Forum Forum prawnePracy

Dyscyplinarne zwolnienie z pracy

Dyscyplinarne zwolnienie z pracy

Money.pl / 2007-03-16 07:44
Komentarze do wiadomości: Dyscyplinarne zwolnienie z pracy .
Wyświetlaj:
rd5 / 2012-10-08 11:32
Witam, bardzo proszę o pomoc/poradę. Dostałem listownie rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, z przyczyn: całkowite zaniechanie świadczenia pracy od 8 wrzesnia oraz braku usprawiedliwienia nieobecności w pracy od 8 wrzesnia. Od połowy sierpnia jestem na zwolnieniu lekarskim - zwolnienia co 2 tyg z powodu problemów z kolanem - problem z poruszaniem się. Właśnie tego jednego zwolnienia nie dostarczylem na czas. Czy jest szansa żeby coś wskurac w sądzie?

Pozdrawiam
szklarek / 2012-10-08 12:26
Bardzo duża- bo niedopełnienie obowiązku dostarczenia w terminie dokumentu usprawiedliwiającego nieobecność w pracy nie czyni jej jeszcze nieusprawiedliwioną.

Pracodawca ewidentnie nie upewnił się, do czego jest zobowiązany, z jakiego powodu jest Pan nieobecny- czy doszło do porzucenia pracy. Równie dobrze może Pan przecież leżeć na intensywnej terapii w śpiączce i nie mieć rodziny.

Dyscyplinarka jest nieprawna. Sygnatura wyroku SN w sprawie dyscyplinarki a niedostarczenia w terminie dokumentu w artykule:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/porzucenie;pracy;czym;skutkuje,22,0,458518.html
rd5 / 2012-10-08 13:03
Rozumiem ze teraz już teraz tylko i wyłącznie sąd jak rozumiem i nie ma możliwości jak i czasu na dogadanie się ewentualne z pracodawcą? Jak wyglądać ma odwołanie do sądu - pytam bo jestem laikiem w tej kwestii.
szklarek / 2012-10-08 13:26
Termin na odwołanie do sądu pracy 14 dni.
Pracodawca oczywiście może dyscyplinarkę wycofać chcąc uniknąć postępowania, konsekwencji postępowania czy uznając po prostu swoją winę. Więc jeśli jest jeszcze czas- warto go o tym poinformować i w zależności od własnych emocji- wyrazić ewentualnie swoją gotowość na przyjęcie zmiany decyzji- uznanie jej za niebyłą.

Właściwość sądu- sąd rejonowy właściwy dla siedziby zakładu pracy/miejsca zamieszkania pracodawcy (osoba fizyczna) lub miejsca świadczenia pracy przez Pana lub miejsca położenia zakładu pracy. Co wygodniejsze.

Wydział pracy lub pracy i ubezpieczeń społecznych.
W pierwszej instancji pozew bezpłatnie się wnosi.

Pozew do sądu pracy winien spełniać wymagania stawiane pismom procesowym w kodeksie postępowania cywilnego. pozew do sądu pracy powinien zawierać:


dokładnie określone żądanie, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna;
przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu;
wskazanie dowodów na potwierdzenie powołanych okoliczności;
oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
oznaczenie rodzaju pisma;
osnowę pozwu lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
wymienienie załączników;
oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników oraz przedmiotu sporu, pisma zaś dalsze - sygnaturę akt;

To się przyda:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/zwolnienie;dyscyplinarne;-;pracodawco;zastanow;sie,13,0,356621.html
rd5 / 2012-10-08 15:18
Pracodawca za ubiegły miesiąc wypłacił mi wynagrodzwnie tylko za tydzień pracy. Pisze właśnie oświadczenie żeby mi wyrównali pensje należną.z uwagi iż nie mogłem dostarczyć zwolnienia wcześniej. Ponadto domagal się.będę aby umowa.została rozwiązana za.porozumieniem stron,.stąd pytanie do Pana.czy jest szansa aby poprowadził Pan ta sprawę po wcześniejszym ustaleniu warunków oczywiście.

Pozdrawiam
szklarek / 2012-10-08 20:32
Zwracam uwagę, że w kwestii tego wynagrodzenia może pojawić się już kwestia, że ze względu na liczbę dni Pana niezdolności do pracy w roku 2012 r. niekoniecznie już pracodawca jest adresatem- bo od 34 dnia (poza pracownikami po 50tce) jest to już zasiłek chorobowy z ZUS.
Po drugie- kwestia obniżonego zasiłku chorobowego o 25% ze względu właśnie na nieterminowe dostarczenie ZLA ( nie dotyczy to wynagrodzenia chorobowego ). Tej sankcji finansowej nie ma przy wykazaniu wobec Zakładu rzeczywistej niemożności dostarczenia zwolnienia.

