Forum Forum podatkoweOdliczenia

Dwa PITY czy jeden?

Dwa PITY czy jeden?

amator443 / 178.36.42.* / 2017-04-14 00:52
Witam! Na początek zaznaczam, że po raz pierwszy w życiu przychodzi mi rozliczanie podatkowe. Chciałbym to zrobić przez internet używając programu e-pity. W roku 2016 uzyskałem dochód z innych źródeł w wysokości 700 zł plus otrzymałem niedawno PIT-8C, w którym występują dochody w części D (pole 25 i 30) w wysokości 100 zł również traktowane jako inne źródła. Po zaznaczeniu w programie e-pity, że dochody w PICIE-8C znajdują się w części D program jako odpowiedni formularz wybiera PIT-36 i wpisuje 100zł w pole "inne źródła". Tu pojawia się moje pierwsze pytanie. Dlaczego wybierany jest PIT-36, skoro jest on zarezerwowany dla osób posiadających własną działalność gospodarczą, a ja do takich się nie zaliczam? Drugie pytanie. Jeżeli faktycznie, by rozliczyć się z tego PITU-8C należy użyć PIT-36 to mogę doliczyć kwotę 700 zł, co w rezultacie da mi 800 zł w polu "inne źródła" na PIT-36 czy muszę złożyć osobno PIT-37, w którym w polu "inne źródła" wpiszę 700 zł? Może, w ogóle jedna osoba składać dwa PITY?
wiwan / 2017-04-14 09:10
1. PIT 36 wcale NIE jest zarezerwowany tylko dla prowadzących DG. Obowiązuje np. podatników, którzy mieli obowiązek sami odprowadzić zaliczki z najmu czy tak jak Pana- uzyskali przychód z innych źródeł, od którego wypłacający nie był płatnikiem zaliczki.

2. Rozlicza się Pan tylko na PIT 36. Jeśli owe 700 zł to też przychód z innych źródeł, po prostu sumuje się go z tym z PIT-8c

Ostatecznie w wierszu 9, w cz. D-1, pojawi się łączny przychód (800 zł), łączne KUP, łączny dochód z tego źródła. Innych źródeł/przychodów w 2016 jak rozumiem nie było....

Najnowsze wpisy