Forum Forum prawnePracy

dodatek aktywizacyjny dla bezrobotnych, którzy sam znaleźli pracę

dodatek aktywizacyjny dla bezrobotnych, którzy sam znaleźli pracę

zocha / 2009-01-28 22:52
Witam,
jestem bezrobotną bez zasiłku (sama zwolniłam się z poprzedniej pracy), po 3 m-cach ma mi przysługiwać prawo do zasiłku, znalazłam pracę i własnie tego dnia kiedy mija okres 3 m-cy bez kiedy jestem bez zasiłku mam podpisać umowę z nowym pracodawcą. Czy w takim wypadku należy mi się dodatek aktywizacyjny? Jest on wypłacany osobom, które pobierają zasiłek a same znajdą sobie pracę, czy właśnie takim jak ja, które nie maja jeszcze prawa do zasiłku a znalazły sobie pracę.
Będe wdzięczna za odpowiedź.
Wyświetlaj:
teodor855 / 213.195.139.* / 2017-10-26 13:52
czyli wystarczy byc 1 dzien zarejestrowanym jako bezrobotny z prawem do zasilku i bedzie przyslugiwal dodatek aktywizacyjny? np. 26.10 zarejestruje sie jako bezrobotny a 27.10 podejme zatrudnienie to wtedy mam prawo do dodatku przez 3 miesiace? jesli na rok mialbym przyznany zasilek.
Danuta693 / 37.47.38.* / 2019-10-02 17:18
1.10 zarejestrowałem się wPUP jako osoba bezrobotna z prawem do zasiłku na rok .Po dwoch tygodniach znalazlam sobie prace Czy w tym przypadku nalezalby mi sie dodatek aktywizacyjny z urzedu pracy?
angelika-2010 / 37.47.133.* / 2017-03-22 22:11
witam, jestem osoba bezrobotną od 1,5 roku w styczniu tego roku 2017 ukonczyłam szkołe policeala, nigdy nie pracowałam tylko byłam na stażu, czy z tytułu ukonczenia szkoły i znalezienia pracy samemu mogę liczyć na jakis dodatek z urzedy pracy???
szklarek / 2017-03-23 09:09
Jesteś bezrobotną, bo niezatrudnioną czy bezrobotną zarejestrowaną, a więc z ustawowym statusem bezrobotnej ?
ewe1982 / 31.135.20.* / 2016-11-17 21:46
Witam,
Zarejestrowałam się w UP 16.09 Nie dostałam zasiłku bo w świadectwie pracy miałam porozumienie stron. Mam go dostać po 90 dniach. Czyli po 16.12??
Od 20 grudnia idę do nowej pracy. Czy będzie mi się należał zasiłek aktywizacyjny?
szklarek / 2016-11-18 10:10
Czyli od 15 grudnia. Tak, uzyska Pani dodatek pod warunkiem oczywiście utrzymania statusu bezrobotnej do 19 grudnia.
ewe1982 / 31.135.20.* / 2016-11-18 12:01
Rozumiem że to nie uzyskuje się automatycznie po okresie karencji tylko zależy jeszcze od urzędnika od kiedy przyzna mi status? Dodam że warunki do otrzymywania zasiłku spełniam po 90 dniach karencji.
szklarek / 2016-11-18 12:19
Automatycznie dostanie Pani zasiłek dla bezrobotnych od 91 dnia posiadania statusu bezrobotnej.

Natomiast dodatek wypłaca się NA WNIOSEK byłego bezrobotnego, a potem na podstawie comiesięcznych zaświadczeń, że owo zatrudnienie nadal trwa.
Marcin333 / 77.253.38.* / 2016-09-28 14:58
Witam. Podjąłem naukę w szkole policealnej dla dorosłych, która odbywa się w piątki,soboty i niedziele co tydzień. System nauczania szkoła określa jako stacjonarny. Czy w tym przypadku mogę zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna? Dodam,że nigdzie nie pracuję, nie posiadam ziemi i pozostałe warunki spełniam. Czy uczeń szkoły dla dorosłych może uzyskać status bezrobotnego? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam, Marcin
szklarek / 2016-09-28 17:38
Wątek dotyczy czego innego przecież.

