Forum Forum finansoweKonta

Duża wpłata na konto

Duża wpłata na konto

Oskar91 / 178.214.10.* / 2014-05-30 23:35
Witam serdecznie,
Chciałbym zapytać w jaki sposób rozwiązac kwestię przelewu o sporej wysokości.
Otóż, moja mama mieszkająca we Włoszech 3 lata temu sprzedała mieszkanie, od którego oczywiście został zapłacony podatek (również we Włoszech), ze względu na jej nieobecność w kraju chciałem załozyć konto walutowe i upoważnić ją do korzystania z niego.
W jaki sposób najlepiej przeprowadzić wpłatę części tych pieniędzy na konto w Polsce? Jest to duża suma, a nie chciałbym problemów z US
Co w przypadku, jeśli nadawcą przelewu nie będzie moja mama?
Wyświetlaj:
Oskar91 / 178.214.10.* / 2014-06-06 22:29
Tak czy inaczej z tych pieniędzy korzystałbym zarówno ja, jak i mama będziemy z nich korzystać, nie wiem po prostu którą opcję wybrać,czy lepiej przeprowadzić darowiznę, czy depozyt i czy obie opcje są możliwe, w przypadku, gdy nadawcą przelewu będzie osoba trzecia.
wiwan / 2014-06-07 10:25
Osoba trzecia tylko komplikuje sprawę w razie wątpliwości/kontroli fiskusa kto w ogóle jest stroną czynności prawnej. Bo oczywistą jest sytuacja, kiedy płatności dokonuje strona umowy. To przekłada się też na koszta, bo w przypadku darowizny i pożyczki co już napisałem w ramach tzw. I gr. podatkowej- najbliższa rodzina można skorzystać ze zwolnienia z odpowiednio podatku od spadków i darowizn i podatku PCC.

Korzystać z obowiązkiem zwrotu, a korzystać bezzwrotnie to różnica. Jeśli to drugie- nie lepiej rozbić całej 'transakcji' na dwie- darowiznę i depozyt ? Tj. z góry określić, co jest/będzie czyje.
wiwan / 2014-05-31 09:38
Każdy przychód powinien być efektem legalnej czynności prawnej. Przelew od matki- może być efektem np. darowizny, pożyczki- a takie sytuacje odpowiednio się zgłasza i przy okazji korzysta ze zwolnień podatkowych.
Jeśli to jednak nie mają być pieniądze do Twojej dyspozycji- niech konto założy matka, w wielu bankach da się to uczynić zdalnie albo poprzez pełnomocnika. Kluczowy jest cel/przeznaczenie owego przelewu.

Tak, czy siak przelew na polskie konto o wartości 15 000 i wyższy, albo kilka wskazujących na to, że stanowią operację łączną zostanie odnotowany i bardzo uprawdopodabnia kontrolę US w celu zapytania skąd pieniądze, sprawdzenia czy zostały opodatkowane jeśli podatkowi podlegały, czynność prawna zgłoszona.

Powołanie się po czasie np. na niezgłoszoną darowiznę daje podstawy do wymierzenia podatku wg. karnej, dużo wyższej stawki niż podstawowa.

http://www.money.pl/forum/duzy-przelew-powiadomienie-us-t3344759.html?_rfr=1

http://www.money.pl/forum/duzy-przelew-od-jakiej-sumy-trzeba-powiadomic-us-t3288928.html
Oskar91 / 178.214.10.* / 2014-06-04 23:05
Problem polega na tym, że w chwili obecnej nie mamy możliwosci założenia konta na mamę, zadzwoniłęm do US i otrzymałem informację o tzw. depozycie nieprawidłowym, który opodatkowany jest stawką 2%. Pytanie, czy jest to poprawna opcja kwalifikacji takiego przelewu.
wiwan / 2014-06-05 10:03
Można to tak zakwalifikować jeśli ustaliliście, że z pieniędzy możesz korzystać, ale je zwracać/zwrócić na owe konto albo, że masz je wydawać w imieniu matki zgodnie z jej poleceniem.

Jeśli jednak pieniądze są przeznaczone po prostu dla Ciebie to są albo pożyczką albo darowizną. Wtedy odpowiednie zgłoszenie zwalnia odpowiednio z podatku PCC albo od podatku od spadków i darowizn. Przy depozycie zwolnienia PCC nie ma.

Wraca zatem kwestia tego, jaki jest cel owego przelewu.

Najnowsze wpisy

Kredyty gotówkowe - najlepsza oferta: