Forum Forum prawneBudowlane

Dom w odległości 1m od granicy działki

Dom w odległości 1m od granicy działki

danone / 2008-07-25 14:55
Witam!
Problem polega na tym: dostałem w spadku działkę (ok. 800m2), przy granicy której w odległości 1m stoi wysoki 3-kondygnacyjny dom. Sprawa jest tym bardziej irytująca, ponieważ wymieniony przeze mnie budynek zasłania zdecydowaną większość promieni słonecznych i moja działka, w miejscu w którym chciałbym wybudować dom jest cały dzień (do późnego zachodu) w cieniu! W innym miejscu nie mogę wybudować domu, ponieważ w dalszej części stoi zabytkowa piwnica wybudowana przez dziadka jeszcze przed wojną. Wiem, że ściana budynku bez otworów okiennych powinna stać w odległości 3m, a z otworami okiennymi 4m. Czytałem także "Rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie." obowiązujące od 27 maja 2004 r. które daję pewną dowolność urzędnikom w tej sprawie, ale przy minimalnej odległości 1,5m! Tamten dom został wybudowany w roku 1995. Więc moje pytanie brzmi czy mam prawo domagać się odszkodowania od właściciela tego budynku w postaci finansowej lub w postaci dodatkowego kawałka gruntu?(jego działka "otacza" moją z dwóch stron).
Będę bardzo wdzięczny za rzeczową odpowiedź!
Pozdrawiam
Damian
Wyświetlaj:
wola / 83.11.233.* / 2008-08-17 09:58
Do 2002 odległość budynków od sąsiedniej działki określona była w Rozporządzeniu Ministra Gosp.Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14.12.1994.
W paragrafie 12 w/w Ropzporządzenia podano iż odległości te wynosić powinny :
- 4 m z otworami /drzwi,okna/
- 3 m bez otworów
-1,5 m bez otworów
- w granicy
na budowę w granicy lub 1,5 m należało mieć pisemne zezwolenie/umowę/ sąsiada.
Wynika z tego że nawet za zezwoleniem sąsiada nie można było wybudowac domu w odległości 1 m od granicy.
Najpierw ustal faktyczną odległość budynku od działki i porównaj z warunkami zabudowy jakie dostał w Gminie na budowę tego domu.Nstępnie sprawdż w gminie czy sąsiad przy budowie tego domu uzyskał zezwolenie na zbliżenie się do granicy twojej działki od ciebie lub poprzedniego właściciela np. twoich rodziców lub sprzedajacego ci działkę.
Dopiero w przypadku stwierdzenia nieprawidłowej odległości domu od granicy działki możesz podjąć odpowiednie kroki prawne.
wola / 83.11.233.* / 2008-08-17 10:05
warto też sprawdzić jaka była określona w warunkach zabudowy wysokość tego budynku.
W przypadku nie spełnienia warunków przez sąsiada możesz nawet żądać rozbiórki tego budynku.

Najnowsze wpisy