Kwestia 'stacjonarności' ma znaczenie w przypadku studiującego (kandydata na) bezrobotnego.

Z Ustawy o promocji zatrudnienia wynika wprost możliwość uzyskania statusu bezrobotnego przez pełnoletniego ucznia szkoły dla dorosłych. Nie ma tu wskazania na tryb tej szkoły.
Choć dyskusyjna jest nieco w tym przypadku zdolność i gotowość zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu jaką się przy rejestracji i kolejnych wizytach oświadcza....
spineczkabdg / 37.249.199.* / 2016-09-28 11:33
Hej, hej,
Mam pytanie, jestem zarejestrowana w UP jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku - powodem braku prawa do zasiłku jest fakt, ze miałam skrócony okres wypowiedzenia z 3 do 1 miesiąca i wypłatę odszkodowania za 2 miesiące.
Zarejestrowana jestem z dniem 1 sierpnia, okres w którym mija 2 miesiące (skorcenie okresu wypowiedzenia) mija z dniem 30 września.
Na 4 października mam wyznaczona wizytę w UP.

Moje pytania:
1. Czy od 1 października z automatu dostanę decyzję o przyznaniu zasiłku dla bezrobotnych? czy znowu muszę składac jakieś dokumenty?
2. Co w sytuacji gdy od 3 października podejmę pracę? czy wtedy mogę wystąpić o dodatek? czy data wyznaczonej wizyty na 4 pażdziernika ma jakieś znaczenie w tym przypadku np. czy stawiennictwo w UP w dniu 4 pazdziernia jest decydujące o tym czy dostanę zasilek czy nie?

Pytam, bo dziś dzwonili do mnie z jednej firmy i jutro mam dodatkową rozmowe i chcialabym określić się dokladnie od kiedy mogę podjąc prace tak by skorzystać z dodatku z UP za samodzielne znalezienie pracy.

Dzwonilam do UP z zapytaniem ale chyba sie z Panią nie zrozumiałysmy ;)
szklarek / 2016-09-28 12:03
Ad. 1 - tak, z automatu o ile:

- w ogóle spełnia Pani warunek ubezpieczeniowy uzyskania zasiłku tj. przynajmniej wynagrodzenie minimalne przez min. 365 dni w ciągu ostatnich 18 mc przed rejestracją w PUP
- nie ma Pani jakichś dokumentów do doniesienia np. na potwierdzenie ww warunku

Ad. 2 data wizyty nie ma znaczenia dla zasiłku i dodatku.
Podjęcie zatrudnienia po 30 września da Pani prawo do dodatku.

Zasadniczo 1.10 uzyska Pani prawo do zasiłku na 10 albo 4 miesiące (to zależy od powiatu oraz Pani indywidualnej sytuacji), dodatek przysługiwałby więc od dnia złożenia wniosku do upływu 5 albo 2 miesięcy licząc od 1.10 ( o ile przynajmniej tyle potrwa to nowe zatrudnienie ).
spineczkabdg / 37.249.199.* / 2016-09-28 12:32
Dziękuję bardzo za błyskawiczną odpowiedz.
Warunki z ad 1 spełniam.:)
Smialo mogę podjąc pracę z dniem 1 lub 3 pazdziernika. Ufff, super! Oby sie udało dostac prace. :)
Kinga8161 / 91.238.52.* / 2016-09-22 13:41
Witam.Rozumiem,że dodatek się nie należy osobą, które same zrezygnowały z pracy,ale jeśli umowa zakończyła się z czasem określonym(za porozumiem stron)czyli nie mam żadnej kary i zarejestrowałam się z datą 22.09 a nową pracę (którą sama znalazlam) mogę mieć od jutra czy dodatek mi przysługuje?Skoro dopiero co złożyłam wniosek o zasiłek ?
szklarek / 2016-09-22 21:34
Źle Pani rozumie.

