wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Forum Forum prawneBankowe

Darowizna akcji - wycena banku o wartości 0 zł.

Darowizna akcji - wycena banku o wartości 0 zł.

skomentuj
qzyn / 2017-05-11 08:06
Witam,
mam pytanie - otzymałem od rodziców darowiznę o wartości dajmy na to 12 tys zł (w akcjach), które zostały zapisane na moim rachunku maklerskim. Jednak bank nie zapisał akcji po kursie wyceny akcji z dnia darowizny - ale za 0 zł - bo wg nich koszt nabycia ich dla mnie był 0 zł (darowizna). Powołują się przy tym na obowiązujące prawo podatkowe - i kieruje do doradcy podatkowego. Efektem jest aktualnie wykazywany zysk na akcjach na poziomie 2500% - przy realnej stracie wartości na poziomie 20%.
Czy bank ma rację ?
Pozdrawiam
Jarek
Wyświetlaj:
szklarek / 2017-05-11 08:51 / Tysiącznik na forum
Pytanie nie tyle o prawo bankowe, co po prostu podatki, więc na ten dział:

http://www.money.pl/forum/katalog,9,0,0,40,0,podatki.html

W świetle ustawy o PIT bank (raczej BM) postąpiło właściwie. Ta realna strata wartości akcji nie jest Twoją stratą, byłaBY stratą rodziców.

Nie ma tu niestety zapisu takiego, jak stosunkowo niedawno pojawił się w ustawie o PIT kwestii akcji.... odziedziczonych, gdzie na potrzeby PIT od dochodów kapitałowych spadkobiercy, który sprzeda akcje odziedziczone może on wykazać KUP, jakie miał(BY)... spadkodawca. Czyli następuje sukcesja/spadkobranie kosztów.
szklarek / 2017-05-11 15:33 / Tysiącznik na forum
Proszę.
Ps. Ten zapis o sukcesji KUP w przypadku dziedziczenia to art. 22, ust. 1m ustawy o PIT
skomentuj

Najnowsze wpisy