Na skróty
  • WAŻNE:
Forum Forum prawnePracy

dodatek aktywizacyjny dla bezrobotnych, którzy sam znaleźli pracę

dodatek aktywizacyjny dla bezrobotnych, którzy sam znaleźli pracę

skomentuj
zocha / 2009-01-28 22:52
Witam,
jestem bezrobotną bez zasiłku (sama zwolniłam się z poprzedniej pracy), po 3 m-cach ma mi przysługiwać prawo do zasiłku, znalazłam pracę i własnie tego dnia kiedy mija okres 3 m-cy bez kiedy jestem bez zasiłku mam podpisać umowę z nowym pracodawcą. Czy w takim wypadku należy mi się dodatek aktywizacyjny? Jest on wypłacany osobom, które pobierają zasiłek a same znajdą sobie pracę, czy właśnie takim jak ja, które nie maja jeszcze prawa do zasiłku a znalazły sobie pracę.
Będe wdzięczna za odpowiedź.
Wyświetlaj:
Zagubiona860 / 91.219.120.* / 2015-02-03 20:25
A ja mam takie pytanie: zarejestrowałam się w PUP dnia 03.02.2015 i od razu otrzymałam prawo do zasiłku, było to o godzinie 09 rano, o godzinie 11 dostałam telefon, że otrzymałam pracę z datą 03.02.2015 na podpisanie umowy mam przyjechać dnia 04.02.2015 ale umowa będzie od dnia 03.02.2015. Czy w takim razie należy mi się dodatek aktywizacyjny...?? Skoro w tym samym dniu zostałam bezrobotną z prawem do zasiłku i otrzymałam pracę...?
szklarek / 2015-02-03 21:08 / Tysiącznik na forum
Literalnie z ustawy o promocji zatrudnienia wynika, że tak. O ile :
- nie jest to pracodawca zagraniczny i praca za granicą.
- nie jest to ostatni pracodawca sprzed rejestracji w PUP.

Będzie trochę zabawy z wnioskiem i comiesięcznym zaświadczeniem od pracodawcy o przepracowaniu miesiąca.
ciekawa546 / 188.33.166.* / 2015-02-02 21:01
Czy to prawda, że jeżeli osoba po 50 roku życia sam znajdzie pracę należy mu się jakiś dodatek finansowy? Słyszałam, że to kwota ok. 3000zł...
szklarek / 2015-02-03 10:19 / Tysiącznik na forum
Nie jest to kwota stała, zryczałtowana. Dodatek oczywiście dotyczy (byłego) bezrobotnego. Wiek nie ma znaczenia. Ma znaczenie, by owo zatrudnienie, inna praca zarobkowa (dzieło, umowa agencyjna czy zlecenie, na temat którego w tym wątku przed laty nakłamałem :-) zostało podjęte, gdy ma on jeszcze zasiłek dla bezrobotnych.

W opcji, gdy sam je sobie znajdzie kwota ta, to w wysokości " 50% zasiłku dla bezrobotnych przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek".
Chodzi więc w każdym wypadku o kwoty indywidualne, skoro zasadniczo mamy 3 stawki zasiłku i dwa różne okresy ich pobierania....

Podstawa- art. 48 ustawy o promocji zatrudnienia.
adaskopa1n / 188.33.107.* / 2012-09-02 10:37
Nie dostaniecie nic chyba że upłynęły 3 miesiące i 1 dzień...
szklarek / 2012-09-03 11:58 / Tysiącznik na forum
3 miesiące i 1 dzień od czego ???