Sposób rozstania się z pracodawcą przed rejestracją w PUP wpływa na czas pobierania zasiłku dla bezrobotnych- tj. na to od kiedy licząc od dnia rejestracji i na jak długo zostanie przyznany.

I nie jest to żadna kara.

Do rzeczy- to jak w końcu zakończyła się Pani umowa ? Porozumieniem stron o jej (wcześniejszym) rozwiązaniu, czy po prostu jej ustaniem z ostatnim dniem okresu na jaki została pierwotnie zawarta ?
Kinga8161 / 91.238.52.* / 2016-09-23 15:49
Rozumiem.Umowa została rozwiązana z upływem określonego czasu ..Zasiłek przysługuje mi na rok czasu.Teraz pytanie jak z tym dodatkiem?Skoro za chwilę moge rozpacząć nową prace?a dopiero co zlożyłam wniosek o zasiłek?
szklarek / 2016-09-23 19:47
No więc w tej sytuacji ma Pani prawo do zasiłku od pierwszego posiadania statusu bezrobotnej- bez żadnej karencji. Oczywiście przy założeniu spełnienia innych warunków - czyli zasadniczego '365/18'.
Znajdując sobie sama zatrudnienie uzyskuje Pani prawo do dodatku aktywizacyjnego na okres od podjęcia tej nowej pracy do upływu pół roku od uzyskania statusu bezrobotnej.
Wysokość - 1/2 zasiłku dla bezrobotnych. Oczywiście ustanie tego zatrudnienia przed tym czasem kończy też prawo do dodatku.

Dodatkowy warunek- nie może być to pracodawca:
- ten sam, u którego właśnie zakończyła się Pani umowa
- zagraniczny i praca zagraniczna
djkazik15 / 2016-01-26 20:24
A ja dziś zgłupiałem w UP. Bo dowiedziałem się że zasiłek aktywacyjny mi nie przysługuje! A na decyzji napisane jest że od 11.12.2015 do 06.03.2016 otrzymałem zasiłek. Umowę zlecenie miałem podpisaną do 31 grudnia 2015 i dostarczyłem świadectwo pracy. A następną umowę zlecenie podpisałem od 11 stycznia do 31 grudnia 2016r w tej samej Firmie, a Pani w UP powiedział mi że związku iż nie byłem zatrudniony od od 01 do 10 stycznia to utraciłem ten zasiłek aktywacyjny, czy słusznie? Bo wcześniej nikt w UP mnie nie poinformował że mam mieć umowę od 1-go stycznia! Dziękuję serdecznie za pomoc. Pozdrawiam.
szklarek / 2016-01-27 18:18
Na wstępie- jeśli było to zlecenie, to nie dostarczył Pan ...świadectwa pracy, tylko jakieś zaświadczenie.

Tak, słusznie- tj. zgodnie z przepisami. Wprost nie wynika to z przywoływanego już tu art. 48 ustawy o promocji zatrudnienia. Ale wynika z par. 4, pkt. 2 ROZPORZĄDZENIA
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 18 sierpnia 2009 r.
w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych,
stypendium i dodatku aktywizacyjnego:

"Starosta przyznaje dodatek aktywizacyjny po udokumentowaniu podjęcia zatrudnienia lub wykonywania innej pracy
zarobkowej oraz wysokości osiąganego wynagrodzenia, od dnia złożenia wniosku do...ostatniego dnia połowy okresu przysługiwania zasiłku dla bezrobotnych, przypadającego w okresie zatrudnienia lub
wykonywania innej pracy zarobkowej".

Zatem dodatek był należny do 31.12.2015 r. bo to był ten ostatni dzień. Odnowienie (ewentualne) prawa do dodatku wymagałoby ponownej rejestracji w PUP, bo przecież można go przyznać bezrobotnemu, który traci status bezrobotnego na skutek podjęcia zarobkowania. Nie można go przyznać komuś, kto bezrobotnym zarejestrowanym nie jest.

