Forum Forum prawneBudowlane

droga dojazdowa

droga dojazdowa

bizon / 83.23.218.* / 2007-07-28 14:37
czy kupując działkę budowlaną,kupujacy musi wykupic droge dojazdową ,czy sprzedjący musi udostępnić drogę kosztem własnej nie sprzedanej działki
Wyświetlaj:
biedroneczka123456 / 2011-10-18 12:45
Ja otrzymalam w drodze spadku ziemie.po polowie z bratem ojca>problem sie zaczol gdy chcialam zrobic podzial geodezyjny i okazalo sie ze nie ma takiej mozliwosci bo droga jest tylko do polowy,,a na tej czesci co nam sie nalezy juz nie.Co w tej sytuacji mam zrobic,,chce jak najszybciej zrobic podzial i sprzedac swoja polowe,,wlasnie bez tej drogi.zalezy mi na sprzedarzy poniewaz sa tez dlugi ojca ktore takze oddiedziczylam w drodze spsdku,Pomozcie,,jak mam to zalatwic
micky / 212.160.172.* / 2008-09-03 17:34
Co poradzicie w takiej sytuacji ? W planach zagospodarowania działka która kupiłam ma zabezpoieczpny dojazd do grogi publicznje przez drogę dojazdową. Jednak gmina przygotowując i zatwierdzając plan nie wydzieliła z mojej i moich sąsiadów gruntów pod drogę. Efekt jest taki że teoretycznie w planach mam dostęp do drogi publicznje a w praktyce nie mam bo gmina nie jest zainteresowana wypłata odszkodowań przy podziale i przejęciu gruntów pod zaplanowaną drogę. Czekają urzędasy jedna aż wszyscy ktorych to dotyczy poproszą gminę o urządzeniedrogi a jednocześnie zrzekną się odzskzodowań.
Problem w tym że reszta jest nieustalona albo czeka na ruch gminy żeby wyrwać kasę i mieć drogę. Jak z tego wybrnąc ?
Urzędas / 83.27.251.* / 2010-03-30 22:44
Plan zagospodarowania nie ma nic wspólnego ze stanem prawnym działek ani dróg. Gmina nie ma obowiązku wykupywania dróg od osób prywatnych. Jeżeli ta droga jest drogą prywatną, to najlepiej byłoby, ażeby osoba od której kupuje się działkę dopuściła również Twój udział w tej drodze. Jeżeli natomiast droga nie ma swoje odrębnego jednego numeru ewidencyjnego, tylko stanowi własność osób po których działkach przechodzi, można ustanowić służebność przejazdu, ewentualnie też dopuszczenie do współudziału.
ten sam problem / 37.209.201.* / 2013-09-18 14:23
nieprawda gmina ma obowiazek przejecia i wyplaty odszkodowania za dzialki przeznaczone pod drogi w mpzp z chwila gdy podzial stal sie prwomocny a decyzja o podziale stala sie ostatecza.
Robo1233 / 194.6.207.* / 2010-01-03 21:53
A co powiecie na taki problem z dojazdem do mojej działki (opisze pobieżnie) Nabyłem działkę od gminy w drodze przetargu. Dostałem pozwolenie na budowę-pobudowałem.W trakcie budowy złożyłem papiery do zakładu energetycznego(prąd do budowy ciągnąłem od sąsiada) jak już przyszło do budowy linii to się okazało, że nie mogą podłączyć ,bo gmina nie jest prawnym właścicielem drogi po której miała być budowana linia.Okazało się że cały problem ma 4m szerokości i to od mojej strony. Czyli legalnie nie mogę dojechać do siebie nie mogę podłączyć wody i kanalizacji(a po drugiej stronie drogi biegnie linia z tym)no i na końcu zrobić odbioru budowlanego. Pobiegłem do burmistrza i się dowiedziałem że nie ma pieniędzy na wykup tego.To tak po krotce wygląda może ktoś podpowie co ja mogę teraz zrobić .Mam akt notarialny w którym nic nie pisze o dojeździe a w planie zagospodarowania moja działka styka się z drogą.Z góry dzięki.
Haś. / 79.188.53.* / 2008-05-17 09:55
Nie musi. Isnieje tylko taka możliwość, że wraz z działką budowlaną wykupi udział w działce stanowiącej drogę dojazdową. Ustawa mówi przede wszystkim, że działki gruntu wydzielone pod drogi przechodzą na własność gminy ( oczywiście odpłatnie ). Więc jeżeli gmina wyraża zgodę na wydzielenie działek budowlanych!!!, musi liczyć się z obowiązkiem wykupu działki, działek pod drogi komunikacyjne. Gminy nie chcą płacić, więc sprzedający uciekają się do różnych wybiegów, w celu uzyskania zapłaty. Tak, jeżeli jakimś fuksem udało mu się wydzielić i sprzedać działkę gruntu bez dostępu do drogi publicznej. Drogę konieczną można uzyskać nawet w formie służebności.
rys5000 / 213.25.141.* / 2007-08-16 15:27
nie uzyska się podziału gruntu bez dostępu do drogi publicznej
karol1 / 81.157.129.* / 2007-11-28 10:15
to wiem ale czy ktoś wie czy istnieja przepisy określające minimalną szerokosc takiej drogi dojazdowej czy może to własciciel działki okresla jej szerokość
lila56 / 80.54.176.* / 2007-08-10 18:29
jsli planujesz kupno dzialki to moze kup chelikopter to po co ci droga
pf82 / 2007-11-29 00:23
Mylimy pojęcia, chodzi Panu zapewne o służebność drogi koniecznej. Minimalna szerokość takiej drogi koniecznej to 3,5 m. Przyczym, wydaję mi się żeby w ogóle cokolwiek na tej działce wybudować musi mieć ona dostęp do drogi koniecznej.
Pozdrawiam
S.Czarnecki / 83.11.146.* / 2010-03-30 19:24
Najnowsze Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.IV.2002r. (Dz.U. nr 75, poz.690), str. 5205, par. 14.3. "do budynku i urządzeń z nim związanych wymagajacych dojazdów, funkcje tę mogą spełniać dojścia pod warunkiem, że ich szerokość nie będzie mniejsza niż 4,5m."
Komentarz - prawo powyższe jest po prostu niespójne z logiką. Proszę ustalić czy droga konieczna do obsługi transportu jest drogą inną niż dojazd do budynku. Przecież to jest to samo! No, jasne, że Autor Rozporządzenia został wmanewrowany w problem filozoficzny podobny do takiego: czy kolor biedronki jest czerwono - czarny a może czarno-czerwony a nieboże ale i tak żre liście kapusty. Ani ja, ani mój sąsiad ani Pan Minister - nigdy nie rozsądzi żadnym przepisem jak to jest. To wszystko pokrywa się z logiczną retoryką p.Ministra Drzewieckiego więc czyżbyśmy byli jako Polska krajem ludzi dzikich? Dlatego może i PRAWO DZIKIE? Długie wywody Rozporządzenia nie precyzują szczegółów jak wyżej!
Prawo nieczytelne oznacza prawo samowolne i to tyle! S.C.
maddy / 89.171.148.* / 2008-03-07 19:06
Ale z jakiej podstawy prawnej wynika 3,5m? słyszałam już o różnych "szerokościach" od 2,8m do 4m, ale w dalszym ciągu nie wiem z czego to wynika?