Regulacja prawna (art.48 Ustawy o promocji zatrudnienia) dodatku NIE zawiera takiego terminu.
sysia_s232 / 77.253.88.* / 2009-04-28 13:29
Witam! Mam podobny problem i nie wiem co z nim zrobić. Jestem osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku i sama sobie znalazłam pracę. Mój znajomy był w tej samej sytuacji i gdy już podpisał umowę z nowym pracodawcą zgłosił to do urzędu z jakimś zaświadczeniem od pracodawcy i przez ok 3 miesiące miał płacone ok 250zł za to że sam sobie znalazł pracę. Pytałam o to w moim urzędzie i stwierdzili że takiego czegoś nie ma a kolega dostawał pieniądze bo był zarejestrowany w innym urzędzie pracy to mu przysługiwało. I totalnie nic z tego nie rozumiem i nikt nie chciał mi w tym urzędzie pomóc! To jakaś paranoja co ta urzędniczka mówiła! Jak może w jednym urzędzie przysługiwać a w innym nie? Co mam w takiej sytuacji robić? Proszę o pomoc!
Katinka / 79.188.90.* / 2009-02-03 13:42
Dodatek aktywizacyjny przysługuje osobom bezrobotnym z prawem do zasiłku, które same znalazły zatrudnienie. Okres wypłacania dodatku to połowa czasu trwania zasiłku, np jeśli dostaniesz zasiłek na 6 miesięcy, to dodatek przyszługuje przez 3.
hajcymajcy / 83.24.47.* / 2009-07-27 14:32
Katinka, nie o taka podpowiedz chodzilo. Przykro mi. Tez mam ten problem i chce sie dowiedziec, czy jesli jestem na 3-miesiecznej karencji, ale juz zarejestrowany, to mimo iz nie dostalem jeszcze 1-go zasilku dla bezrobotnych, przysluguje mi dodatek aktywizacyjny ???
pozdrawiam
Zyta28 / 89.238.35.* / 2011-01-06 11:45
Witam.Kilka dni rejestrowałam się w urzędzie, nie powiedziałam nic o pracy, którą wykonywałam na umowę - zlecenie. Czy muszę przedstawić dokumenty to potwierdzające ( których tak naprawdę nie mam, bo żadnej umowy nie otrzymałam )? Być może znajdę zatrudnienie u tego samego pracodawcy, u którego miałam ww. umowę - zlecenie, mogę wtedy starać się o dodatek aktywizacyjny? Dodam, że pracę na umowę - zlecenie wykonywałam przez 2 tygodnie. Dziękuję za odpowiedź.
ZochaMK / 81.190.254.* / 2010-01-25 08:30
niestety dodatek przysługuje dopiero po zakończeniu 3-miesięcznej karencji plus 7 dni od podpisania listy. Mój mąż miał dokładnie ten sam problem... 15 stycznia podpisywał listę ale dodatek aktywizacyjny należał mu się dopiero od 22 stycznia!
saszka538 / 164.126.134.* / 2013-02-18 16:02
mam pytanie jesli pobieram 5miesiac kuronia.. a teraz dostalam umowe zlecenie czy mi tez sie znalezy bo nie wiem??
szklarek / 2013-02-19 08:04 / Tysiącznik na forum
Nie należy się. Podjęcie zlecenia bez względu na wysokość wynagrodzenia i czas trwania pozbawia statusu bezrobotnego, więc i zasiłku za okres od ww utraty.
Ponowna wypłata jest możliwa po ponownej rejestracji, o ile nastąpi ona przed upływem roku od pierwszej i o ile ponownie w dniu tej rejestracji zostanie spełniony generalny warunek 365 dni ubezpieczenia od podstawy nie niższej niż płaca minimalna w ciągu 18 ostatnich miesięcy.
patiko / 193.88.8.* / 2014-08-14 13:19
Ja dostałam 4 razy zasiłek i po podjęciu pracy na umowę zlecenie taki zasiłek aktywizacyjny mi się należy. Właśnie otrzymałam pozytywna decyzję z PUP. :P
szklarek / 2014-08-14 13:41 / Tysiącznik na forum
To prawda.
Nie jestem w stanie odpowiedzieć, dlaczego półtora roku temu moja odpowiedź w tym wątku dotyczyła zdecydowanie ...zasiłku, a nie dodatku.

I dla jasności dla innych - dodatek aktywizacyjny dotyczy poza sytuacją zatrudnienia (etatu) również innej pracy zarobkowej w rozumieniu ustawy- a więc i umowy cywilno-prawnej jak i członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych;

Oczywiście warunek posiadania prawa do zasiłku dla bezrobotnych w chwili podjęcia tej pracy.
phideaux18 / 2014-10-13 13:46
Witam,

Mam pytanie, czy też mi przysługuje dodatek aktywizacyjny, jeśli mam prawo do zasiłku, ale jeszcze go nie pobieram? (dopiero od grudnia, a pracę już znalazłam). Proszę o odp ;)
szklarek / 2014-10-13 14:01 / Tysiącznik na forum
Z jakiego powodu od grudnia ? chodzi o poprzedzające rejestrację w PUP zwolnienie dyscyplinarne albo porozumienie stron o rozwiązaniu umowy ? Czy o kwestię odmowy oferty pracy ?

Jeśli tak- to jednak obecnie prawa do zasiłku Pani nie posiada- co wynika z brzmienia art. 75, a właśnie posiadania prawa do zasiłku prawo do dodatku aktywizacyjnego z art. 48 Ustawy o promocji zatrudnienia wymaga.

Czyli formalnie jest to sytuacja braku prawa do świadczenia, a nie posiadania prawa, ale z odroczoną, zawieszoną jego wypłatą.

Pewnie potencjalny pracodawca nie zechce czekać niestety na nawiązanie stosunku pracy do przynajmniej 1 dnia posiadania prawa do zasiłku....
phideaux18 / 2014-10-13 14:26
Lepiej wyjaśnię, bo może ja czegoś nie rozumiem :) Zwolniłam się w sierpniu z pracy (ja wypowiedziałam umowę). 8 września zarejestrowałam się w PUP i przyznano mi prawo do zasiłku, ale zasiłek jest wypłacany dopiero po 90 dniach od rejestracji. Więc w moim przypadku od grudnia dostanę pierwszy raz zasiłek.

Czyli jeśli teraz podpiszę umowę, nie przysługuje mi ten dodatek..?
szklarek / 2014-10-13 14:46 / Tysiącznik na forum
To taka sama (w kwestii zasiłku0 sytuacja jak rozwiązanie umowy za zwykłym porozumieniem stron.

Moim zdaniem zatem nie, bo wg. ustawy (art. 75)
"Prawo do zasiłku NIE przysługuje bezrobotnemu, który...[...]w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron...

i dalej- bezrobotnemu o którym mowa (wyżej) zasiłek przysługuje po 90 dniach od rejestracji....

Z literalnego brzmienia art. 75 wynika zatem to, że w dniu rejestracji spełnione zostały warunki (stażowo- kwotowe) zasiłku uzyskania, ale prawo do niego powstanie dopiero 91 dnia po rejestracji, czyli że aktualnie go Pani nie posiada, a więc dodatku nie uzyska.

Dla porównania 'zielona linia' (rządowa służb zatrudnienia) twierdzi inaczej, że formalnie prawo jest, ale trwa okres karencji, a w okresie karencji dodatku się nie uzyska- tyle, że podstawy prawnej mi nie podała.

Ta czy siak więc - prawa do dodatku obecnie nie będzie.
skomentuj

Najnowsze wpisy