Teraz po prostu pojawi się decyzja PUP pozbawiająca dodatku od 1 stycznia 2016. Czyli zmieniająca decyzję pierwotną.
Zagubiona860 / 91.219.120.* / 2015-02-03 20:25
A ja mam takie pytanie: zarejestrowałam się w PUP dnia 03.02.2015 i od razu otrzymałam prawo do zasiłku, było to o godzinie 09 rano, o godzinie 11 dostałam telefon, że otrzymałam pracę z datą 03.02.2015 na podpisanie umowy mam przyjechać dnia 04.02.2015 ale umowa będzie od dnia 03.02.2015. Czy w takim razie należy mi się dodatek aktywizacyjny...?? Skoro w tym samym dniu zostałam bezrobotną z prawem do zasiłku i otrzymałam pracę...?
koncis / 89.64.6.* / 2016-03-07 16:59
No ale dodatek aktywizacyjny przysługuje przez taki okres przez jaki byłaś bezrobna. Skoro nie mineła nawet doba od ustalenia Ciebie jako bezrobotnej to jak mają wypłacić dodatek?
szklarek / 2016-03-08 20:28
No ale tak NIE jest. Czas przysługiwania dodatku zależy od czasu na jaki pierwotnie przysługuje zasiłek.

Podstawa- art. 48, ust. 2 i 3 ustawy o promocji zatrudnienia.
szklarek / 2015-02-03 21:08
Literalnie z ustawy o promocji zatrudnienia wynika, że tak. O ile :
- nie jest to pracodawca zagraniczny i praca za granicą.
- nie jest to ostatni pracodawca sprzed rejestracji w PUP.

Będzie trochę zabawy z wnioskiem i comiesięcznym zaświadczeniem od pracodawcy o przepracowaniu miesiąca.
kolovolt / 91.208.150.* / 2015-02-28 01:34
Nie każdy urząd pracy wymaga takich zaświadczeń. Mój wymaga tylko umowy o pracę, natomiast sam jestem zobowiązany do zawiadomienia urzędu o przerwaniu pracy. Dodatek jest wypłacany comiesięcznie bez żadnych dodatkowych zaświadczeń.
szklarek / 2015-03-02 14:56
Może. Inne tego wymagają, na stronach www wielu PUP-ów nawet taki wzór comiesięcznego zaświadczenia widnieje.
ciekawa546 / 188.33.166.* / 2015-02-02 21:01
Czy to prawda, że jeżeli osoba po 50 roku życia sam znajdzie pracę należy mu się jakiś dodatek finansowy? Słyszałam, że to kwota ok. 3000zł...
szklarek / 2015-02-03 10:19
Nie jest to kwota stała, zryczałtowana. Dodatek oczywiście dotyczy (byłego) bezrobotnego. Wiek nie ma znaczenia. Ma znaczenie, by owo zatrudnienie, inna praca zarobkowa (dzieło, umowa agencyjna czy zlecenie, na temat którego w tym wątku przed laty nakłamałem :-) zostało podjęte, gdy ma on jeszcze zasiłek dla bezrobotnych.

W opcji, gdy sam je sobie znajdzie kwota ta, to w wysokości " 50% zasiłku dla bezrobotnych przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek".
Chodzi więc w każdym wypadku o kwoty indywidualne, skoro zasadniczo mamy 3 stawki zasiłku i dwa różne okresy ich pobierania....

Podstawa- art. 48 ustawy o promocji zatrudnienia.
adaskopa1n / 188.33.107.* / 2012-09-02 10:37
Nie dostaniecie nic chyba że upłynęły 3 miesiące i 1 dzień...
szklarek / 2012-09-03 11:58
3 miesiące i 1 dzień od czego ???