Po co Panu uzyskanie w sądzie porozumienia stron, kiedy może uzyskać Pan albo przywrócenie do pracy albo odszkodowanie i uznanie, że został Pan zwolniony za wypoiwedzeniem- zgodnie z art. 56 KP.

Czyli w opcji bez powrotu do pracy uzyskuje Pan odszkodowanie + sprostowane świadectwo pracy jak przy wypowiedzeniu. Ma to znaczenie ze względu choćby na zasiłek dla bezrobotnych.

Nie poprowadzę sprawy, bo ...nie jestem prawnikiem :-)

Jeszcze lektura do poduszki:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zwolnienie;bez;wypowiedzenia;-;jakie;prawa;ma;pracownik,157,-1,846237.html

Powodzenia.
rd5 / 2012-10-09 11:35
Odszkodowanie w jakiej wysokości można uzyskać? Z doświadczenia jaki jest stopień prawdopodobieństwa ze się powiedzie?
szklarek / 2012-10-09 11:59
Zasadniczo*- równe wynagrodzeniu za obowiązujący Pana okres wypowiedzenia- czyli trzymiesięcznego. Czyli jak przy nieprawnym wypowiedzeniu. czyli rekompensata za utracone zarobki
Prawdopodobieństwo zasądzenia odszkodowania takie samo jak uznania zwolnienia za nieprawne.

Innymi słowy- jeśli sąd uzna je za nieprawne to zgodnie z wnioskiem powoda zasądza albo przywrócenie do pracy albo odszkodowanie.

* po wyroku TK z 27 listopada 2007 r. (sygn. SK 18/05) możliwe jest dodatkowo dochodzenie odszkodowania cywilnego za wszystkie inne szkody związane ze zwolnieniem.

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/uchwala;siedmiu;sedziow;sn;,ia,i,pzp,2,09,8733,orzeczenie.html
rd5 / 2012-10-17 11:05
witam raz jeszcze, cze ewentualnie jest możliwość podesłania do Pana na PW treści takiego pozwu, aby sprawdzić czy nie zostało nic pominięte?

pozdrawiam serdecznie
szklarek / 2012-10-17 14:33
Proszę wkleić (oczywiście bez personaliów) tu na forum.
Z dwu powodów- ja nie mam żadnego monopolu na prawo pracy/pozwy do sądu pracy, cenne będą uwagi innych oraz dlatego- żeby skorzystali też inni- forum jest publiczne.

Ps. jeśli chodzi o profesjonalistów- tu porady on-line:

http://prawo.money.pl/porady-prawne/porady/
rd5 / 2012-10-17 20:51
Dziś rozmawiałem telefonicznie z prawnikiem z PIP i po przedstawieniu wszystkich szczegółów sprawy, ocenił szanse wygrania w sądzie jako 50% do 50%, a zapytany czy w jego odczuciu warto wnosić pozew i toczyć batalię w sądzie, osobiście odradził mi. W tym przypadku gdybym przegral, koszty postępowania czyli ok. 2 tyś pln byłyby po mojej stronie. Jutro mam ostatni dzień na złożenie pozwu ale po dniu dzisiejszym przyznam się że się waham.
jaceksl / 2012-10-03 13:34
Witam. Dostałem dyscyplinarkę. Sprawa wygląda tak znalazłem w sklepie komórkę. Nie oddalem jej jednak tego samego dnia na POK lecz zabrałem do szafki. Zwrot telefonu nastąpił następnego dnia. Jednocześnie klient zostawił oświadczenie, iż faktycznie zostawił telefon w sklepie i nie wnosi żadnych roszczeń. Fakt ten jest też nagrany na kamerach. Jak mam postąpić w tej sytuacji. Poroszę o pomoc i dziękuję.
Zrozpaczony525 / 178.219.132.* / 2012-09-14 13:51
e: Dyscyplinarne zwolnienie z pracy [0]
Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim, gdzie miałem zaznaczone że mogę chodzić. Miałem kontrolę z pracy, gdzie żona powiedziała że jestem na remoncie, gdyż nie wiedziała z kim rozmawia, ponieważ kontrolerzy się nie przedstawili. Co mi za to grozi? Czy za takie słowo mogą zwolnić mnie z pracy? Dodam że jestem członkiem związków zawodowych. Proszę o pomoc bo nie wiem co myśleć.
Zrozpaczony525 / 178.219.132.* / 2012-09-14 13:36
Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim, gdzie miałem zaznaczone że mogę chodzić. Miałem kontrolę z pracy, gdzie żona powiedziała że jestem na remoncie, gdyż nie wiedziała z kim rozmawia, ponieważ kontrolerzy się nie przedstawili. Co mi za to grozi? Czy za takie słowo mogą zwolnić mnie z pracy? Dodam że jestem członkiem związków zawodowych. Proszę o pomoc bo nie wiem co myśleć.
gabiga / 178.182.194.* / 2012-08-30 07:29
zostałem zwolniony z pracy dyscyplinarnie i tak do końca nie wiem czy słusznie . pracowałem w nocy przez około 14 lat byłem jednym z najlepszych pracowników i jako jedyny przyczyniłem się do poprawy finansowej w firmie poświeciłem się firmie co niestety odbiło się to na zdrowiu popadłem w depresje . W NOCY PRACOWAŁEM W DZIEŃ SPAŁEM W ŻYCIU PRYWATNYM BYŁEM NIE OBECNY ODESZŁA ODEMNIĘ ŻONA Z DZIECKIEM USIŁOWAŁEM ODEBRAĆ SOBIE ŻYCIE. LECZĘ SIĘ PSYCHICZNIE ZROBIŁEM GRUPĘ INWALIDZKĄ .NIE WYTRZYMAŁEM I NIE POSZEDŁEM DO PRACY PO PARU DNIACH ZOSTAŁEM ZWOLNIONY .
dizel / 95.41.151.* / 2012-08-27 09:22
pracownik nie stawił mi się do pracy, bez żadnego powodu. czy w takim wypadku mogę zwolnić go dyscyplinarnie i wystąpić o karę. prowadzę usługi kurierskie dla jednej z firm i za niepodstawienie auta dostaję kary zgodne z zawartą umową. proszę o pomoc w tej kwestii.
szklarek / 2012-08-27 11:44
Jeśli już ma Pan pewność, że była to absencja nieusprawiedliwiona ( nie zaszedł wypadek, choroba itp. ) jest podstawa do zwolnienia dyscyplinarnego.
Kwestia kary finansowej jest niezależna od zwolnienia dyscyplinarnego (por. SN w wyroku z dnia 25 października 1995 r. (I PRN 77/95, OSNP 1996, nr 11, poz. 153)
Czyli może być zastosowana jednocześnie.

