Forum Forum prawnePracy

dojazdy do pracy kto ponosi koszty

dojazdy do pracy kto ponosi koszty

marysia21 / 2012-11-07 10:35
Podjęłam zatrudnienie w firmie w innym mieście niż to, w którym mieszkam i każdego dnia dojeżdżam pociągiem ok godziny w jedną stronę. Czy w takim razie pracodawca powinien pokryć koszty mojego dojazdu, czy muszę je pokrywać sama?
Wyświetlaj:
szklarek / 2012-11-07 11:14
NIE powinien. Chyba, że uzgodniono to w umowie o pracę, regulaminie wynagradzania, układzie zbiorowym itp.

Jako podatnik może je (koszty) Pani odliczyć w rocznym rozliczeniu PIT na podstawie imiennych biletów okresowych zamiast kosztów zryczałtowanych uwzględnianych przez pracodawcę przy obliczaniu zaliczki PIT co miesiąc.
Ewa444 / 81.210.67.* / 2014-02-25 14:54
Czyli - jeśli podpisało się z pracodawcą PIT o zwiększonych kosztach uzyskania przychodu to można odliczyć to w większej kwocie, udokumentowanej imiennymi biletami czy należy już zachować kwotę zryczałtowaną na zeznaniu podatkowym?
Pół roku ponosiłam koszty "studenckie" mieszczące się w kwocie zryczałtowanej do 139zł, a kolejne pół roku już ponad tą kwotę.
szklarek / 2014-02-25 18:18
Koszty zryczałtowane pracownicze stosowane przez pracodawcę wynikają z oświadczenia pracownika, a oświadczenie musi odzwierciedlać stan faktyczny, w tym np. przeprowadzkę w trakcie roku podatkowego. A więc część wypłat wynagrodzenia może mieć KUP 111 zł 25 gr, a część 139 zł 06 gr.
W rozliczeniu rocznym zamiast takich zryczałtowanych KUP wykazanych w PIT 11 można uwzględnić koszty rzeczywiste, o których już w tym wątku napisałem.
Natomiast NIE można dzielić roku podatkowego na część z KUP zryczałtowanymi i część z kosztami rzeczywistymi. Jeśli suma kosztów imiennych z całego roku jest niższa niż suma KUP zryczałtowanych- nie ma sensu ich uwzględniać.

Najnowsze wpisy