Regulacja prawna (art.48 Ustawy o promocji zatrudnienia) dodatku NIE zawiera takiego terminu.
sysia_s232 / 77.253.88.* / 2009-04-28 13:29
Witam! Mam podobny problem i nie wiem co z nim zrobić. Jestem osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku i sama sobie znalazłam pracę. Mój znajomy był w tej samej sytuacji i gdy już podpisał umowę z nowym pracodawcą zgłosił to do urzędu z jakimś zaświadczeniem od pracodawcy i przez ok 3 miesiące miał płacone ok 250zł za to że sam sobie znalazł pracę. Pytałam o to w moim urzędzie i stwierdzili że takiego czegoś nie ma a kolega dostawał pieniądze bo był zarejestrowany w innym urzędzie pracy to mu przysługiwało. I totalnie nic z tego nie rozumiem i nikt nie chciał mi w tym urzędzie pomóc! To jakaś paranoja co ta urzędniczka mówiła! Jak może w jednym urzędzie przysługiwać a w innym nie? Co mam w takiej sytuacji robić? Proszę o pomoc!
Katinka / 79.188.90.* / 2009-02-03 13:42
Dodatek aktywizacyjny przysługuje osobom bezrobotnym z prawem do zasiłku, które same znalazły zatrudnienie. Okres wypłacania dodatku to połowa czasu trwania zasiłku, np jeśli dostaniesz zasiłek na 6 miesięcy, to dodatek przyszługuje przez 3.
hajcymajcy / 83.24.47.* / 2009-07-27 14:32
Katinka, nie o taka podpowiedz chodzilo. Przykro mi. Tez mam ten problem i chce sie dowiedziec, czy jesli jestem na 3-miesiecznej karencji, ale juz zarejestrowany, to mimo iz nie dostalem jeszcze 1-go zasilku dla bezrobotnych, przysluguje mi dodatek aktywizacyjny ???
pozdrawiam
Zyta28 / 89.238.35.* / 2011-01-06 11:45
Witam.Kilka dni rejestrowałam się w urzędzie, nie powiedziałam nic o pracy, którą wykonywałam na umowę - zlecenie. Czy muszę przedstawić dokumenty to potwierdzające ( których tak naprawdę nie mam, bo żadnej umowy nie otrzymałam )? Być może znajdę zatrudnienie u tego samego pracodawcy, u którego miałam ww. umowę - zlecenie, mogę wtedy starać się o dodatek aktywizacyjny? Dodam, że pracę na umowę - zlecenie wykonywałam przez 2 tygodnie. Dziękuję za odpowiedź.
ZochaMK / 81.190.254.* / 2010-01-25 08:30
niestety dodatek przysługuje dopiero po zakończeniu 3-miesięcznej karencji plus 7 dni od podpisania listy. Mój mąż miał dokładnie ten sam problem... 15 stycznia podpisywał listę ale dodatek aktywizacyjny należał mu się dopiero od 22 stycznia!
saszka538 / 164.126.134.* / 2013-02-18 16:02
mam pytanie jesli pobieram 5miesiac kuronia.. a teraz dostalam umowe zlecenie czy mi tez sie znalezy bo nie wiem??
szklarek / 2013-02-19 08:04
Nie należy się. Podjęcie zlecenia bez względu na wysokość wynagrodzenia i czas trwania pozbawia statusu bezrobotnego, więc i zasiłku za okres od ww utraty.
Ponowna wypłata jest możliwa po ponownej rejestracji, o ile nastąpi ona przed upływem roku od pierwszej i o ile ponownie w dniu tej rejestracji zostanie spełniony generalny warunek 365 dni ubezpieczenia od podstawy nie niższej niż płaca minimalna w ciągu 18 ostatnich miesięcy.
patiko / 193.88.8.* / 2014-08-14 13:19
Ja dostałam 4 razy zasiłek i po podjęciu pracy na umowę zlecenie taki zasiłek aktywizacyjny mi się należy. Właśnie otrzymałam pozytywna decyzję z PUP. :P
szklarek / 2014-08-14 13:41
To prawda.
Nie jestem w stanie odpowiedzieć, dlaczego półtora roku temu moja odpowiedź w tym wątku dotyczyła zdecydowanie ...zasiłku, a nie dodatku.

