Forum Forum emerytalneZUS

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.

Dejavu / 83.238.59.* / 2011-11-18 20:10
Witam. Sam już nie wiem, czy w odpowiednim miejscu zadaję pytanie. Umowę podpisywałem z NFZ ale składki opłacałem do ZUS.
Zawiesiłem działalność (brak składek przez 4 miesiące) i stało się. Miałem wypadek. Podpisałem po nim umowę na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne z dniem 15.09. Jednocześnie złożyłem wniosek o przyznanie renty. Za wrzesień i październik opłaciłem składki do ZUS. Rentę mi przyznano z dniem 1.09. Więc co robić? Opłacałem składki które i tak zostaną opłacone. Ktoś mi doradza, że powinienem tą umowę z NFZ anulować i zgłosić się do ZUS po zwrot opłaconych składek. Proszę o poradę. Kompletnie nie znam się na tych sprawach.
Wyświetlaj:
paluch / 178.73.48.* / 2012-01-31 16:33
Jeśli chce się dobrze rozeznać na rynku prywatnych ubezpieczycieli to warto dokładnie przeanalizować oferty od każdego, teraz są różnego rodzaju poróznywarki np. izi.pl, właściwie można w taki sposób sprawdzić każdą usługę oferowaną przez ubezpieczyciela.
wiwan / 2012-01-31 19:40
Wątek traktuje o dobrowolnym ub. zdrowotnym w NFZ. Twoja propozycja jest więc doskonale nieprzydatna.
wiwan / 2011-11-21 13:41
Moim zdaniem sytuacja prosta.
1. umowy o dobrowolne u. zdrowotne nie musi Pan wypowiadać- z mocy prawa ( art. 66 i 68 )ustawy ) ulega ona wygaśnięciu z chwilą powstania tytułu do u. obowiązkowego.
2. również z mocy ustawy- składki nienależnie pobrane/wpłacone w pierwszej kolejności są zaliczane na poczet zobowiązań bieżących ( art.94 ).

ZUS ma wiedzę o tej nadpłacie, powinien przysłać informację o jej zaistnieniu i potrącać ją przy kolejnych rentach.

Gdy zauważy Pan brak takich działań wystarczy pismo "o stwierdzenie nadpłaty" z podaniem okoliczności tj. składki z tyt. u. dobrowolnego, za które miesiące, w jakiej kwocie.

Przytoczyłem artykuły 2010-12-20

USTAWY
z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
Dejavu / 87.205.62.* / 2011-11-22 23:10
Bardzo dziękuję za pomoc. W razie braku reakcji ZUS-u, wyślę pismo. Na tą chwilę otrzymałem rentę-spłatę za jednym razem za wrzesień, październik i listopad. Ale o nadpłacie lub jakimś zwrocie w tej sumie nie ma ani słowa.
wiwan / 2011-11-23 10:21
Bo to info o nadpłacie to osobna sprawa, pewnie inny dział nawet się tym zajmuje :-).

Natomiast można policzyć, czy potrącono składkę zdrowotną z wypłaconego świadczenia( tj. jeszcze nie uznano nadpłaty ) czy też nie potrącono ( a więc zaczęto rozliczać nadpłatę ).
Ma Pan decyzję rentową z kwotą brutto. Schemat jest taki, że z tej kwoty potrącana jest zaliczka w stawce 18% pomniejszona o miesięczną kwotę wolną, a następnie potrąca się jeszcze nadwyżkę składki zdrowotnej nad część odliczaną od podatku.

Zatem netto przy braku nadpłaty składki zdrowotnej ( czyli dla "normalnego" emeryta/rencisty ) =
(brutto x 82%)+ 46,33 zł - (brutto x 1,25%)

Bo 46,33 to 1/12 rocznej kwoty zmniejszającej podatek (556,02), a, 1,25% to różnica składki zdrowotnej 9% i jej części pokrywanej z podatku 7,75%.

Innych składek nie potrąca się.
Tu skala 2011:

http://www.money.pl/podatki/pit_2011/

Najnowsze wpisy