Forum Forum emerytalneZUS

Doliczenie czasu pracy w gospodarstwie.

Doliczenie czasu pracy w gospodarstwie.

Marekk13 / 83.9.82.* / 2016-03-16 08:43
Proszę o pomoc. Pracuję w szkole. Chciałem doliczyć sobie czas pracy, który przepracowałam w gospodarstwie rodziców. Nigdy nie miałem zapisanej ziemi na siebie, więc rozumiem, że byłem tzw. domownikiem. Urodziłem się w 1964 roku a jako nauczyciel pracuję od 1984 r. Jak więc zinterpretować zapis o pracy takiego domownika (...przypadających po 31 grudnia 1982 r. okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika ...) Czy należy to interpretować, że jeżeli 16 lat miałem już w 1980 roku to mogę doliczyć sobie jedynie czas przypadający w roku 1983? Czy również lata 80- i połowę roku 84? Średnią szkołę miałem w miejscu zamieszkania. Dziękuję za ewentualne odpowiedzi.
Marek
wiwan / 2016-03-16 11:02
A skąd ten cytat. W ustawie emerytalnej pada określenie 1. Przy ustalaniu prawa do emerytury oraz przy obliczaniu jej wysokości uwzględnia się również następujące okresy, traktując je, z zastrzeżeniem art. 56, jak okresy składkowe:
1) okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono przewidziane w odrębnych przepisach składki,
2) przypadające przed dniem 1 lipca 1977 r. okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16 roku życia,
3) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia,

Najnowsze wpisy