Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Darmowa legalizacja samowoli budowlanej to fikcja?

Darmowa legalizacja samowoli budowlanej to fikcja?

Wyświetlaj:
mietek14a / 2009-09-08 18:34
proszę o informacje jak na dzień dzisiejszy wygląda sprawa przepisów i kosztów legalizacji samowoli budowlanej dotyczącej budynku mieszkalnego który powstał kilkanaście lat temu na dobudowie piętra na garażach, które nawiasem mówiąc również nie były wybudowane ,,legalnie,,
I jakie ewentualnie są możliwości załatwienia sprawy do końca roku?
A co będzie w roku następnym?
urzd / 89.75.214.* / 2009-09-13 08:07
obecnie sprawa wygląda następująco :
warunek pierwszy
zrobić inwentaryzację całej budowli
zrobić ekspertyzę i warunki techniczne czy fundamenty garaży są w stanie utrzymać nadbudówkę i uzyskać zaświadczenia wykonanych ekspertyz że wszystko jest w porządku i wszystko było pobudowane zgodnie ze sztuką budowlaną, oraz zaświadczenie że jest to zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego
Następnie zgłosić się do nadzoru celem zalegalizowania tej budowli. Obecnie opłata za legalizacje wynosi 50 000 zł ale w zasadzie różnie to jest w INSP. NADZORU BUD.
znam przypadki gdzie nadzory legalizują za 1/10 tej kwoty
w zasadzie prawda jest taka że im szybciej się to przejdzie tym lepiej bo jak widzimy sami to z każdym rokiem jest coraz trudniej legalizować i drożej.
jalka / 92.244.32.* / 2008-04-04 22:32
To prawda że boimy się zalegalizować każdej inwestycji czy dobudówki .Takie wybudowane altany o większej powierzchni czy małe domki do 50 m.kw.powinny być budowane czy stawiane za pomocą zgłoszenia .Nie wiem jak można ściągać pieniądze większe od mniejszej wartości domku drewnianego,a niestety mamy takie prawo tak to się nazywa prawo budowlane bez względu na metry i materiał .A najgorsze w tych Ustawach jest to że są pisane abolicje dla ludzi bardzo bogatych których stać zapłacić taka nawet karę za użytkowanie budynku.Jeżeli mamy ABOLICJE SAMOWOLI BUDOWLANEJ to ja rozumie jedną znaczenie proszę o wpisanie czy naniesienie na mapie danej budowy za opłata za sporządzenie danego dokumentu bez żadnych kar bez obawy że jak się ujawnię to inspektor budowlany wyśle mi pismo z nakazem rozbiórki i tez otrzymam karę.Teraz zamiast dbać o elewacje i zadbać o estetykę "budynku "(domek z drewna tylko otynkowany ) obawiam się że będę musiała rozebrać żeby nie płacić kary a za rok czy dwa lata tak się zmieni Rząd i znajdzie się osoba mądra która powie że trzeba to prawo dostosować do Unijnych standardów i takie budowle nie musze nawet zgłaszać na swojej własności a zwłaszcza na wsi.I takie samowole budowlane wszystkie lepiej zgłosić za darmo bez żadnych opłat a za to ściągnąć podatek od wzbogacenia czy aport ściągnie Gmina i wreszcie niech ktoś mądry w Ministerstwie zajmie się w Gminach tz.drogami dojazdowymi do posesji gdyż ten fakt pokazany w Karpaczu to jest kropla w morzu jaka wypełni narastający konflikt w innych regionach Polski .Wina leży po stronie właścicieli sprzedających ziemię i NOTARIUSZAMI gdyż zbywający ustnie przy notariuszach informowali że dojazd do działki jest zapewniony ,A TU WIDAC ZE NIE I TE MAPY SĄ SPORZĄDZONE ZA ODPOWIEDNĄ OPŁATA DLA ZASLEPIENIA OCZU KUPUJĄCEGO gdyż nie wszyscy znają sie na mapach i nie wiedza co i jak mają postąpić .ps.chodzi mi o sprzedaże działek do 2000 r.Gdyż teraz mamy większa informację jak kupić jak postąpić i bardzo dużo jest darmowych porad,a przed tem tego nie było a po drugie Urżednicy w Gminach trzymali z właścicielami działek i nie jeden dorobił się nie jednego z takich lewych interesów.
ewa joanna / 83.11.218.* / 2008-05-11 10:24
wybudowałam domek letniskowy na działce która jest dzierżawiona od rolnika-zrzekł się działki za rentę rolniczą -były to nieużytki,potem przejęła to gmina,rolnik postanowił odzyskać działkę-dowiedział się że to można sprzedaćjako działkę rekreacyjną-sprawa toczyła się przez 20 w sądzie-w marcu 2008 r -sąd nie uznał roszczenia rolnika,prawie 20 lat temu wybudowałam ten domek -nie można go było legalizować ,gmina nie mogła sprzedać dziełki -bo prawa własności nie były jasne,w tym czsiie gmina naniosła na mapę ten domek,pobierała podatek od domku,w ubiegłym roku dała pozwollenie podłączenia prądu-dotychczas korzystałam z uprzejmości sąsiadów-podlicznik,obecnie chcę kupić działkę-gmina nie wyraża chęci sprzedaży-bez rzetargu-z możliwością pierwokupu-od 30 lat użytkuję działkę-albo przepisanie działki na syna-bo faktyczniie to on wybudował-ja mam 80 lat-z chwilą mojęj śmiierci gmina podsunęła mi umowę ,którą nie podpisałam jeszcze-wszystko przechodzi na rzecz gminy-co mmam robić-jak to załatwić jestem tym załamana-