Jej wysokość jest regulowana w art. 108 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-czwarty-obowiazki-pracodawcy-i-pracownika/rozdzial-vi-odpowiedzialnosc-porzadkowa-pracownikow/art-108

czyli dość symboliczna.

Ważniejsza jest możliwość dochodzenia odszkodowania z art. 114 i dalszych KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-piaty-odpowiedzialnosc-materialna-pracownikow/rozdzial-i-odpowiedzialnosc-pracownika-za-szkode-wyrzadzona-pracodawcy
marcintm / 62.141.242.* / 2012-08-13 12:47
Zostałem zwolniony z art.52. par.1 pkt.1. Czy i w jakim okresie należy się zasiłek. Zatrudniony byłem ponad 1,5 roku.
szklarek / 2012-08-20 12:44
Samo prawo do zasiłku jest niezależne od dyscyplinarki- zależy od tego, czy uzyskiwał Pan przynajmniej minimalne wynagrodzenie z etatu w ciągu min. 365 dni w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją.

Tryb rozwiązania umowy jednak powoduje, że zasiłek - o ile spełnione jest prawo do niego będzie wypłacany dopiero od 181 dnia od rejestracji a czas jego wypłaty o 180 dni skrócony. Co w praktyce może oznaczać zupełny jego brak, bo w wielu przypadkach okres pobierania zasiłku wynosi właśnie 6 miesięcy.

Całość wyłożona w art. 75 Ustawy o promocji zatrudnienia.
Aga1961 / 195.211.0.* / 2012-06-25 22:44
Witam, jestem na 3 miesięcznej umowie o pracę.
Jestem sprzątaczką nie dostałam odzieży ochronnej, obuwia ochronnego, w czasie upałów nie było wody a poza tym nie mamy wogóle( razem z koleżankami) dostępu do WC, a brygadzistka kazała nam "robić do wiadra".
Czy mogę złożyć wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym z winy zakładu pracy?
szklarek / 2012-06-26 11:09
Wygląda ta sytuacja na uzasadniającą "dyscyplinarkę" dla pracodawcy tj. rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika z art. 55, par.1'1 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-55
kinia643 / 83.25.112.* / 2012-06-20 22:00
Dzisiaj zostało zwolnionych kilka dziewczyn dyscyplinarnie odemnie z pracy.Niby wynosiły towar ze sklepu na gorącym uczynku nie zostały złapane tylko pokazano im zdjęcia z monitoringu że podają komuś coś w torbie i ta osoba wychodzi.Ale nie wiadomo co w tych torbach było.Czy bez konkretnych dowodów można zwolnić.Proszę o szybką odpowiedz
awam / 83.1.242.* / 2012-06-12 13:29
pracowałam w masarni zostawilam 3kości na których było mięso zobaczyłkierownik i zaras zwolnil mnie dyscyplinarnie czy miałtakie prawo
Monia111 / 178.235.104.* / 2012-06-07 11:51
Jestem kobieta w ciazy zostalam zwolniona dyscyplinarnie szef dal mi zwolnienie dyscyplinarne nieusprawidlienie 2 dni w pracy bez l4 gdzie zadzwonilam do niego i i poinformowalam go ze w pracy mnie nie bedzie bo sie fatalnie czuje naprawde nie mialam sil nawet ruszyc sie do lekarza, po czym wiem ze moglam zadzwonic i poinformowac go o zwolnieniu na telefon ktor mi przysluguje.
szklarek / 2012-06-07 12:43
Jeżeli w chwili telefonowania do niego :
- nie zaczęła się jeszcze dniówka, na którą Pani nie przyszła
- od początku roku nie wykorzystała Pani więcej niż 2 dni urlopu w trybie na żądanie
- miała Pani jeszcze przynajmniej dwa dni u. wypoczynkowego

