Forum Forum emerytalneInne

czy zus sprawdza zaswiadczenie ze szkol osob uczacych sie ?

czy zus sprawdza zaswiadczenie ze szkol osob uczacych sie ?

zochaaaaa45 / 2009-06-19 10:13
Ja mam takie pytanie , może Mi ktoś udzieli odpowiedzi ,
Mam rente rodzinna po Moim dziadku gdyz był On Moim opiekunem prawnym - Moje pytanie brzmi :
co semestr dostarczam zaswiadczenie o tym ze sie ucze , czy zus to sprawdza ?
Nie chodzilam okolo 2 miesiace do szkoly i wszyscy Mi mowia ze bede musiala za te 2 miesiace
oddac pieniadze ZUSowi , czy Oni dzownia do szkoly i pytaja sie czy taka i taka osoba uczy sie ?
Nigdy nie mialam problemow z chodzeniem do szkoly , ale po zrezygnowaniu ze studiow musiaalam znalesc
sobie jakas szkole na 1 semestr aby dostac zaswidaczenie , teraz wszyscy wokolo twierdza ze zus
sie kapnie ze przez jakis tam czas nie uczeszczalam do skzoly i bede musiala oddac pieniadze ,
moze Mi ktos pomoc ?
Wyświetlaj:
kostkaan / 79.190.126.* / 2021-03-03 16:26
Ja pobieram takie zaświadczenie od szkoły policealnej (uczę się w cosinusie w krakowie) i z tego co wiem, ZUS respektuje. Oni wymagaja 50% frekwencji, więc połowa zajęć bez problemu wystarcza, aby mieć wszystko OK do wypłacanych świadczeń.
Kamila263 / 188.146.64.* / 2021-05-04 11:59
Czy status ucznia wystarczy do renty rodzinnej? Czy ZUS sprawdza to w jakiś sposób oprócz zaświadczeń?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
justys00 / 79.190.126.* / 2020-11-04 15:24
Sprawdza :) W Cosinus bez problemu wystawiają albo wysyłają sami do ZUS, zależnie. I są respektowane, a wydawane i przedłużone są za darmo
NOVAWłocławek / 79.163.158.* / 2017-11-21 15:05
Zapraszamy do Nova Centrum Edukacyjne we Włocławku!
Potrzebujesz statusu słuchacza, uprawnień do zniżek na przejazdy/legitymacji/ zaświadczenia do ZUS ,KRUS?
Masz ostatnią możliwość zapisu do naszej szkoły! Wybierz bezpłatny kierunek i zdobądź zniżki.
Przyjdź i nie zwlekaj.
Zapraszamy do naszego sekretariatu Plac Wolności 15 we Włocławku.
Odwiedź nas na stronie https://www.nova.edu.pl/ lub zapisz się online https://www.nova.edu.pl/application/register/index/
Więcej informacji pod nr 883 070 262/ 54 307 02 62
NOVALegionowo / 83.3.3.* / 2017-11-21 14:24
Jeśli potrzebujesz statusu studenta, zniżek na przejazdy lub zaświadczenia do ZUS lub Wojskowego Biura Emerytalnego zapraszamy do szkoły Nova Centrum Edukacyjne w Legionowie ul. Kopernika 9. Znajdziesz u nas wiele ciekawych kierunków oraz dobrze wykwalifikowaną kadrę. Ostatnie dni na zapisy!
NCE Wrocław / 78.10.106.* / 2017-11-21 12:15
ZGARNIJ zniżki w komunikacji miejskiej, PKP, PKS, KINO, BAR, BASEN itp ! Zapisz się do naszej szkoły a otrzymasz legitymację lub potrzebne zaświadczenia do ZUS-u, MOP-su, zakładu pracy. Z nami same korzyści ! Rabaty u partnerów handlowych, zajęcia w centrum, własne pracownie, wykwalifikowana kadra! Ciekawe zajęcia i odpowiednie podejście do słuchacza! Co najważniejsze – BARDZO WYSOKA ZDAWALNOŚĆ EGZAMINÓW! Zacznij naukę już dziś! Zapraszamy do sekretariatu NOVA Centrum Edukacyjne przy ul. Oławskiej 4, czynne od poniedziałku do piątku od 9-20,w soboty od 8-15 tel>533 125 676.Czekamy właśnie na Ciebie!
kulfonik90 / 2015-03-16 14:58
Witam,
Mam takie 2 pytanka, otóż zostałam skreślona z listy studentów, ale nie pobieram żadnej renty itp. i tu moje pytanie, czy uczelnia powiadamia ZUS, że zostałam skreślona z listy? Tata mnie ubezp., ale teraz pracuję i z pracy będę się ubezp., więc tata musi mnie wyrejestrować, czy na miejscu w ZUSie przekażą mu informcje o tym, że zostałam skreślona?
Nova CE / 79.189.153.* / 2017-11-21 14:11
NOVA CENTRUM EDUKACYJNE BIAŁYSTOK
Zapraszamy do Naszej Szkoły , nabór nadal trwa mamy bardzo ciekawą ofertę Edukacyjną m.in Policealne Szkoły Zawodowe, Roczne Szkoły Policealne dla Dorosłych, a także Liceum Ogólnokształcące, Gimnazjum, Szkołę Podstawową.
Nie trać czasu zapisz się już dziś !! Zapisy także on-line nova.edu.pl
Lub odwiedź nas :Białystok ul. Malmeda2. tel:796 400 477
ZAPRASZAMY !!!
wiwan / 2015-03-16 16:12
W tej sytuacji, gdy do ub. zdrowotnego zgłaszał Cię rodzic, a nie uczelnia- uczelnia nie zgłasza niczego do ZUS. A ojciec raczej zgłasza wniosek o wyrejestrowanie członka rodziny u swego płatnika (najczęściej pracodawcy), który dokonuje tego w ZUS.
No chyba, że ojciec sam jest swoim płatnikiem- bo np. prowadzi DG. Nawet wtedy co najwyżej uzyskałby info o tym, że pojawiło się Twoje ub. z tyt. zatrudnienia, a więc że musi wyrejestrować z tytułu członka rodziny. Szkoła wyższa w tym przypadku nie jest żadną stroną tej relacji.
koleszka 007 / 46.113.9.* / 2014-02-28 17:38
Jesli renta byla pobierana a w tym czasie co nie mieliscie statusu ucznia/studenta ZUS z pewnoscia predzej czy pozniej sie dopatrzy tak bylo w mojej sytuacji. Procedura jest taka ze musicie splacic zobowiazanie ktore Wam nalicza od mometu stracenia statusu ucznia /studenta do mometu odkrycia tego faktu i wówczas zus kieruje sprawe na policje i odpowadacie za wyludzenie pieniedzy... pozdeawiam mam nadzieje ze pomoglem p.s. lepiej jak najwczesniej powiadomic zus o utracie statusu w/w
wiwan / 2014-02-28 22:15
Zaraz policja....

