Forum Forum prawneBudowlane

Dom w granicy działki...

Dom w granicy działki...

hmm / 2010-03-12 23:58
Dom naszego sąsiada stoi w granicy działki.
Ostatnio sąsiad "stwierdził", że potrzebuje przeprowadzić prace izolacyjne i ociepleniowe właśnie tej ściany domu która stoi w granicy działki, bo jak twierdzi woda dostaje się do wnętrza domu. Dokładnie stwierdził a nie zapytał, dodając od razu w tym samym zdaniu że jeżeli się nie zgodzę to odda sprawę do sądu.
Izolacja i ocieplenie spowodują że sąsiad przekroczy granice swojej dzialki, co automatycznie zmniejszy rozmiary mojej niewielkiej drogi wjazdowej do domu. Podaje że sąsiad mieszka w swoim domu ok. 25 lat, ja natomiast kupiłem mój dom 2 lata temu. Wspominał, że ten problem z przeciekającą woda mial odkąd sie wprowadził.

Bardzo prosze o wskazówki/porade czy istnieją przepisy prawne, które zabraniają sąsiadowi przeprowadzenie wyżej opisanych prac. Czy moge sam zwrócic się do jakiegoś urzędu z prośbą o wydanie decyzji w tej sprawie, a następnie przedłożyć ją sąsiadowi w celu uniknięcia drogi sądowej.
Dziękuje za pomoc.

P.S. Fakt że nie chce zgodzić się na przeprowadzenie tych prac nie wynika z mojej złośliwości. Po prostu miałem bardzo dużo problemów z sąsiadem od chwili gdy kupiłem dom (strasząc mnie caly czas swoim bratem policjantem) i obawiam sie że pozwolenie na ocieplenie nie zakończy się tylko ociepleniem bo np. chce się również podpiąć do mojej kanalizacji itd.
Wyświetlaj:
martaolechowska / 213.216.112.* / 2020-01-02 13:55
bardzo ciezka sprawa. Porozmawiaj z nim czy nie chce ocieplic domu od wewnatrz, moze sie uda:

https://www.derowerk.pl/docieplenia-budynkow-metoda-wdmuchiwania/
RedGuy / 83.22.90.* / 2013-10-08 15:30
Moja teściowa ma dokładnie ten sam problem. Tyle że sąsiadka powiedziała jej że ma do danej daty uprzątnąć SWOJE podwórko bo ona wchodzi z robotnikami i będzie ocieplać. Jeśli nie to przyjdzie z policją. Jakoś policji nie było i jak na razie jest tylko pismo od starosty by stawić się na sprawę, a od tego to jeszcze długa droga do rozstrzygnięcia. W piśmie jest już inna gadka bo już nie ma mowy o ocieplaniu.
(???) / 81.190.51.* / 2010-03-30 23:40
W Twoim przypadku sąsiad będzie musiał przesunąć swój dom w głąb swojej działki o grubość ocieplenia.
Urzędas / 83.27.251.* / 2010-03-30 22:15
To czy sąsiad będzie mógł wejść na Twoją działkę, żeby ocieplić ścianę domu, zależy tylko od Ciebie. Jeżeli nie wyrazisz na to zgody, sąsiad nie ma prawa wykonywać prac na Twojej działce. To, że dom stoi w granicy działki to jego problem, bo ktoś budując ten dom musiał liczyć się z tym, że chcąc robić np. ocieplenie trzeba wejść na działkę sąsiada, który może nie wyrazić na to zgody. Ale 20 i więcej lat temu nikt nie wybiegał aż tak w przyszłość. Natomiast jak chodzi o możliwość podpięcia się do kanalizacji, sąsiad chcąc zrobić to legalnie musi mieć:
- warunki przyłącza od administratora sieci kanalizacyjnej
- pozwolenie na budwę razem z całym projektem budowlanym.

Jeżeli przyłącz kanalizacyjny sąsiada ma przebiegać po Twojej działce, to organ wydający pozwolenie na budowę przyłącza, traktuje Cię jako stronę i ma obowiązek Cię poinformować, że sąsiad wystąpił o taką decyzję. Możesz wtedy zgłosić swój sprzeciw. Nie mniej jednak, sąsiad gdy będzie występował o pozwolenie na wykonanie przyłącza, które ma przebiegać po Twojej działce, musi wraz z wnioskiem o pozwolenie złożyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomościa na ten cel. Czyli po prostu musi mieć Twoją zgodę.

W razie szczegółowych pytań można też się zwrócić do wydzia łu budownictwa Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta, w zależności od tego gdzie mieszkasz.

Pozdrawiam
gaga666 / 195.150.186.* / 2014-10-21 19:15
nie to nie tylko zależy od sasiada jeszcze są przepisy i prawa i jak niewiesz do końca nie pisz bzdur
grazia982 / 195.150.186.* / 2014-10-11 20:06
ale ty jesteś ...... jeżeli się nie znasz nie pisz
BEBE59 / 83.9.101.* / 2010-08-15 14:51
BARDZO PROSZĘ O POMOC MAM DOM NA GRANICY DZIAŁKI .MOJA ŚCIANA JEST NA STONIE SĄSIADA ,KTÓRY WŁAŚNIE DOSTAWIA DO MOJEJ ŚCIANY WIATĘ DREWNIANĄ NA DREWNO. PROBLEM TKWI W TYM IŻ PRZEZ TYLE LAT UKŁADAŁ DREWNO POD MOJĄ ŚCIANĄ I WCIĄŻ MIAŁAM WILGOC W DOMU .GDY WKOŃCU PRZESTAŁ ZACZOŁ BUDOWAC TA WIATĘ . JAKIE SĄ MOJE PRAWA DOTYCZĄCE TEJ JEGO BUDOWLI .BO MNIE JUŻ ZNÓW PRZERAŻA TA WILGOC BO WŁAŚNIE SKOŃCZYLIŚMY REMONT .BARDZO PROSZĘ O POMOC MOŻE KTOŚ WIE COŚ NA TEN TEMAT
RedGuy / 83.22.90.* / 2013-10-08 15:50
"...DOM NA GRANICY DZIAŁKI .MOJA ŚCIANA JEST NA STONIE SĄSIADA..." Może się nie znam ale jeśli ta ściana jest na stronie sąsiada to jest jego i może sobie przy niej układać co chce.
- Pierwsze sensowne wyjście to odkupić kawałek gruntu (ściana plus kawałeczek by sąsiad nie mógł stawiać drewna na twoim terenie.
- Drugie to wystawić ścianę na swoim terenie (i się odizolować od wcześniejszej ściany).
Oczywiście pozostaje jeszcze najprostsze wyjście - spokojnie i bez gróźb dogadać się z sąsiadem, choć to zazwyczaj nie jest najłatwiejsze bo nikt nie lubi by mu na jego terenie rządzić.

Najnowsze wpisy