Forum Forum podatkoweInterpretacje

Darowizna (kilka pytań)

Darowizna (kilka pytań)

Pullpeto / 83.9.142.* / 2015-02-23 11:10
Małżeństwo, wspólność majątkowa. Plany - rozpoczęcie budowy domu.

1. Jeden z moich rodziców chce przekazać nam darowiznę w wysokości >50tys. Aby zaoszczędzić planujemy zrobić to tak aby pieniądze zostały przelane na moje prywatne konto (umowa z rodzicem, druk SD-Z2 na mnie). Mając pieniądze na swoim koncie chcę przelać je na nasze wspólne konto (nowa umowa /z żoną/, drugi druk SD-Z2).

Czy mogę tak zrobić?

2. Rodzice żony chcą nam przekazać nieruchomość /działkę budowlaną, wartość koło 100tys/. O ile wiem, z nieruchomością jest nieco inaczej niż z darowizną pieniężną, bo tutaj musi być zaangażowany notariusz. Czy możemy to zrobić analogicznie do punktu 1 (2x opłaty notarialne)? Czy lepiej jednak przepisać działkę na nas dwoje i zapłacić podatek od mojej części? No i jeśli da się zrobić to tak jak w punkcie 1 to czy jest jakiś czas karencji między momentem w jakim żona dostanie nieruchomość a chwilą kiedy będzie mogła wpisać ją do wspólnego majątku? Nie chcemy płacić jakiegoś podatku od wzbogacenia czy coś w tym stylu /czyli coś podobnego do sprzedaży np. mieszkania, gdy nie upłynie 5 lat od nabycia nieruchomości/.

Mam nadzieję, że w miarę zrozumiale to napisałem ;)

Pulpet
Wyświetlaj:
wiwan / 2015-02-25 11:07
ad. 1- jak najbardziej
ad. 2- może być na tej zasadzie, nie ma zdefiniowanego okresu karencji.
Podatek dochodowy od sprzedaży dotyczy...sprzedaży, a nie darowizny.

Zamiast darowizny może to być umowa (intercyza) o rozszerzeniu wspólności majątkowej małżeńskiej o jakąś część majątku odrębnego małżonka/
Pullpeto / 83.6.46.* / 2015-02-25 11:56
Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.

ad.1 Jak najprościej sformułować tą drugą umowę? Przelać całą kwotę na nasze wspólne konto i w umowie przekazać darowiznę 50% za żonę czy robi się to inaczej (np. darowiznę na wspólny majątek, etc)?

Najnowsze wpisy