Zakład wydaje decyzję o nienależności świadczenia za jakiś okres i wzywa do zwrotu. Jeśli w międzyczasie rencista ponownie spełnia warunki pobierania renty- bo np. rozpocznie naukę/ studia w innej szkole, ponownie zostanie przyjęty- Zakład w ustawowych granicach po prostu zaczyna potrącać tę kwotę z bieżących świadczeń.
AgaDaga / 87.205.139.* / 2014-04-15 16:25
Jesteś tego pewien???
Ja jestem teraz w takiej sytuacji, chodziłam na studia, mam tytuł licencjata, ponieważ nie było mnie dalej stać na studia zaoczne, zapisałam się do policealnej szkoły, do której co prawda nie chodziłam... ZUS wysłał pismo do mnie żeby jeszcze raz dostaczyć informacje czy m.in chodziłam do szkoły i jak się okazało wysłał także to samo pismo do szkoły. Gdy poprosiłam kobietę, żeby poświadczyła że przynajmniej na połowie zajęć byłam, to ta oczywiście odmówiła.... I wyśle do ZUS prawidłowe pismo. Obecnie chodzę do innej szkoły, jestem na II semestrze, a pewnie za te miesiące które nie chodziłam będę musiała zapłacić???
wiwan / 2014-04-15 18:50
No tak.
Za okres, kiedy nie spełniałaś warunków uzyskiwania renty- była ona nienależna, a świadczenia takie podlega zwrotowi Zakładowi.

Szczęśliwie w sytuacji, gdy w czasie wydania decyzji o zwrocie osoba taka ponownie spełnia warunki i rentę znów/nadal uzyskuje- zwrot polega na potrącaniu w ustawowych granicach tego "długu" ze świadczeń bieżących.

Wynika to z art. 138 do 141 ustawy emerytalnej.
Rip / 46.134.158.* / 2016-12-17 14:27
Ja mam status ucznia ale nie mam frekfencji 50% z jednego przedmiotu na pewno mieć nie będę bo nauczycielka nie pozwoliła usprawiedliwić ani odrobić z reszta myślę że się dogadam co będzie z moja renta jak skreśla mnie z listy uczniów? Chce zapisać się od nowego semestru do innej szkoły i tam chodzić. Pomóżcie
wiwan / 2016-12-23 20:26
Frekwencja nie ma nic do kwestii renty rodzinnej.