Mylimy pojęcia, chodzi Panu zapewne o służebność drogi koniecznej. Minimalna szerokość
takiej drogi koniecznej to 3,5 m. Przyczym, wydaję mi się żeby w ogóle cokolwiek na
tej działce wybudować musi mieć ona dostęp do drogi koniecznej.
Pozdrawiam
eMW / 217.113.225.* / 2008-03-10 15:59
Na stronie www.mojemiasto.org.pl znajdziesz info na ten temat.
Poza tym jeśli zadasz im pytanie mailem dostaniesz szczegółową informację - poradę / bezpłatnie.
www.mojemiasto.org.pl
Zawiedziony / 212.219.233.* / 2008-05-16 12:37
Jestem rozwniez zainteresowany sparawami dotyczacymi budowy domu kupna dziali itp ale na tej stronie www.moje miasto.org.pl nie ma tam nic na ten temat widze same banery tylko.Pozdrawiam czytajacych
Haś. / 79.188.53.* / 2008-05-16 13:35
Google : Jak bezpiecznie kupić działkę. Do wyboru.
Jak zbudować dom. Tyż do wyboru. Wystarczy wpisać i wybierać informacje, google pękają od nich w szwach. Życzę przyjemnej lektury i trafnych decyzji.
czekan / 83.21.106.* / 2008-05-16 22:18
nie uzyska sie podzialu pola bez dostepu do drogi publicznej min 6 m ale wymog jest 8 bo wymagaja tego media.Nie kupuj innej.Sprzedaje dzialki to wiem.Wliczam utracone m w cene dzialki.Chca dzialki min ok 800m.Kupuj wieksza nie kupuj trabanta limuzyny.Ziemia bedzie drozsza od mat budowlanych.
ziemianin886 / 83.27.52.* / 2013-10-18 21:23
czekan jak masz pisać takie głupoty to lepiej nie pisz nic. może i sprzedajesz ziemie ale na kubiki z wykopu!
Haś. / 79.188.53.* / 2008-05-17 09:39
czekan nie rób ludziom wody z mózgu. Fakt, że się kupczy ziemią ( wiem co piszę ), nie świadczy, że się wie. Co się oznacza : wliczam utracone m??? Kłania się ustawa o gospodarce nieruchomościami, oczywiście wraz z kilkoma innymi, regulującymi sprawy związane z pozyskiwaniem terenów budowlanych. Są oczywiście pewne fikmiki z ustawami ( przykład Twój ), powodujące, że traci na tym dodatkowo kupujący, którego finansowo nie powinien dotyczyć warunek : dostęp do drogi publicznej. A to dlatego, że samo pojęcie " działka budowlana " zawiera w sobie : dostęp do drogi publicznej oraz energia, woda, kanalizacja, oraz inne warunki do zabudowy. Ziemia, być może będzie droższa, lecz nie będzie na nią kupca!!!. Pozdrawiam.
bogna102030 / 2008-11-14 00:03
Witam.
Mam palący problem i potrzebuję pomocy.Może Państwo zechcą mi pomóc i udzielić odpowiedzi na dręczące mnie pytania

