Forum Forum podatkowePIT

Dochody zagraniczne - jak wypełnić PIT

Dochody zagraniczne - jak wypełnić PIT

Money.pl / 2007-04-11 17:45
Komentarze do wiadomości: Dochody zagraniczne - jak wypełnić PIT.
Wyświetlaj:
gf / 212.244.5.* / 2012-03-07 02:21
pracowalam caly rok 2011 w holandii ale platnikiem byla polska firma dostalam PIT/11 i do niego informacje o dochodach i podatku holenderskim w zlotowkach umowe mialam polska jaki pit powinnam wypelnic
ipocomitowszystko / 2012-02-23 11:41
Witam,

Pracuję w Australii u australijskiego pracodawcy od sierpnia 2011 roku. Do sierpnia pracowałem w Polsce u polskiego pracodawcy.

Rok podatkowy w Australii kończy się 30 czerwca 2012, więc nie posiadam jeszcze zbiorczej informacji o sumie uzyskanych dochodów.

Uprzejmie proszę o odpowiedź na poniższe pytania (wystarczą mi odpowiedzi: TAK/NIE):

1. Jako że w Polsce przepracowałem w 2011 ponad 183 dni, rozliczam się metodą proporcjonalnego odliczenia i powinienem złożyć w urzędzie skarbowym w Polsce PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG z informacją o uzyskanym dochodzie w Australii?
2. Czy aby wypełnić PIT 36 powinienem zsumować dochód i zapłacony podatek z miesięcznych pasków płacowych otrzymywanych od australijskiego pracodawcy?
3. Czy swój dochód/zapłacony podatek w walucie australijskiej powinienem przeliczyć wg średniego kursu sprzedaży dolara australijskiego wyznaczonego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu każdego miesiąca?

Będę niezmiernie wdzięczny za odpowiedzi.
Pozdrawiam,
Kangurek
belladonna / 2012-02-23 18:01 / Tysiącznik profesjonalny
ad. 1 Rozliczasz się metodą wyłączenia z progresją:)
ad. 2 Masz mieć PRZYCHÓD zagraniczny, bo od tego zaczynamy :)
ad. 3 PRZYCHÓD pomniejszony o 30% diety za kazdy dzień..... tak przeliczasz :)
ipocomitowszystko / 2012-03-05 06:31
Dziekuje za odpowiedzi, belladonna. Nurtuje mnie jednak wciaz metoda, ktora powinienem zastosowac. Dlaczego napisalas, ze powinienem uzyc metode "wylaczenia z progresja", skoro wszedzie w internecie (nawet w artykule powyzej) jest napisane, ze Polska ma podpisana z Australia niekorzystna umowe polegajaca na koniecznosci rozliczenia sie metodą odliczenia proporcjonalnego? Poszperalem w internecie i wszedzie jest napisane, ze powinienem rozliczyc sie metoda odliczenia proporcjonalnego i uwzglednic/przeliczyc ulge abolicyjna, ktorej celem jest "ujednolicenie podatkowych obciążeń podatników osiągających dochody za granicą - niezależnie od metody unikania podwójnego opodatkowania przewidzianej w umowie z krajem, w którym dochody te zostały osiągnięte". Co prawda w 2011 przepracowalem 8 miesiecy w Polsce, a kolejne 4 w Australii, ale czy ten fakt sprawia, ze obowiazuje mnie metoda wylaczenia z progresja?
kris_bs / 176.100.195.* / 2012-02-09 13:03
Witam
Pracuję w Szwajcarii przez 9 miesięcy w roku.W Polsce nie pracuję więc nie mam obowiązku rozliczenia w polskim US.Ale w 2011 z tytułu praw wykonawczych dostałem małą kwotę i teraz muszę zsumować dochody aby obliczyc podatek.I tu pytanie czy przeliczając dochody ze Szwajcarii mam odliczać diety? Dla CH to 78CHF. Dziękuję
belladonna / 2012-02-09 19:20 / Tysiącznik profesjonalny
Rozliczasz się metodą wyłączenia z progresja. Od PRZYCHODU ze Szwajcarii odejmujesz 30% diety za każdy dzień pozostawania w stosunku pracy i za granicą, potem KUP za każdy miesiąc i to jest dochód do PIT :)
michuX90 / 77.115.161.* / 2011-10-18 16:47
Czyli jeśli pracował ktoś w Islandii pełny miesiąc, 31dni, to od przychodu za ten miesiąc odejmujemy 31diet x 30% po kursie z dnia poprzedzającego datę wypłaty za ten miesiąc? Chodzi mi głownie o krs po jakim przeliczać diety, czy dobrze zrozumiałem?
belladonna / 2011-10-18 18:44 / Tysiącznik profesjonalny
Źle zrozumiałeś.
Diety masz tutaj:
http://www.money.pl/podatki/informator/diety/diety_z/

