Forum Forum prawnePracy

Czy należy się odprawa?

Czy należy się odprawa?

Martinka8 / 2013-03-08 15:07
Pracuję w firmie, której ci sami współwłaściciele pod jedną nazwą mają trzy spółki: sp. jawną, sp. z o.o. oraz S.A.

Od czerwca 1996 do grudnia 2000 pracowałam w sp. jawnej. Od stycznia 2001 do lipca 2007 przeszłam do S.A. Od sierpnia 2007 pracowałam po pół etatu w Sp. jawnej i sp. z o.o. do kwietnia 2012. Od początku zatrudnienia były to umowy na czas nieokreślony, a przejścia z jednej spółki do drugiej odbywały się za porozumieniem stron. Od maja 2012 do grudnia 2012 pracowałam w S.A na umowę na czas określony. Od stycznia 2013 mam umowę na zastępstwo nadal w S.A. z trzy dniowym okresem wypowiedzenia,która skończy się w kwietniu 2013 .

Czy należy mi się odprawa za cały okres pracy ze względu na to że pracodawcą byli przez cały ten okres ci sami współwłaściciele? Czy wobec tej ostatniej umowy nie należy mi się nic?
szklarek / 2013-03-08 17:36
1. prawo do odprawy powstaje, gdy dochodzi do rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących jedynie po stronie pracodawcy.
Zakończenie umowy o pracę terminowej w terminie NIE jest taką okolicznością.
Jakakolwiek mowa o prawie do odprawy byłaby w Pani przypadku, gdyby obecną umowę wypowiedziano Pani przed kwietniem i to w okoliczności innej niż powrót do pracy osoby zastępowanej.
2. to, że ww firmy mają jednakowych właścicieli nie ma tu żadnego znaczenia. Miałoby to znaczenie, gdyby dochodziło do formalnego przejmowania jednej spółki przez drugą wraz z pracownikami. Miałoby to znaczenie jednak nie dla samego prawa do odprawy, ale do ustalenia jej wysokości- po prostu pozwalałoby to na zsumowanie stażu w kolejnych podmiotach, a co za tym idzie uzyskania wyższej odprawy.

No chyba, że owe przejścia pomiędzy pracodawcami były na zasadzie trójstronnych porozumień stron, i w spisanych porozumieniach kolejny pracodawca zobowiązywał się do przejecie nie tylko Pani jako pracownika ale również zobowiązań pracodawcy (typu urlop/ekwiwalent itp.).

Ale nawet taka sytuacja zmienia tylko kwestie wysokości ewentualnej odprawy, a nie samo prawo do odprawy.

Reasumując - dobiegnięcie umowy na zastępstwo do jej końcowego terminu nie daje prawa do odprawy.

Najnowsze wpisy