Forum Forum prawnePracy

Czy otrzymam zasiłek dla bezrobotnych w następującej sytuacji?

Czy otrzymam zasiłek dla bezrobotnych w następującej sytuacji?

Wojciech9000 / 78.9.113.* / 2016-02-15 21:25
Witajcie
Czy otrzymam zasiłek dla bezrobotnych w następującej sytuacji:
1. pracowałem w oparciu o umowę o pracę 9 msc od października do lipca) po czym umowa została rozwiązana przez pracodawcę.
2. Następnie przepracowałem 3 msc (od listopada do lutego) na umowe o pracę ze stawką godzinową- długość umowy to były właśnie rzeczowe 3 msc, nie podpisałem nowej.

W związku z tym, czy przysługuje mi zasiłek i po jakim okresie go otrzymam 7 czy 90 dniach od daty złożenia wniosku?

Proszę o odpowiedzi :)
Wyświetlaj:
Wojciech9000 / 78.9.113.* / 2016-02-15 21:44
dodam jeszcze że w tym okresie posiadałem status studenta.
szklarek / 2016-02-16 09:43
Status studenta nie miał i nie ma w tym przypadku znaczenia.
Nie ma znaczenia też sposób wynagradzania. Ważna jest jego wysokość w czasie 8 miesięcy przed dniem rejestracji w PUP.

Zakładając rejestrację dziś należy sięgnąć aż do 16 sierpnia 2014. r.

Zatem znaczenie ma to:
- jakie było wynagrodzenie z poprzedniej umowy- no chyba, że była to po prostu 1/1 etatu
- jakie z drugiej- czy osiągało płacę minimalną.

Jeśli któraś z nich przez jakiś okres tego warunku nie spełniała- to ważne są wynagrodzenia z okresu 16 sierpnia- 30 września 2014- bo mogą uzupełnić te braki.

Ps. Jeśli przez ww okresy zatrudnienia trwał jeszcze Twój pierwszy rok pracy ( w sensie 365 dni, nawet na raty ) to obowiązywała Cię stawka 80% płacy minimalnej- więc ten poziom był kluczowy bo podlegało to wynagrodzenie i tak składkom na fundusz pracy.

Natomiast zdecydowanie prawo (jeśli ww warunki są spełnione) do zasiłku od 1 dnia statusu bezrobotnego. Nie ma tu kwestii bowiem porozumienia stron czy zw. dyscyplinarnego, czy wypowiedzenia przez pracownika.

Najnowsze wpisy