ewa joanna / 83.11.218.* / 2008-05-11 10:32
gmina twierdzi,że tego domku nie ma ,nie chce sprzedać działki na podstawie pierwokupu-30 lat tą działkę użytkowałam ,nie można było nic llegalizować bo domek stoi na nie mojej działce,ale wydała zezwollenie na podłączenie prą du,naraziła mnie na dodatkowe koszty,i co mam wszystko stracić-jeśli dała zezwolenie na prąd,pobierała podatek od odomku,naniosła na mapę -to rozumiiem że uznała ,czy zalegalizowała go ,bo jak można pobierać podatek od czegoś czego nie ma ,dać pozwolenie na podłączenie prądu-chyba niie do drzewa-oni cały czas twierdzą że domu nie ma-niie rozumiem -pomóżcie
isa / 91.94.3.* / 2008-04-02 16:07
Ludzie za to że ktoś buduje dom w swoim kraju.na swojej ziemi to kara.?????Wy jesteście chorzy.!!!!!Nie mam słów do waszej głupoty i do epitetów.To dom wariatów a nie państwo.
inspektr / 84.10.249.* / 2008-05-04 16:19
TAK kara musi być .Nie po to ktoś ustala prawo żeby go łamać.Prawa należy przestrzegać albo kary płacić.Każdy musi pamiętać o tym że prawo jest święte.Jak ktoś nie przestrzega prawa to musi wiedzieć że bardzo źle postępuje i musi być sowicie ukarany, tak żeby nikt nie śmiał prawa złamać.No i co z tego że ktoś ma swoją działkę , my decydujemy czy będzie się budował czy nie
Jerzyo / 83.10.154.* / 2009-08-20 13:59
Punkt widzenia od punktu siedzenia, wydaje się, że całe to prawo powinno wrócić do punktu wyjścia czyli prawa przedwojennego,które było bardziej ludzkie ,proste i zrozumiałe a nie było stekiem prawniczego zawiłego bełkotu i nie traktowało tubylców jak ,,Plemię Zulusów".
TAK kara musi być .Nie po to ktoś ustala prawo żeby go łamać.Prawa należy przestrzegać albo kary
płacić.Każdy musi pamiętać o tym że prawo jest święte.Jak ktoś nie przestrzega prawa to musi
wiedzieć że bardzo źle postępuje i musi być sowicie ukarany, tak żeby nikt nie śmiał prawa
złamać.No i co z tego że ktoś ma swoją działkę , my decydujemy czy będzie się budował czy nie
AWAST / 83.8.104.* / 2008-09-23 01:45
odrazu widać ,Ze cwaniak urzędas-piesek IV RP!!!!!!!!
Normalny / 194.0.128.* / 2008-06-06 12:51
Gościu jesteś porąbany,
"my decydujemy czy będzie
się budował czy nie"
masz jakieś obsesje związane z władzą czy coo!!
gosc number xxxx / 77.113.101.* / 2009-02-02 12:11
Gościu jak tak kochasz te przepisy i je tolerujesz to musisz byc takim samym tępakiem jak ten co je wymysla czyli ci panowie co czesto sie o nich w telewizji mówi. oni jak i ty pewnie w życiu młotka nie mieli w ręce,a tłumaczą wszystkim do czego słuzy.Jak juz wiesz do czego słuzy to zastosuj Go na sobie.
idzie litość / 89.76.5.* / 2009-02-16 08:09
Nie płaczcie już na te kary bo zmiejszają się z 50 000 zł do 5000 zł za samowolną budowę domu ,oczywiśćie jak jest budowa zgodna z planem zagospodarowania orzestrzennego!
legalizacja / 84.10.249.* / 2008-04-13 14:52
tak masz rację to porąbany kraj - według przepisów jak ktoś postawi barak 40 m żeby miał gdzies mieszkać to nakładają kary 50 000 plus 10 000 za użytkowanie a barak wart może 5-10 000 zł debilstwo według nowego projektu wymyślają jeszcze większe kary i to wszystko za nasze pieniądze- siedzą i p****** w stołki ciekawe kiedy to się skończy żeby tak okradać biednych ?
YESMEN / 83.8.104.* / 2008-09-23 01:48
Racja! potrzeba mądrej ,twardej ręki dla rodaków/oj przydałby się taki POLSKI ADOLF.H
gmyru / 89.76.10.* / 2008-11-10 00:01
tak tylko adolf poradziłby sobie z ta bandą zasranego prawa budowlanego !
zzoorroo / 87.205.203.* / 2007-08-06 19:04
Jeżeli uzyskałem pozwolenie na budowę w 1994r to też obowiązują mnie te przepisy? Mieszkam już ponad 10 lat, jestem zameldowany, ale nigdzie nie składałem żadnego zawiadomienia o zakończeniu budowy, ani też pozwolenia na użytkowanie? CZY MUSZĘ UZYSKAC POZWOLENIE NA UŻYTKOWANIE ?
re / 83.13.74.* / 2007-10-13 17:11
KARA 10 000Zł ZA UżYTKOWANIE NIELEGALNE OBIEKTU

Najnowsze wpisy