czyli odliczasz 30% z 36 EUR za każdy dzień pozostawania w stosunku pracy i pobytu za granicą. Natomiast przychód pomniejszony o diety (o ile jest w takiej samej walucie jak dieta, bo jak nie komplikuje nam sprawę) przeliczamy wg średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Np w Anglii dostają tygodniówki, to tam w sumie w miesiącu pojawiają się 4 kursy do przeliczania :)
DBNK / 217.98.58.* / 2011-09-30 09:38
Witam, nie jestem jakims matematycznym mózgiem. Prosiłabym o obliczenie diety (Islandia z roku 2008) Dochód to -126.980 ISK, Podatek zapłacony na IS to - 43.543 ISK. Dni przepracowane - 45. (8.9.2008 - 19.10.2008)
Dziękuję
belladonna / 2011-09-30 16:56 / Tysiącznik profesjonalny
Przede wszystkim diety odliczamy od PRZYCHODU... czyli kwoty, która zawiera zagraniczne podatki, zagraniczne ubezpieczenia itd. A co do odliczania diet, to też ich nie odliczamy hurtem... bo na złotówki przeliczasz otrzymany przychód wg danego kursu, więc za dany miesiąc odliczasz diety itd (bo chyba Ci nie wypłacili za ten okres jednorazowo) :)
idusia / 2011-06-17 15:58
Witam!
Mam takie pytanie:
Czy rozliczając się w 2012r za rok podatkowy 2011 z dochodów osiągniętych w Danii,zastosujemy metodę wyłączenie z progresją?
Jeżeli tak,to rozumiem że dochód osiągnięty w Danii za rok 2011 nie będę musiała wykazywać w PIT36 i składać w US?
pozdrawiam i czekam na odpowiedź
belladonna / 2011-06-17 21:21 / Tysiącznik profesjonalny
Tak, za 2011 co do Danii będzie mieć zastosowanie wyłączenie z progresją. Czyli polski rezydent mając w roku podatkowym jedynie dochody z Danii, nie będzie miał obowiązku składania PIT w PL.

Wejdź tutaj:
http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=3&dzial=150&id=9741

i zobacz co do Danii, że nowe zapisy (zmiana metody)obowiązują od 1 styczeń 2011 :)
anka24 / 87.101.26.* / 2011-04-28 16:35
mam nietypowe pytanie , mój mąż pracował w Austrii na podstawie umowy z polską agencją pracy ,-dostał pit-11 z późniejszą korektą , że diety mu się nie należą bo obowiązuje go metoda wyłączenia z progresją. Ale jak dziś się dowiedziałam w US ponieważ polski pracodawca (agencja) pobrał zaliczkę na poczet podatku a także składki na ubezp. społeczne i zdrowotne powinnam to taktować jako zarobek w POLSCE. Co zatem zapłaconym tutaj podatkiem ???
miejsce pracy AUSTRIA jest w umowie !
belladonna / 2011-04-29 21:18 / Tysiącznik profesjonalny
Nie wiem jak wygląda infor PIT-11 oraz jak to dokładnie jest. Ale sytuacje pt, ze ktoś miał dochód zagraniczny, a płatnik pobierał zaliczki w PL znam... potem okazywało się, że niesłusznie i w PIT-11 nie było dochodu a tylko zaliczki, a dodatkowo infor, ze np dochód zagraniczny z kraju wg progresji wynosił tyle i tyle. W konsekwencji osoba miała do opodatkowania dochód zero, do zwrotu wszystkie zaliczki zapłacone w PL, a dochód zagraniczny wykazany do stopy... więc... wszystko polega na "rozebraniu" zagadnienia na części, a nie znając faktów nie da się tego zrobić :)
Kle / 2011-04-28 15:37
witam
W tym artykule jest jakaś nieścisłość lekko mówiąc. Wg tego co pisze autor Wielka Brytania jest rozliczna z zastosowaniem METODY PROPORCJONALNEGO ODLICZANIA.
A według innych źródeł kraj ten jest w grupie państw rozliczanych metodą wyłączenia z progresją.

