Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Czy należy mi się świadczenie przedemerytalne?Prosze o pomoc

Czy należy mi się świadczenie przedemerytalne?Prosze o pomoc

ela85 / 2014-12-12 00:53
Witam. Krótko przedstawie swoją sytuację. Mam obecnie 53 lata.Pracowałam całe życie w jednym zakładzie. Mój staż pracy wynosi 38 lat i 1 miesiąc. Zostałam zwolniona z przyczyn ekonomicznych z winy pracodawcy.
Okres nieskładkowy wynosi w moim przypadku 11 lat 1 miesiąc i 27 dni ( w tym 7 lat i 2 m-ce był to urlop wychowawczy gdyż mam dwójkę dzieci w tym jedno niepełnosprawne). Zatem mój okres składkowy wynosi 26 lat 11 miesięcy i 3 dni.
Obecnie jestem zarejestrowana w urzędzie pracy i zamierzam ubiegać się o świadczenie.Czy mam szansę na jego przyznanie?

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak ZUS liczy i przyznaje świadczenia jeśli chodzi o kryterium stażu pracy.W ZUSie nie chciano mi takiej informacji udzielić. Znalazłam informacje że jeśli suma okresów składkowych i nieskładkowych ( ale tu możemy doliczyć maksymalnie tylko 1/3 lat składkowych) wynosi 35 lat bo tyle jest wymagane w moim przypadku to kwalifikuje się. W zakładzie pracy natomiast powiedziano mi że mam za dużo lat nieskładkowych i w związku z tym że moje lata nieskładkowe to więcej niż 1/3 lat składkowych nie dostane świadczenia. Prosiłabym o wytłumaczenie w jaki sposób się to liczy. Czy w moim zakladzie mieli racje że nie kwalifikuję sie świadczenia?
Wyświetlaj:
Nina59 / 178.56.187.* / 2015-09-14 22:26
Witam.
Mam 59,5 lat. 35 lat pracy.
31.Maja 2015 zlikwidowałam działalność gospodarczą ,którą prowadziłam przez 22lata /z przyczyn ekonomicznych/.
W ostatnim roku prowadzenia działalności pobierałam świadczenie chorobowe w różnych okresach. Razem przez około 7 m-cy.
Od 01.06.2015 jestem zatrudniona na umowę o pracę z wynagrodzeniem 1750 zł Brutto.

Moje pytanie brzmi:
Czy jeśli otrzymam wypowiedzenie umowy przez pracodawcę z dniem 31.01.2016r. z przyczyn ekonomicznych-likwidacja etatu, to otrzymam świadczenie emerytalne ?

Bardzo proszę o podpowiedź co powinnam zrobić,żeby nie zostać bez środków do życia.
Dziękuję.
wiwan / 2015-09-15 10:53
Tak, spełni Pani warunki uzyskania św. przedemerytalnego zarówno z art. 2, ust. 1, pkt. 2 jak i pkt. 5 Ustawy o św. przedemerytalnych.

Wcześniej jednak konieczne będzie utrzymanie zasiłku dla bezrobotnych przez min. 180 dni a potem jeszcze statusu bezrobotnej do dnia wydania decyzji ZUS o przyznaniu świadczenia.
Nina59 / 178.56.187.* / 2015-09-15 12:33
"Nina59 " do "wiwan"

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Mam jeszcze jedno pytanie .
Gdyby umowa została rozwiązana za wypowiedzeniem przez pracodawcę z dniem
31. XII. 2015r

Czy także nabędę prawa do świadczenia przedemerytalnego ?

Przebywałam na zwolnieniu lekarskim około 7 m-cy w 2014 i jeszcze w okresie :
01.I. - do 07.I. 2015. / choroba/ ?

Za odpowiedź bardzo dziękuję.
Pozdrawiam
wiwan / 2015-09-15 12:45
Ten 31 grudnia byłby 'na styk'- bo minimalny czas zatrudnienia u pracodawcy zwalniającego to 6 miesięcy.

Okresy zasiłków są to po prostu okresy nieskładkowe, ale do wymaganego stażu ( w tej ustawie nazywanego 'okresem uprawniającym do emerytury ) się wliczają.

Skoro Dg prowadziła Pani od lat, to nie miała już ulgi ZUS w składkach- więc deklarowała Pani podstawę ub. społecznych nie niższą niż 60 % przeciętnego wynagrodzenia ( w 2015 jest to 2375,40 zł )- zatem zasiłki chorobowe były od podstawy wyższej niż płaca minimalna. Zatem wliczają się do wymaganych min. 365 dni ubezpieczenia w ciągu ostatnich 18 mc przed rejestracją w PUP- a więc warunki uzyskania zasiłku dla bezrobotnych zostaną spełnione.

Proszę zadbać o odpowiednią treść wypowiedzenia i św. pracy- tak by nie było wątpliwości, że zwolnienie nastąpiło 'z przyczyn dotyczących zakładu pracy'
Nina59 / 178.56.187.* / 2015-09-15 15:17
"Nina59" do " wiwan"

Bardzo dziękuję.

Jeszcze jedno, jeśli można..

Czy wypowiedzenie umowy o treści:

..likwidacja etatu z przyczyn ekonomicznych ..
będzie właściwe ? Czy może powinno być inne ?

Za podopwiedź z całego serca dziękuję.

Pozdrawiam
Nina59
wiwan / 2015-09-16 09:29
Trochę mnie Pani przecenia :-)

Warunkiem jest, by było to rozwiązanie umowy "z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia"- tak to definiuje art. 2 ust. 1 Ustawy o św. przedemerytalnych.

Na co konkretnie w treści wypowiedzenia czy św. pracy się to przekłada lepiej zapytać w dziale prawa pracy:

http://www.money.pl/forum/grupa,45,0,0,40,0,pracy.html
wiwan / 2014-12-12 10:23
W związku z Pani wczesnym wiekiem rzeczywiście dotyczy Pani opcja świadczenia z art. 2, ust. 1, pkt. 5 Ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. Czyli min. 35 lat stażu ubezpieczeniowego w chwili rozwiązania stosunku pracy.

Nieco inaczej byłoby, gdyby zwolnienie odbyło się w okolicznościach likwidacji/niewypłacalności pracodawcy.

Ustawa wprost mówi, że chodzi o staż w rozumieniu ustawy emerytalnej. Czyli zasady są takie same jak przy ustalaniu np. kapitału początkowego, prawa do renty, gwarancji e. minimalnej.
Staż = suma okresów składkowych + suma okresów nieskładkowych. Ta druga w wymiarze maks. 1/3 zaliczanych okresów składkowych.

Nie mam takiego kalkulatora jak ZUS, by to precyzyjnie wyliczyć (lata przestępne, różna liczba dni miesięcy np.) Ale 1/3 z Pani lat składkowych to OKOŁO 8 lat 11 miesięcy 21 dni. Co wraz z okresem składkowym daje ponad 35 lat i 11 miesięcy. Czyli warunek 35 lat BYŁBY spełniony.

Reszta "niewykorzystanych" lat nieskładkowych po prostu do niczego się teraz nie liczy.

Najnowsze wpisy