Forum Forum dla firmDotacje

Dotacje – sklep na wsi

Dotacje – sklep na wsi

Pytanie do eksperta / *.*.*.* / 2010-03-16 08:24
Chcę założyć własne przedsiębiorstwo na wsi, mieszkam tu, a prowadzona
działalność ma dotyczyć małego sklepu. Wiem, że - aby otrzymać dotację - muszę
być zarejestrowana w PUP, ale obecnie pracuję. Czy jak zwolnię się z obecnej
pracy i zarejestruję jako bezrobotna będę mogła ubiegać się o dotacje w
wysokości 6 przeciętnych wynagrodzeń? Jak długo muszę być zarejestrowana w
PUP, aby skorzystać z takiej dotacji? Obecnie studiuję i pozostało mi 1,5
roku do ich zakończenia a mam 23 lata, może istnieją jeszcze inne dotacje
lub sposoby zdobycia funduszy na rozpoczęcie działalności? Interesuje mnie
kwota ok. 20 000 zł która będzie przeznaczona przede wszystkim na zakup
towaru i częściowe wyposażenie, nie posiadam wkładu własnego.
g_zajac / 2010-03-16 08:29 / Grzegorz Zając, specjalista ds. Projektów Finansowych
Każdy Powiatowy Urząd Pracy ma prawo do indywidualnego ustalenia okresu posiadania statusu osoby bezrobotnej przed przystąpieniem do ubiegania się o dotacje na rozpoczęcie działalności. Należy więc skontaktować się z właściwym urzędem w celu uzyskania takich informacji. Osoba ubiegająca się uzyskanie środków musi spełniać szereg warunków, m.in. oświadczyć, że nie prowadziła działalności gospodarczej w okresie 12. miesięcy przed dniem złożenia wniosku, w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, wykonywania prac społecznie użytecznych, prac interwencyjnych lub robót publicznych. PUP ustala również maksymalny procentowy udział kategorii wydatków mogących zostać dokonanych w ramach pomocy. Dotację muszą poręczyć 2 osoby.
Kolejnym programem, z którego mogłaby ubiegać się Pani jest Program Operacyjny Kapitał Ludzki działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samo zatrudnienia. Maksymalne wsparcie wynosi 40 tys. PLN i skierowane jest do osób fizycznych zamierzających rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej (z wyłączeniem osób, które w ostatnim roku prowadziły działalność gospodarczą), w szczególności mieszkańców gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz miast do 25t ys. mieszkańców, do 25 roku życia, niepełnosprawne, po 45 roku życia, kobiety powracające, bądź wchodzące na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci, osoby pozostające bez zatrudnienia przez okres co najmniej 12 m-cy w trakcie ostatnich 2 lat. Dotacje w ramach tego działania przyznawane są za pośrednictwem firmy, bądź instytucji i to od nich zależy, do której grupy docelowej będzie kierowane wsparcie. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji proszę skontaktować się z Wojewódzkim Urzędem Pracy i ustalić podmioty organizujące nabory w ramach działania 6.2 PO KL.
Jako osoba zamieszkująca obszar wiejski może również ubiegać się Pani o dotację w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Oś 3 Działanie: Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw. Instytucją wdrażającą jest tutaj Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a pomoc ma formę zwrotu części kosztów kwalifikowanych. W przypadku ubiegania się o kwotę mniejszą niż 100 tys. PLN konieczne jest utworzenie minimalne 2 miejsc pracy. Na dzień dzisiejszy nie są znane terminy naboru wniosków w ramach tego działania.

Najnowsze wpisy