Może ktoś to zweryfikować?
pozdrawiam
belladonna / 2011-04-28 16:37 / Tysiącznik profesjonalny
Bo podstawowa sprawa to data artykułu, a ten jest z kwietnia 2007, w związku z tym ma związek z PIT za 2006, a wtedy jeszcze z UK była proporcja, dopiero od rozliczenia z a 2007 obowiązuje progresja. Dlatego warto sprawdzać daty art., bo przepisy się tak zmieniają, iż przeczytanie czegoś nieświeżego wprowadzi nas nierzadko w maliny :)
korrekta / 87.199.5.* / 2011-04-26 00:14
jak przeliczyć dochód uzyskany w 2010 w funtach brytyjskich? Na jaki dzień stosować przelicznik?
Proszę o pomoc.
belladonna / 2011-04-26 17:04 / Tysiącznik profesjonalny
średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu... czyli przychód w środę to kur z wtorku, ale jak przychód w poniedziałek, to kurs z piątku :)
zapytanie?? / 83.29.53.* / 2011-04-24 17:44
Czy musze sie rozliczac jesli w Pl nie mam dochodow za zeszly rok a w holandii mam ??i tam sie rozliczalam?US twierdzi ze nietrzeba .jesli poslucham bedzie dobre?
belladonna / 2011-04-24 21:05 / Tysiącznik profesjonalny
Polski rezydent musi w polskim PIT wykazać dochody z Holandii... więc.. podstawa to rezydencja :)
huhu / 83.27.76.* / 2011-04-22 22:30
Jezeli w polsce nie pracowalem, za to pracowalem 5 miesiecy w USA to musze rozliczac sie w polsce?
belladonna / 2011-04-24 16:23 / Tysiącznik profesjonalny
Tak, wg metody proporcjonalnego odliczenia z ulgą abolicyjną :)
Pawwel / 83.3.233.* / 2011-04-12 15:17
Szybko! Tanio! Z wyjaśnieniami w razie kontroli US! Trzeba rozliczyć ulgę abolicyjną, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne płacone w UE. Wykazać w PIT należy także zwrot podatku z zagranicy.
Pisz ---> pawelpity@o2.pl
piotrekawf / 2011-04-04 21:04
Witam bardzo porosze kogoś zorjentowanego w temacie rozliczeń z us.
Mianowicie pracuje i mieszkam w Wielkiej Brytani od lutego 2010r , przyczym w styczniu 2010 pracowałem w polsce z czego musze sie rozliczyć z US i teraz moje pytanie czy muszę wykazywać w US moje dochody jakie uzyskałem w Wielkiej Brytani , skoro i tak dochód jaki uzyskałem w Wielkiej Brytani rozliczam w US tego kraju to czy jest potrzeba to przedstawaić w polskim US !!!
Proszę kogoś o porade jak z tym mam sobie poradzić aby to rozliczenie było jkorzystne dla mnie !
A może nie ujawniać dochodów uzyskanych w Wielkiej Brytani
Do
belladonna / 2011-04-04 21:35 / Tysiącznik profesjonalny
Ujawniać, ujawniać... dochody z WB wykażesz do stopy, wiec to nie będzie miało większego wpływu na podatek z dochodu polskiego (masz dochody do opodatkowania tylko z 1 miesiąca)...
piotrekawf / 2011-04-05 17:50
tak dokładnie wpływ za jeden miesiac pracy w polsce !tak ale jak ujawnie wpływ za 11 miesięcy pracy w angli czy to niebedzie miało niepozadanego skutku ??? z
belladonna / 2011-04-05 21:16 / Tysiącznik profesjonalny
Myślę, że skutek może być tylko pozytywny dla Ciebie... właśnie wczoraj na innym forum było pytanie pt, ze US wzywa do złożenia PIT, bo ktoś nie wykazał zagranicznych dochodów za 2007... a jednak skądś się dowiadują :-))
ohus / 94.40.64.* / 2011-04-29 09:50
mój US skarbowy też się dowiedział, że pracowałem w 2007 roku za granicą i dostałem zaproszenie celem wyjasnienia
Bleki515 / 95.209.41.* / 2011-04-02 13:32
Nie pracowałam w Polsce w 2010, jestem tu zameldowana, ale mam żadnych nieruchomości i innych dochodów. Pracowałam za to 4 miesiące w Szwecji w 2010. Muszę się rozliczyć w Polsce i na jakim druku? Z góry dziękuję za pomoc.
belladonna / 2011-04-02 15:57 / Tysiącznik profesjonalny
Nie musisz o czym już pisałam w innym poście :)
b_free / 2011-07-13 11:48
Ja mam bardzo dziwna sytuacje ... US wezwal mnie do rozliczenia z odsetek na czeskim koncie (za rok 2008 - oczeuje, ze podobne wezwanie przyjdzie i za rok 2009 i 2010).

Pracuje na stale w Czechach (w Polsce jestem zameldowana).Podatek odprowadzam w CZ. Ponoc na dwoch czeskich kontach, ktore posiadam (roliczeniowe i oszczednosciowe) zostaly mi doliczone odsetki wysokosci na PLN 18 zl razem ( opodatkowane w CZ 15%).
Zostalam poproszona o rozliczenie podatku od tej kwoty. Z jakiego powodu mam rozliczac odsetki z czeskiego konta z polskim US ( w PL zadnych dochodow nie posiadam) ?? Wie ktos moze cos na ten temat ?? z gory dziekuje za odpowiedz...

Najnowsze wpisy