W razie ewentualnego skreślenia renta będzie NIEnależna za pierwszy miesiąc po miesiącu, w którym utracisz status ucznia oraz miesiące kolejne. Prawo odzyskasz od pierwszego miesiąca, w którym status ucznia/studenta odzyskasz (oczywiście zakładamy wiek wciąż do 25 lat) i dostarczysz właściwe zaświadczenie z nowej szkoły.
Iwa 6000 / 89.73.53.* / 2019-02-03 23:19
a jeżeli jesteś na ostatnim roku studiow ,i masz już ukończone 25 lat, to renta rodzinna tez ci przysługuje do ukończenia nauki, ale tylko pod warunkiem terminowego zaliczenia egzaminow. Musisz dostarczyć do zusu zaświadczenie z uczelni.
AgaDaga / 87.205.139.* / 2014-04-16 10:07
Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Troszkę się wystraszyłam, że całkowicie odbiorą mi rentę i będę musiała jakąś karę płacić. Mam status ucznia i przyznaną rentę, więc już trudno, trzeba ponieść konsekwencje za to co uzyskiwało się nienależnie... :(
wiwan / 2014-04-16 10:47
Nie ma podstawy prawnej do 'ukarania' ubezpieczonego pozbawieniem prawa do świadczenia w czasie gdy jest ono mu należne, z fakt pobierania świadczenia wcześniej nienależnie. Konsekwencją jest zwrot ( z odsetkami ) finansowy. Kwestią wtórną jest to, jak zwrot zostanie zrealizowany- potrąceniami, wpłatą ubezpieczonego, zajęciem komorniczym.

Rozumiem, że z obecnej szkoły zaświadczenie ZUS już dawno ma dostarczone, dotąd nie było decyzji rentę wstrzymującej, więc nie ma potrzeby wniosku o wznowienie wypłaty, będą więc potrącenia.

Co do kary- jest ona możliwa m.in. z art. 286 KK, bo można to zakwalifikować jako wyłudzenie świadczenia. Jeśli ZUS uzna, że należy zawiadomić organy ścigania. Rozpiętość kar duża, bo z tego artykułu również osądza się grube afery z podrabianiem dokumentów, oświadczaniem nieprawdy- a więc celowym działaniem już na etapie składania wniosku o rentę/emeryturę.

W Twoim przypadku moim zdaniem co najwyżej grzywna.
AgaDaga / 87.205.139.* / 2014-04-16 12:06
Tak, od razu jak rozpoczęłam szkołę do której chodzę dostarczyłam ZUSowi zaświadczenie ze szkoły, że się uczę, i dostałam rentę na okres I semestru, gdy rozpoczęłam II semestr to znów ZUS poprosił o zaświadczenie ze szkoły, że się uczę i także wysłałam. W chwili obecnej otrzymałam rentę do 31 sierpnia. I gdy rozpocznę III sem. to pewnie znów będę musiała takie zaświadczenie wysłać.

Upomnieli się tylko o szkołę do której nie chodziłam, bo jak napisali, że dzwonili do szkoły i pytali o obecności to kobieta w sekretariacie potwierdziła, im że niestety mam brak obecności... No i od razu wysłali do mnie pismo i do tej szkoły o potwierdzenie tego faktu że nie chodziłam na zajęcia...

Znów teraz mnie Pan wystraszył z tymi karami z art 286 KK... Obym tylko miała potrącenia z bieżącej renty... :(
wiwan / 2014-04-16 12:23
Miejmy nadzieję, że tak będzie.
Jeśli nie- warto skorzystać zdaje się z procedury dobrowolnego poddania się karze:

http://prawo.money.pl/porady-prawne/porady/postepowanie-karne/artykul/dobrowolne;poddanie;sie;karze,158,0,190878.html

