Forum Forum podatkoweInne

Czynny żal - wynajem mieszkania

Czynny żal - wynajem mieszkania

marcel09 / 87.205.77.* / 2017-03-13 12:40
Witam,

Przez 5 lat wynajmowałem mieszkanie, ale nie byłem świadomy jak duża część płacenia jakiegoś podatku od najmu, zwłaszcza, że pracuję czesto za granicą i nie śledzę sytuacji w kraju. Generalnie chcę mieć czyste konto przez fiskusem, wiem, że jak zgłoszę się pierwszy - zapłacę należny podatek - 8.5% i ewentualnie odsetki.

Moje pytanie czy to się bez problemu praktykuje? Czy US uwzględni to bez wahania? Oraz czy np. odsetki mogą zostać umożone? Czy mam się zgłosić jako pierwszy czy może nie robić nic, zostawić temat?
Wyświetlaj:
marcel09 / 87.205.77.* / 2017-03-20 11:32
Dziękuję.
Pierwsza wpłata 11.2011, ostatnia 12.2016.
Pozdrawiam
wiwan / 2017-03-13 13:17
1. Jakie to były lata ? Albo jeszcze konkretniej, kiedy ostatnią wpłatę czynszu od najemcy Pan uzyskał ?

2. 8,5% od Przychodu to ryczałt ewidencjonowany, który jest formą opodatkowania uproszczoną, bonusem podatkowym. By go stosować trzeba go wybrać w odpowiednim terminie poprzez zawiadomienie US.
Nie da się tego uczynić wstecznie. Więc trzeba się liczyć z podatkiem na zasadach ogólnych tj. PIT wg. skali 18-32% od Dochodu.
Marcel09 / 87.205.77.* / 2017-03-20 11:38
Dopytam jeszcze. Generalnie łączny dochód z tego okresu to kwota ok. 45 tyś zł. Dlatego będę wdzięczny za informacje co można zrobić. Czy ładnie udać się, zgłosić i uregulować - ile wówczas? Czy po prostu nie robić nic. Temat był, obecnie wynajmu nie ma. Ale czy wtedy i ew. jaki czas ma US aby to sprawdzić? Przecież to jest 50/50, a lepiej zapłacić mniej niż więcej. dziękuję.
wiwan / 2017-03-20 12:03
Jaka może być odpowiedź w forum publicznym, w dziale bądź co bądź dotyczącym przepisów, a więc prawnym ?

- rok 2011 jeszcze nie jest zgodnie z Ordynacją przedawniony, może być kontrolowany, US może wydać decyzję podatkową tego roku dotyczącą- do 31.12.2017 r. każdy kolejny rok - odpowiednio o rok dłużej.

- popełniał Pan szereg wykroczeń karno-skarbowych polegających na braku zaliczek, nieujmowaniu części dochodów w zeznaniach rocznych, zaniżaniu podatku do zapłaty/zawyżaniu podatku do zwrotu w kilku rozliczeniach rocznych.
Szczęśliwie podane kwoty wskazują, że raczej nie zsumowały się w ich wyniku kwoty uszczupleń podatkowych w okresie półrocznym do kwoty 5x wynagrodzenia minimalnego, czy nie doszło do przestępstwa z KKS przynajmniej w kontekście kwotowym.

- ile uregulować ?

Trzeba by dokonać korekty zeznań rocznych za te wszystkie lata, różnice podatku dopłacić, doliczyć odsetki dla każdego roku osobno.
A i tak pojawi się pewnie kwestia odsetek liczona w terminach dla każdej niezapłaconej zaliczki miesięcznej. Kwoty wskazują, że obowiązek zaliczki pojawiał się u Pana gdzieś w okolicy maja każdego roku, tj. dochód z wynajmu przekraczał kwoty 'wolne' 3091 zł.

Taki przydatny wyrok może w tej sytuacji:
- postanowienie Sądu Najwyższego z 27 marca 2003 roku (sygn. akt I KZP 2/03)

Najnowsze wpisy