Forum Forum emerytalneZUS

DG i umowa na czas określony a zasiłek chorobowy

DG i umowa na czas określony a zasiłek chorobowy

aldona1984 / 2014-03-20 18:48
Witam,
Od października 2011 prowadzę DG, opłacałam składki społ. 480 zł. We wrześniu 2012 dodatkowo podjęłam pracę na umowę gdzie składki wynosiły 521,45 zł. We wrześniu 2013 wymiar etatu się zwiększył, składki wynosiły 1652zł, w połowie września zawiesiłam działalność. Działalność wznowiłam 3 stycznia 2014 a 16 stycznia poszłam na zwolnienie lekarskie w ciąży. Za styczeń opłaciłam składki z działalności gdyż z umowy nie osiągnęłam min. 1680 zł, zmienił się również mój kod tytułu ubezpieczenia na 05 10 00 gdyż działalność mam już ponad 2 lata. Pod koniec stycznia wpłynęła mi 13-stka która spowodowała, że przekroczyłam kwotę 1680zł i dostałam pismo z ZUSu że za styczeń muszę złożyć korektę. Nie ukrywam, że bardzo liczyłam na zasiłek z działalności. Postanowiłam przerwać zwolnienie lekarskie i po 2 miesiącach zwolnienia wróciłam do pracy 17 marca. Pani z Zusu powiedziała, że wystarczy abym na 1 dzień wróciła do pracy i znów poszła na zwolnienie skoro moja podstawa z umowy jest niższa niż 1680zł i jeśli opłacę składkę z DG za marzec czyli za ten 1 dzień to będę miała zasiłki i z umowy i z DG. Czy dobrze rozumiem, że "podstawa wymiaru zasiłku stanowi:
1) najniższa miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku,..." czyli czy przepracuję 1 dzień czy do końca marca to podstawą będzie ta sama kwota ok 2247zł - odliczenia. Czyli ujmę inaczej pytanie:
1. Czy długość powrotu do pracy ma wpływ na podstawę wymiaru zasiłku?
2. Nadal nie wpłynął mi zasiłek z ZUSu za drugi miesiąc zwolnienia. Czy jeśli wpłynie mi on w marcu ma on wpływ na podstawę ub. chorobowego? Zamierzam pracować do końca marca. Obawiam się jednak, że wynagrodzenie od 17-31 marca + zaległy zasiłek z ZUSu spowoduje, że moje dochody znów przekroczą 1680zł i nie będę mogła zapłacić składki społ. z DG. Bardzo proszę o odpowiedź na te 2 pytania
Pozdrawiam
Wyświetlaj:
aldona1984 / 2014-03-31 17:42
Chodziło mi o to czy powinnam dostać wynagrodzenie za pracę za przepracowane 15 dni marca + 33 dni wynagrodzenia licząc od dnia zwolnienia czyli od 1 kwietnia?

Dowiedziałam się dziś w Zusie, że mimo iż od 16 stycznia, cały luty do 17 marca byłam na zwolnieniu lekarskim powinnam zapłacić składki społeczne z DG za luty bo z umowy mam 1652zł. Czy gdybym zapłaciła w terminie składki za luty to miałabym zasiłek chorobowy z DG nie przerywając zwolnienia?

Czy oznacza to, że jak zapłacę zaległe składki z chorobowym za luty to dostanę zaległy zasiłek chorobowy?

Czy będzie przysługiwał mi zasiłek chorobowy z DG od kwietnia skoro nie zapłaciłam w terminie składek za luty.

Czy za marzec mimo, że przepracowałam 15 dni muszę zapłacić składkę za cały miesiąc bo nadal mam z umowy wynagrodzenie niższe od minimalnego.

Czy przez cały okres do porodu i na macierzyńskim będę musiała płacić skł. społ. i zdrowotne z DG?
wiwan / 2014-04-01 10:19
Skoro zakończyła Pani zwolnienie 17 marca i podjęła pracę- to oczywiście należne będzie wynagrodzenie za pracę za 18-31 marca.
Od 1 kwietnia jest/będzie już zasiłek chorobowy, bo limit 33 dni niezdolności do pracy przecież od 1 stycznia już jest wykorzystany.

Składki z DG w czasie chorobowego i macierzyńskiego- społeczne -nie, zdrowotna tak, chyba, że DG zostanie zawieszona/zamknięta.

Składki społeczne za marzec- mogą być proporcjonalnie obniżone za okres, za który był w marcu zasiłek chorobowy. Zdrowotna cała.

Zasiłek z DG za kwiecień- tak, jeśli nie ma na dzień 1 kwietnia zaległości w składce i uzyskano przywrócenie terminu płatności składki lutowej oraz kwiecień będzie miesiącem z podstawą z etatu niższą niż 1680 zł.
aldona1984 / 2014-03-31 11:22
Dziękuję za odpowiedź. 1 kwietnia planuję znowu wziąć zwolnienie lekarskie. Czy pracodawca powinien mi zapłacić za przepracowane 15 dni marca + kwiecień. Księgowa powiedziała mi, że nie przepracowałam 30 dni więc za kwiecień mi się nie należy
wiwan / 2014-03-31 12:27
Zapłacić CO- wynagrodzenie za pracę, zasiłek chorobowy ? Okres wyczekiwania 30 dni na zasiłek chorobowy tej sprawy nie dotyczy, przecież jest ciągłość ub. chorobowego.
wiwan / 2014-03-28 10:27
1. Nie ma znaczenia. Miałaby, gdyby z działalności deklarowano podstawę wyższą niż minimalna obowiązująca tj. 2 247,60 zł- bo już po pełnym miesiącu kalendarzowym dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z działalności zasiłek byłby wyliczany z od tej wyższej podstawy.
2. Zasiłek chorobowy nie podlega składce chorobowej, a więc nie jest wliczany do owego limitu, więc z tego tytułu przekroczenia 1680 zł nie będzie.

Najnowsze wpisy