Forum Forum prawnePracy

Czy tracę możliwość wypłat gotówkowych gdy to podpiszę?

Czy tracę możliwość wypłat gotówkowych gdy to podpiszę?

Diana 1092 / 204.17.56.* / 2017-06-25 16:59
W związku z zatrudnieniem w .... uprzejmie informujemy, że:

1. w .... obowiązkuje ośmiogodzinna norma dobowa i przeciętnie 40 godzinna norma tygodniowa czasu pracy w przeciętnym pięciodniowym tygodniu pracy w okresie rozliczeniowym czteromiesięcznym.

2. dniem wolnym od pracy z tytułu rozkładu czasu pracy w przeciętnym pięciodniowym tygodniu pracy są wszystkie soboty.

3. wynagrodzenie wypłacane jest raz w miesiącu, w terminach określonych regulaminem pracy na podane przez pracownika konto bankowe.

4. przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze zgodnym z art. 152-16 Kodeksu Pracy,

5. okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, okres wypowiedzenia winien upływać w sobotę.

W miejscu wykropkowania jest wpisana nazwa firmy.

Pytania:

czy nie mając konta własnego i podając konto bliskiego znajomego, którego bank nie wie o moim istnieniu, gdyby bank nie uznał przelewu - mogę domagać się wtedy wypłaty wynagrodzenia w gotówce? Oczywiście zakładamy, że bliski znajomy jest osobą uczciwą. Konta bankowego nie chcę zakładać z wielu powodów - chociażby prowizje i fakt, że to praca na 3 miesiące oraz nie chcę VISY ani MASTERCARD, którą w bankach pchają na siłę i mówią, że bez się nie da.

Czy okres 4-miesięczny rozliczeniowy przy okresie zatrudnienia 3 miesiące nie grozi czymś niebezpiecznym? Czy to legalne?

Czy są w tym piśmie inne haki?
Wyświetlaj:
szklarek / 2017-06-25 21:12
Okres rozliczeniowy może być zgodnie z KP nawet 12-tomiesięczny i zasadniczo obejmuje albo cały zakład, albo całe grupy stanowisk. Innymi słowy jest to ustalenie mniej lub bardziej zbiorowe, a nie osobne dla każdego pracownika.

Info w warunkach zatrudnienia wskazuje, że jest jakiś układ zbiorowy, zgodnie z którym domyślną formą wypłaty jest przelew na konto.

Nawet wtedy na żądanie pracownika (na piśmie) powinna być wobec niego stosowana kodeksowa forma gotówkowa. Inna rzecz, że pracodawca nie bardzo może mieć taką fizyczną możliwość i może to stanowić dla niego kłopot, zwłaszcza gdyby była Pani jedyna. Więc może zdarzyć się naleganie na formę bezgotówkową.
Diana 1092 / 185.170.41.* / 2017-06-26 01:31
Nie jestem jedyna, wiele osób na produkcji i nie tylko bierze gotówkowo. Nie wiem tylko jak oni to uczynili. Czym jest układ zbiorowy - znam, że występuje takie sformułowanie w KP i pytałam już kadry, czy jest układ zbiorowy w pracy - odmówili odpowiedzi na pytanie. Tak jak odmawiają, że nie da się wypłacić gotówkowo, ale wygadali się, że klika osób bierze gotówkowo.

Rozumiem, więć, że w przypadku odrzucenia przelewu o niezgodność danych osobowych adresata z numerem konta - należy po zwróceniu przelewu przez bank wystąpić na piśmie (np. pocztą) o wypłatę gotówkową. Czy dobrze myślę?

W Polsce wg statystyk nadal 13% osób chce wypłat gotówkowych. Tak wynika z sondaży.
szklarek / 2017-06-26 09:21
Osobiście uważam to (wypłaty gotówkowe) za bezsensowną uciążliwość dla pracodawców.

Do rzeczy.

Bank uzna każdy przelew przychodzący, byle nr konta był prawidłowy, zresztą nieprawidłowość nr konta jest widoczna już w czasie składania przelewu w banku, z którego przelew wychodzi- po prostu nie da się go zrealizować.

W dowolnym czasie pracownik może zmienić nr konta lub złożyć dyspozycję wypłat gotówkowych.

Ps. Mówi się o projekcie nowelizacji KP, która to zmieni, tj. wypłata na konto będzie formą domyślną, zasadniczą.

Ps. Jak widzę powtarzamy wątek:

http://www.money.pl/forum/wymaganie-podania-konta-bankowego-t5115086.html
Diana1092 / 62.210.129.* / 2017-06-26 18:21
Dziękuję za wyjaśnienie tej kwestii. Miejmy nadzieję, że nowe przepisy pozostawią prawo wypłat gotówkowych.

Rozumiem, że w reszcie zapisów nie ma haków i że są to zapisy wynikające z jakichś rozporządzeń i ustaw, że trzeba pracownika poinformować.
szklarek / 2017-06-27 09:33
Tak, obowiązek takiej informacji o zasadniczych kwestiach stosunku pracy wynika z art. 29 KP.

Najnowsze wpisy