I dla jasności dla innych - dodatek aktywizacyjny dotyczy poza sytuacją zatrudnienia (etatu) również innej pracy zarobkowej w rozumieniu ustawy- a więc i umowy cywilno-prawnej jak i członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych;

Oczywiście warunek posiadania prawa do zasiłku dla bezrobotnych w chwili podjęcia tej pracy.
phideaux18 / 2014-10-13 13:46
Witam,

Mam pytanie, czy też mi przysługuje dodatek aktywizacyjny, jeśli mam prawo do zasiłku, ale jeszcze go nie pobieram? (dopiero od grudnia, a pracę już znalazłam). Proszę o odp ;)
szklarek / 2014-10-13 14:01
Z jakiego powodu od grudnia ? chodzi o poprzedzające rejestrację w PUP zwolnienie dyscyplinarne albo porozumienie stron o rozwiązaniu umowy ? Czy o kwestię odmowy oferty pracy ?

Jeśli tak- to jednak obecnie prawa do zasiłku Pani nie posiada- co wynika z brzmienia art. 75, a właśnie posiadania prawa do zasiłku prawo do dodatku aktywizacyjnego z art. 48 Ustawy o promocji zatrudnienia wymaga.

Czyli formalnie jest to sytuacja braku prawa do świadczenia, a nie posiadania prawa, ale z odroczoną, zawieszoną jego wypłatą.

Pewnie potencjalny pracodawca nie zechce czekać niestety na nawiązanie stosunku pracy do przynajmniej 1 dnia posiadania prawa do zasiłku....
roxaroxa / 2018-01-25 15:40
Witam, w dniu 26.01 będę się rejestrować w PUP jako osoba bezrobotna. Ze względu na to że poprzednia umowa o pracę wygasła samoistnie, zasiłek nalicza się od daty rejestracji, ale przysługuje po 7 dniach od daty rejestracji. Kolejną umowę będę miała od 02.02. Czy w takim wypadku przysługuje mi dodatek aktywizacyjny?
phideaux18 / 2014-10-13 14:26
Lepiej wyjaśnię, bo może ja czegoś nie rozumiem :) Zwolniłam się w sierpniu z pracy (ja wypowiedziałam umowę). 8 września zarejestrowałam się w PUP i przyznano mi prawo do zasiłku, ale zasiłek jest wypłacany dopiero po 90 dniach od rejestracji. Więc w moim przypadku od grudnia dostanę pierwszy raz zasiłek.

Czyli jeśli teraz podpiszę umowę, nie przysługuje mi ten dodatek..?
szklarek / 2014-10-13 14:46
To taka sama (w kwestii zasiłku0 sytuacja jak rozwiązanie umowy za zwykłym porozumieniem stron.

Moim zdaniem zatem nie, bo wg. ustawy (art. 75)
"Prawo do zasiłku NIE przysługuje bezrobotnemu, który...[...]w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron...

i dalej- bezrobotnemu o którym mowa (wyżej) zasiłek przysługuje po 90 dniach od rejestracji....

Z literalnego brzmienia art. 75 wynika zatem to, że w dniu rejestracji spełnione zostały warunki (stażowo- kwotowe) zasiłku uzyskania, ale prawo do niego powstanie dopiero 91 dnia po rejestracji, czyli że aktualnie go Pani nie posiada, a więc dodatku nie uzyska.

Dla porównania 'zielona linia' (rządowa służb zatrudnienia) twierdzi inaczej, że formalnie prawo jest, ale trwa okres karencji, a w okresie karencji dodatku się nie uzyska- tyle, że podstawy prawnej mi nie podała.

Ta czy siak więc - prawa do dodatku obecnie nie będzie.
teodor855 / 213.195.139.* / 2017-11-01 18:06
czyli wystarczy byc 1 dzien zarejestrowanym jako bezrobotny z prawem do zasilku i bedzie przyslugiwal dodatek aktywizacyjny? np. 26.10 zarejestruje sie jako bezrobotny a 27.10 podejme zatrudnienie to wtedy mam prawo do dodatku przez 3 miesiace? jesli na rok mialbym przyznany zasilek.

Najnowsze wpisy