Na skróty
Forum Forum prawnePracydodatek aktywizacyjny dla bezrobotnych, którzy sam znaleźli pracę

dodatek aktywizacyjny dla bezrobotnych, którzy sam znaleźli pracę

skomentuj
zocha / 2009-01-28 22:52
Witam,
jestem bezrobotną bez zasiłku (sama zwolniłam się z poprzedniej pracy), po 3 m-cach ma mi przysługiwać prawo do zasiłku, znalazłam pracę i własnie tego dnia kiedy mija okres 3 m-cy bez kiedy jestem bez zasiłku mam podpisać umowę z nowym pracodawcą. Czy w takim wypadku należy mi się dodatek aktywizacyjny? Jest on wypłacany osobom, które pobierają zasiłek a same znajdą sobie pracę, czy właśnie takim jak ja, które nie maja jeszcze prawa do zasiłku a znalazły sobie pracę.
Będe wdzięczna za odpowiedź.
Wyświetlaj:
saszka538 / 46.112.206.* / 2013-02-20 15:45
a jednak ie nalezy dodatek.. nawt ja sie ma umowe zlecenie...
adaskopa1n / 188.33.107.* / 2012-09-02 10:37
Nie dostaniecie nic chyba że upłynęły 3 miesiące i 1 dzień...
szklarek / 2012-09-03 11:58 / Tysiącznik na forum
3 miesiące i 1 dzień od czego ???

Regulacja prawna (art.48 Ustawy o promocji zatrudnienia) dodatku NIE zawiera takiego terminu.
sysia_s232 / 77.253.88.* / 2009-04-28 13:29
Witam! Mam podobny problem i nie wiem co z nim zrobić. Jestem osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku i sama sobie znalazłam pracę. Mój znajomy był w tej samej sytuacji i gdy już podpisał umowę z nowym pracodawcą zgłosił to do urzędu z jakimś zaświadczeniem od pracodawcy i przez ok 3 miesiące miał płacone ok 250zł za to że sam sobie znalazł pracę. Pytałam o to w moim urzędzie i stwierdzili że takiego czegoś nie ma a kolega dostawał pieniądze bo był zarejestrowany w innym urzędzie pracy to mu przysługiwało. I totalnie nic z tego nie rozumiem i nikt nie chciał mi w tym urzędzie pomóc! To jakaś paranoja co ta urzędniczka mówiła! Jak może w jednym urzędzie przysługiwać a w innym nie? Co mam w takiej sytuacji robić? Proszę o pomoc!
Katinka / 79.188.90.* / 2009-02-03 13:42
Dodatek aktywizacyjny przysługuje osobom bezrobotnym z prawem do zasiłku, które same znalazły zatrudnienie. Okres wypłacania dodatku to połowa czasu trwania zasiłku, np jeśli dostaniesz zasiłek na 6 miesięcy, to dodatek przyszługuje przez 3.
hajcymajcy / 83.24.47.* / 2009-07-27 14:32
Katinka, nie o taka podpowiedz chodzilo. Przykro mi. Tez mam ten problem i chce sie dowiedziec, czy jesli jestem na 3-miesiecznej karencji, ale juz zarejestrowany, to mimo iz nie dostalem jeszcze 1-go zasilku dla bezrobotnych, przysluguje mi dodatek aktywizacyjny ???
pozdrawiam
Zyta28 / 89.238.35.* / 2011-01-06 11:45
Witam.Kilka dni rejestrowałam się w urzędzie, nie powiedziałam nic o pracy, którą wykonywałam na umowę - zlecenie. Czy muszę przedstawić dokumenty to potwierdzające ( których tak naprawdę nie mam, bo żadnej umowy nie otrzymałam )? Być może znajdę zatrudnienie u tego samego pracodawcy, u którego miałam ww. umowę - zlecenie, mogę wtedy starać się o dodatek aktywizacyjny? Dodam, że pracę na umowę - zlecenie wykonywałam przez 2 tygodnie. Dziękuję za odpowiedź.
ZochaMK / 81.190.254.* / 2010-01-25 08:30
niestety dodatek przysługuje dopiero po zakończeniu 3-miesięcznej karencji plus 7 dni od podpisania listy. Mój mąż miał dokładnie ten sam problem... 15 stycznia podpisywał listę ale dodatek aktywizacyjny należał mu się dopiero od 22 stycznia!
saszka538 / 164.126.134.* / 2013-02-18 16:02
mam pytanie jesli pobieram 5miesiac kuronia.. a teraz dostalam umowe zlecenie czy mi tez sie znalezy bo nie wiem??
szklarek / 2013-02-19 08:04 / Tysiącznik na forum
Nie należy się. Podjęcie zlecenia bez względu na wysokość wynagrodzenia i czas trwania pozbawia statusu bezrobotnego, więc i zasiłku za okres od ww utraty.
Ponowna wypłata jest możliwa po ponownej rejestracji, o ile nastąpi ona przed upływem roku od pierwszej i o ile ponownie w dniu tej rejestracji zostanie spełniony generalny warunek 365 dni ubezpieczenia od podstawy nie niższej niż płaca minimalna w ciągu 18 ostatnich miesięcy.
patiko / 193.88.8.* / 2014-08-14 13:19
Ja dostałam 4 razy zasiłek i po podjęciu pracy na umowę zlecenie taki zasiłek aktywizacyjny mi się należy. Właśnie otrzymałam pozytywna decyzję z PUP. :P
szklarek / 2014-08-14 13:41 / Tysiącznik na forum
To prawda.
Nie jestem w stanie odpowiedzieć, dlaczego półtora roku temu moja odpowiedź w tym wątku dotyczyła zdecydowanie ...zasiłku, a nie dodatku.

I dla jasności dla innych - dodatek aktywizacyjny dotyczy poza sytuacją zatrudnienia (etatu) również innej pracy zarobkowej w rozumieniu ustawy- a więc i umowy cywilno-prawnej jak i członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych;

Oczywiście warunek posiadania prawa do zasiłku dla bezrobotnych w chwili podjęcia tej pracy.
skomentuj

Najnowsze wpisy