moje sytacja jest następująca.Zamierzam na dniach kupić działkę.Obecny właściciel ma tych działek kilka i aby przejechać do kolejnych należy najpierw minąć jego 2 działki i moją (dalej jest jeszcze kilka działek) Sama działka ma 10 arów ale on chce żebym odkupiła jeszcze drogę (10 tyś zł)
początkowo ten pan mówił że w planie miała być droga o szerokości 10 metrów ale powiedział że tak szeroka droga jest niepotrzebna i będzie droga o szerokości 6 metrów a pozostałe 4 metry zostaną przyłączone do działek
teraz ten pan domaga się aby odkupić cały pas o szer. 10 metrów
czy może tego żądać?

ten cały zakup drogi wydaje mi się trochę niedorzeczny bo wydaje mi sie on jako właściciel (na razie wszystkich działek)nie może ich sprzedać bez drogi dojazdowej a przecież jeśli ja kupię tę drogę to mogę powiedzieć że chcę za to pieniądze i on może tych działek nie sprzedać lub sprzeda mniej korzystnie

czy jeśli nie kupię tej drogi to czy ja będę musiała ponosić jakieś koszty związane z utrzymaniem tej drogi

druga kwestia to taka czy będę musiała płacić jemu za przejazd koło jego działek(jeśli kupię tą drogę lub jeśli nie)?

Słyszałam też że szerokość drogi dojazdowej ustanowiona jest przepisami i jest zależna od ilości działek(chociaż 10 metrów szerokości to faktycznie dużo) więc czy samowolnie zmniejszając szerokość drogi z 10 metrów do 6 metrów jest możliwe?Słyszałam że można nie uzyskać pozwolenia na budowę...

za wszelką pomoc z góry dziękuję
milanito / 95.48.120.* / 2009-05-14 10:12
szerokość dróg reguluje miejscowy plan zagospodarowania. zazwyczaj - drogi wewnętrzne - 6m, drogi dojazdowe - 10m, a lokalne 12m. W przypadku, kiedy właściciel wydzielił działki i drogę wewnętrzną do nich, to sprzedając każdą z nich, sprzedaje również udział we własności do tej działki będącej drogą. Także każda budowlana - 1 właściciel, a działka pod drogą - współwłasność kilku/wielu osób. Może też zachować ją dla siebie, jednak przy sprzedaży należy ustanowić służebność przejazdu przez tę jego działkę i zapisać to prawo w księdze wieczystej. Pozdr
maric / 79.191.6.* / 2010-04-06 12:21
a ja dostałem działke rolną ale brak drogi jak sie mam tam dostać.Chce to przekfalifikować na budowlaną.Czy ktoś mi doradzi co mam zrobić
Irana / 91.150.221.* / 2011-11-24 15:43
Pomyśl o wizycie w Urzędzie Gminy lub w kancelarii radcowskiej. Być może jest to tylko kwestia wypełnienia jakiegoś papieru i udania się do odpowiedniego okienka? A jeśli nie to zostaje zaczerpnięcie porady prawnika. Moi krewni mieli problem z przeniesieniem własności działki, ale udało im się. Tylko, że w tym wypadku bez prawnika się nie obeszło. Szukali porad u wielu prawników, ale dopiero Kancelaria Radcowska Mariusza Borucha skutecznie zajęła się tym problem. Kancelaria jest z Krakowa, ale mają klientów z różnych miast, także miejsce nie gra roli, ponieważ jest z nimi świetny kontakt. Jeśli nie rozwiązałeś wciąż swojego problemu, to może spróbuj u nich. Wiem, że niektóre takie sprawy ciągną się latami.
nurwilek / 2010-05-18 21:34
Witam, mam taki problem albowiem mieszkam we wsi gdzie wszedzie juz są drogi asfaltowe, do mojej posesej gdzie mieszkam juz ponad 20 lat jest droga polna, która jest gorsza niz zwykła polna była rozmowe z wójtem gminy i dalej nic nie robie mieszakja tam 3 rodziny w odległosci od siebie co 50 m a do najbliższej drogi jest około 800 m co mam zrobić w takiej sytuacji chociaz mala rada, wiąże się to np z dojazdem straży pozarnej, czy pomocy medycznej czy są jakieś przepisy na to aby ustosunkować się do teakiej sytuacji Pozdrawaim

Najnowsze wpisy