powinien być niewykazany w okresach pracy w war. szczególnych.
Niepewny / 85.221.148.* / 2023-01-06 22:20
Pracowałem w pogotowiu energetycznym od 11 1996do 09 2013 czy ten okres zalicza się do pracy w warunkach szkodliwych idaje mi prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/

Najnowsze wpisy