Forum Forum dla firmZakładanie firmy

DG jako kurier/pilot - forma opodatkowania? kilka wątpliwości innych też.

DG jako kurier/pilot - forma opodatkowania? kilka wątpliwości innych też.

dawor / 2008-02-13 22:41
Witam!
Mam zamiar założyć własną DG i oczywiście kilka pytań w związku z tym. Poczytałem już
(chyba) wszystkie ustawy dot. zakładania własnej DG. Zapoznałem się z dyskusjami na forum.
Ale ponieważ jestem w temacie jednak nowy mam prośbę o potwierdzenie moich wniosków. W
ramach mojej DG:
A. Chcę pracować jako kurier miejski (przed i po wakacjach), samochód mam pożyczony
B. Chcę pracować jako pilot wycieczek/przewodnik miejski (w czasie wakacji)

Pytania:
1. Czy jako formę opodatkowania mogę wybrać ryczałt ewidencjonowany? Wydaje mi się że jest
on najkorzystniejszy w tym przypadku, bo załapuje się chyba na ryczałt 8,5% (ustawa z 98
roku, rozdz. 2 art. 12 pkt 3b - działalność usługowa....) ? Dodam, że jako pilot wycieczek
zarobię na pewno sporo więcej niż jako kurier.

2. Jestem zameldowany u moich rodziców. Gdzieś na forum przeczytałem, że powinienem z nimi
zawrzeć umowę użyczenia lub najmu. Natomiast z tego artykułu wynika, że jednak
niekoniecznie: http://www.pskp.pl/html/kadry_poradnik_ryczalt_03.html - akapit "Użyczenie w
rodzinie"

3. Na samochód muszę zawrzeć umowę najmu, bo pożyczony jest spoza rodziny.

4. Czy jako pilot wycieczek mogę w ramach DG pracować dla biura, dla którego prowadziłem
wycieczki w tamtym roku jeszcze jako student na podstawie umowy-zlecenia? Wątpliwość na
podstawie art. 8 pkt 1.6 ustawy z dnia 20 listopada 1998, który brzmi: "Opodatkowania w
formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje
się do podatników: [...] rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki,
jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku
podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub
spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub
spółki. "
Ewentualnie czy są sposoby na ominięcie tego (poza zmianą formy opodatkowania oczywiście)

Najnowsze wpisy