Forum Forum emerytalneZUS

Czy opłaca się zwiększyć składkę emerytalną?

Czy opłaca się zwiększyć składkę emerytalną?

Eurosceptyk / 2011-06-07 12:02
Czy według Was warto jest zwiększyć składkę emerytalną, czy jednak to ile wpłacimy tak naprawdę nie ma znaczenie, bo musielibyśmy wpłacić o wiele więcej żeby poczuć różnicę w wypłacanej później emeryturze?
Wyświetlaj:
wolny człowiek / 83.27.17.* / 2011-06-09 10:48
Wnioski wyciągnij sam. Podam Ci swój przykład, mam na to urzędowy papier z ZUS-u.
ZUS przysłał mi informację o wysokości przewidywanej emerytury po ukończeniu 65 lat i przewidziany wzrost tej emerytury jeśli będę nadal opłacał składki w dotychczasowej wysokości.
Przez ostatnie 15 lat prowadziłem działalność gospodarczą i opłacałem ZUS w minimalnej wysokości (obecnie jest to prawie 900 zł. miesięcznie).
Do emerytury zostało mi 10 lat. Jeśli przez te 10 lat wpłacałbym składki w minimalnej wysokości to z wyliczeń ZUS-u wynika że moja emerytura wzrosła by o .... UWAGA!!! 165 zł miesięcznie.
W tym czasie do ZUS-u wpłaciłbym ok.108 tys. zł (tak wiem że nie cała składka idzie na moją emeryturę, ale ja tą kasę muszę wyjąć z portfela), a moja emerytura wzrosła by o 165 zł miesięcznie. Już nie wnikam w to że świadczenie byłoby rewaloryzowane, bo i składki przecież też rosną, więc przyjmuję to jako stałe wartości, więc wynika z tego że nawet gdybym na tej emeryturze żył 50 lat to nie wykorzystał bym kasy którą tam wpłaciłem.
ZUS to studnia bez dna!!!!!!!!!!!
Jeśli masz zamiar zwiększyć składkę równie dobrze możesz tą kasę wyrzucić przez okno, nawet chyba byłby z tego większy pożytek, bo może znajdzie ktoś potrzebujący i wyda na pożyteczny cel.
lar / 2011-06-09 12:41
oni i tak już zdzierają z ciebie tyle pieniędzy z których i tak nic nie będziesz mieć to po co to jeszcze zwiększać? wybierz jakiś fundusz inwestycyjny lepiej
Karolinaaaa / 2011-06-09 12:57
Zawsze coś więcej dostaniemy, ale czy tak dużo żeby zrobiło to nam różnice?
eme / 178.37.218.* / 2011-06-10 21:05
Karolina to bez sensu. Czy dasz pieniadze w długi termin komuś kto jest bankrutem???/
karafka / 2011-06-07 13:39
nie widzę w tym sposobu na wyższą emeryturę
wiwan / 2011-06-07 19:26
Oczywiście, że jest to sposób na podwyższenie przyszłego świadczenia w przypadku emerytury kapitałowej. Tylko, że
1. mało wydajny, lepiej te dodatkowe pieniądze ulokować poza ZUS-em, efekt będzie lepszy
2. mało dostępny- mogą sobie pozwolić na to prowadzący DG lub mający kilka tytułów do ubezpieczenia przystępując dobrowolnie do kolejnych ubezpieczeń.
Będąc tylko na etacie- takiej możliwości w ZUS nie mamy.
heniuk / 2011-06-08 10:24
a gdzie proponujesz ulokować pieniądze w celu wyższej emerytury? bo też bym chętnie zwiększył późniejsze świadczenie
Budyń / 89.72.232.* / 2011-06-08 21:40
@heniuk

- giełda inna niż Polska (choćby przez fundusze inwestycyjne)
- surowce (bez przesady, ale bielika 1 oz rocznie czy uncję srebra miesięcznie można kupić)
- gotówka niekoniecznie w PLN (też niedużo, bo trudno tu o zyski, ale np. jak masz możliwość - kupować za niewielką sumę Yuany chińśkie)

Ogólnie: istotną część ( tak równowartość 10% pensjii netto) trzymać poza bezpośrednim wpływem Państwa i gospodarki Polskiej. Drugie 10% - gdziekolwiek w kraju, jak pisał wiwan.
heniuk / 2011-06-09 10:46
skoro już o giełdzie to jakie są wasze opinie o Forex-ie?
wiwan / 2011-06-08 11:40
IKE, IKZE- ale to drugie to nowość od 2012 r.
Ale obie formy uwikłane są w ograniczenia okołoemerytalne- limity wpłat, wiek, w którym skorzystamy itd.

Natomiast- spora część tego portalu z definicji służy radami i informacjami finansowymi na temat form i produktów nijak z emeryturą niezwiązanych. Giełda, fundusze, lokaty;

http://www.money.pl/fundusze/

http://www.money.pl/gielda/

http://www.money.pl/pieniadze/oszczedzajinwestuj/

Najnowsze wpisy