czyli poniekąd samej 'wycenić' grzywnę...
Ale na tym się nie znam. Powodzenia.
dave87 / 89.77.19.* / 2009-10-28 13:29
Witam jestem w podobnej sytuacji co Ty z wyjątkiem tego ze mam frekwencję w szkole. Co do ZUSu to wiem ze mają swoich wysłanników terenowych i oni chodzą wyrywkowo do szkół danych osób i tam sprawdzają frekwencję i dokumentację danej osoby w tym frekwencję. Jeżeli byłeś zapisany do jakiejś szkoły to nie powinieneś się o nic bać ale jeżeli nie i nie masz żadnego zaświadczenia to ZUS może nakazać zwrócić wypłatę danego świadczenia z tych 2 m-cy oraz odsetki które narosły. ZUS może o to ubiegać chyba nawet 5 lat po całej sytuacji.
zochaaaaa45 / 2009-10-28 14:04
U Mnie chodzi o to , że byłam na studiach , po pierwszym semestrze zrezygnowałam , był to miesiąc marzec , od razu w marcu znalazłam sobie szkołe policealną , zapisałam się , dostałam zaświadczenie , byłam na kilku spotkaniach potem nie chodziłam a od pazdziernika poszłam na inne studia , chodziło o to , że we wrześniu dostałam pismo o dostarczeniu zaświadczenia z tej że szkoły policealnej o tym , że byłam słuchaczem do końca roku szkolnego , potem okazało się że aby dostać wyrównianie za wrzesień powinnam dostarczyć zaświadczenie że byłam tym słuchaczem w tej szkole policealnej do końca roku i tyle , dostarczyłam we wrześniu zaświadczonko ze studiów i rente mam dalej więc chyba już po strachu ;)
helpme / 83.27.56.* / 2010-01-18 20:31
no i ja mam niezwykle pytanko.Mama ost zapytala siee mnie czy moge jej podrzucic zaswiadczenie z dziekanatu ze sie ucze .Z tym ze zapomnialem jej powiedziec ze juz w tamtym roku zakonczylem kariere jako student.(od 2 lat nie mieszkamy razem stad doszlo do pomylki)od roku brala pieniazki za to ze sie ucze ;)i teraz siedze i rozkminiam co mam zrobic ;)
wezme zaswiadczenie z 2008 r zmienie date i po ptokach;P
kassa222 / 83.16.157.* / 2011-02-03 02:07
mam pytanie a propo zusu, jeśli ktoś mi odpowie będę wdzięczna, a więc na pierwszy semestr zapisałam się do szkoły policealnej, ale się z niej wypisłam w styczniu, zapisałam się do innej na 1 semestr dostałam zaświadczenie no i zaniosłam do zusu, ale chcą jeszcze ode mnie zaświdczenie z poprzedniej szkoły do kiedy byłam uczniem- no i tutaj mam trochę piera bo do niej nie chodziłam, ale wydaję mi się, że szkoła publiczna ma obowiązek poinformować o tym, że np. skreśla z listy uczniów bo jest to decyzja administracyjna, od której miałabym prawo się odwołać? takie pytanie bo papiery zabrałam w styczniu więc powinnam dostać zaświadczenie, że byłam uczniem do momentu ich zabrania? z góry dziękuje za odpowiedzi może ktoś miał podobną sytuację
wiwan / 2011-02-03 13:45
Zaświadczenie będzie opiewać na okres do skreślenia z listy uczniów lub 'wyspisania' się ucznia, w zależności co nastąpiło wcześniej. A to
Skreślenie dokonuje się na skutek decyzji dyrektora po uchwale rady pedagogicznej na skutek przesłanek zawartych w statucie szkoły ( art. 39 ust.2 USTAWY
z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.) Czyli np. na skutek nieuczęszczania na zajęcia. I jest to decyzja administarcyjna, o której zgodnie z art. 10 KPK należy stronę poinformować odpowiednio.
Rzeczywiście brak dotychczas decyzji wskazuje na 98%, że skreślenie nie nastąpiło wcześniej niż zabranie przez Ciebie dokumentów, więc zaświadczenie do ZUS powinno mówić o byciu uczniem do stycznia.
MegMara / 2011-03-09 11:55
Witam,
chciałabym sie dowiedzieć czy składając zaświadczenie szkolne w zusie o rentę dostaje zawsze od ręki kopie tego zaświadczenia, czy przychodzi to wraz z korespondencją dotyczącą wpłynięcia ręty ? Proszę o odp. :)
Pozdrawiam!
NOVA CE Wrocław / 78.10.106.* / 2017-11-17 19:00
NOVA Centrum Edukacyjne we Wrocławiu zaprasza do ZAPISÓW.
Rekrutacja na Semestry Jesienne jeszcze trwa.
Nie zwlekaj dołącz do grupy i rozpocznij naukę.
To już ostatnie chwile,żeby zostać uczniem i korzystać ze zniżek.
U nas każdy znajdzie coś dla siebie!
piaseczno711 / 2017-11-20 16:21
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi interesującymi kierunkami http://www.nova.edu.pl/

Wydajemy

zaświadczenia do ZUS-u,

legitymację szkolną uprawniającą do zniżek na przejazdy i bilety wstępu,

Europass – Paszport Językowy (po przystąpieniu do egzaminu z języka angielskiego)

Najnowsze wpisy