Forum Forum emerytalneZUS

dot. kapitału początkowego

dot. kapitału początkowego

dunia31 / 2015-02-25 15:12
Witam, jestem z grudnia 1954 roku ,wiek emerytalny osiągnę w sierpniu, pracowałam tylko 15 lat do roku 1997, proszę o odpowiedż czy muszę wystąpić do ZUS o ustalenie kapitału początkowego ,jeśli tak to kiedy i jakie dokumenty mam złożyć.Dziękuję.
wiwan / 2015-02-25 19:51
Zgadza się- Pani wiek powszechny to min. 60 lat i 8 miesięcy.

Teraz (tj. na pół roku przed emeryturą) nie ma już to (składanie odrębnego wniosku) specjalnego sensu- bo jak rozumiem składać wniosek o emeryturę będzie Pani najszybciej jak to możliwe. Miało to sens dużo wcześniej (czyli zaraz po 1998 r.) po to, by:
- by mieć coroczną prognozę wysokości świadczenia, widzieć waloryzację kapitału- chodzi o raporty z ZUS
- by uzyskać ewentualne brakujące dokumenty- póki dawni pracodawcy lub ich następcy prawni istnieją.

Teraz KP zostanie wyliczony po prostu przy okazji wniosku emerytalnego. Dokumenty takie same jakie składałaby Pani przy ustalaniu KP właśnie- świadectwa pracy, zaświadczenia o zarobkach, legitymacje ubezpieczeniowe, dyplom/zaświadczenie o absolutorium studiów wyższych. Czyli wszystko co dokumentuje uzyskane w życiu okresy składkowe i nieskładkowe oraz wysokość wynagrodzeń w czasie tych pierwszych.

Emerytura będzie składać się jedynie ze zwaloryzowanego KP w Pani przypadku.

Najnowsze wpisy