Forum Forum prawneBankowe

Darowizna domu budowanego z kredytu.

Darowizna domu budowanego z kredytu.

maciek81 / 2007-10-28 19:33
Mam pytanie czy jeśli moi rodzice zbudowali dom z kredytu hipotecznego mogą go na mnie teraz przepisać. Czy jest to niemożliwe z jakiś względów. Kredyt spłacają bez problemu. Czy dla banku ma jakieś znaczenie kto jest właścicielem domu?
Dziękuje za każdą rade.
Pozdrawiam
Wyświetlaj:
przewodnick / 2007-11-11 21:27 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Ma znaczenie, ale trudno tutaj mówić o Twoich rodziacach jako właścicielach - to bank ma ustanowioną hipoteke. Będziesz musiał kredyt wziąć na siebie (posiadać zdolność kredytową).
pf82 / 2007-11-18 15:13
Pozwolę sobie sprecyzować pewne kwestie poprzez przytoczenie stosownych przepisów z ustawy o księgach wieczystych (Dz.U.1982, nr 19, poz. 147).
art 65 rzeczonej ustawy mówi: "W celu zabezpieczenia oznacznonej wierzytelności można nieruchomość obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez wzgledu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości."
natomiast art 72 w/w ustawy stwierdza: "Niedopuszczalne jest zastrzeżenie, przez które właściciel nieruchomości zobowiązuje się względem wierzyciela hipotecznego (kom aut. w naszym przypadku banku), że nie dokona zbycia lub obciążenia nieruchomości przed wygaśnięciem hipoteki.

Właścicielem nieruchomości (domu) są oczywiście Pana rodzice, nie bank - to nie jest przewłaszczenie na zabezpieczenie.
Hipoteka jest obciążeniem nieruchomości, ma na celu zabezpieczenie roszczeń banku na wypadek niespłacenia kredytu. Fakt przeniesienia własności nieruchomości, nie ma znaczenia dla banku. bank i tak się zaspokoi z nieruchomości bezwzględu na to do kogo należy.
Pozdrawiam
Mcin / 81.219.236.* / 2008-02-06 12:47
Ja znalazłem się w podobnej sytuacji. Ojciec kupił w zeszłym roku mieszkanie, na kupno którego zaciągnął kredyt w banku "X". Chce to mieszkanie przekazać mi w darowiźnie, w takiej formie w jakiej ono obecnie się znajduje, czyli z kredytem. W banku "X" nie posiadam zdolności kredytowej gdyż nie przewiduje on przyznawania kredytu na formę zatrudnienia którą ja posiadam. Bank "Y", "Z", "C" i wiele innych banków akceptuje taką formę zatrudnienia jaką ja posiadam i mam w nich zdolność kredytową. Banki te udzielą mi kredytu na spłatę kredytu w banku "X" z pewnym jednak zastrzeżeniem. Nie może być zmiana prawa własności poprzez darowiznę ale przez umowę kupna-sprzedaży. Czegoś tu nie rozumiem. Skoro na mieszkaniu ciąży hipoteka, mam zdolność kredytową, to jakie dla banków ma tu znaczenie forma umowy zmiany prawa własności? Dla mnie ma ogromną bo w przypadku umowy kupna-sprzedaży rodzi się obowiązek podatkowy z tytułu zmiany wartości rynkowej nieruchomości, a nie jest to mała kwota.
remo / 89.228.29.* / 2008-02-21 19:02
Chodzi o to , że kredyt idzie na zakup nieruchomości a darowizna jest bezpłatna. Zostaje Ci tylko: ojciec przekazuje Ci darowizną dom a ty dalej płacisz kredyt który ojciec zaciągnął w tym Banku. Bank nie będzie się czepiał jak będzie terminowo płacony.

Najnowsze wpisy