To dyscyplinarka jest nieprawna- bo sytuację należy potraktować jako urlop na żądanie, którego co do zasady pracodawca nie może odmówić.

W ciągu 14 dni ( art.264 KP ) służy Pani prawo do odwołania do sądu pracy od tego zwolnienia oraz roszczenie o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie.
Bwilczek / 82.210.159.* / 2012-05-18 14:01
Witam
Zostałem zwolniony z Pracy _utrata zaufania do pracownika_

Została mi zabrana premia i moje nadgodziny i bonifikata za urlop zostały przeniesione na koszta mojego przewinienia.
Którego na dobra sprawę nie są mi wstanie udowodnić .
Czy to zgodne z Prawem > ?
sniezkasudety / 2012-05-02 20:31
WITAM, JAK WIEKSZOŚĆ Z WAS RÓWNIEŻ ZOSTAŁAM DYSCYPLINARNIE ZWOLNIONA Z
PRACY.PRACOWAŁAM NA STACJI PALIW I ZWOLNILI MNIE DLATEGO ZE DOBIJAM PUNKTY
LOJALNOŚCIOWE NA SWOJE KONTO ZA PRZYZWOLENIEM KLIENTA ALE KIEROWNIK NIE
CHCIAL SŁUCHAC WYJAŚNIEN CZY MAM JAKIEŚ SZANSE NA ODWOŁANIE SIE DO
SĄDU????? PROSZE O SZYBKĄ I KONKRETNĄ ODPOWIEDZ
szklarek / 2012-05-07 11:45
Masz prawo do odwołania w terminie 14 dni do Sądu Pracy- co wynika z art. 264 KP.
Można wnosić o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie.
śnieżka / 89.76.150.* / 2012-05-02 20:21
WITAM, JAK WIEKSZOŚĆ Z WAS RÓWNIEŻ ZOSTAŁAM DYSCYPLINARNIE ZWOLNIONA Z PRACY.PRACOWAŁAM NA STACJI PALIW I ZWOLNILI MNIE DLATEGO ZE DOBIJAM PUNKTY LOJALNOŚCIOWE NA SWOJE KONTO ZA PRZYZWOLENIEM KLIENTA ALE KIEROWNIK NIE CHCIAL SŁUCHAC WYJAŚNIEN CZY MAM JAKIEŚ SZANSE NA OWOŁANIE SIE DO SĄDU????? PROSZE O SZYBKĄ I KONKRETNĄ DECYZJE
Przemysław970 / 81.219.206.* / 2012-04-22 14:26
Mam bardzo skomplikowana sprawe i prosze o odpowiedz..Jestem czlonkiem organizacji rzemieslniczej.Nasza pani kierownik pracujaca na tym stanowisku okradala nas systematycznie od ponad czterech lat.,ja tak podejrzewam,i nie chce tego tak zostawic.ale100 procent okradala nas od roku.Wiem i wykrylem jej machloje, nie tylko kradziez ,ale podrabianie dokumentow a takze ich i wynoszenie z biura. Jestem członkiem rewizyjnej, widziałem,że to wychodzi na jaw. Napisała wypowiedzenie o pracę. Zarząd zwolnij ją dyscyplinarnie potem za namową prawnika, wycofał się z tego i zrobił za porozumieniem stron. Ponieważ zostali przez niego poinformowani, że nie będą musieli wypłacać jej zasiłku robowego bo przyniosłą L4, prawnik widocznie nie był w temacie. Czy można ponownie wystawić zwolnienie dyscyplinarne a tamte anulować. Nie minęło jeszcze miesiąca od całej sprawy.
Chcę, żeby ta osoba poniosła konsekwencje i doprowadzić sprawę do sądu.
szklarek / 2012-04-23 11:02
Moim zdanie wstecznie nie- umowa już się rozwiązała jak rozumiem. Dyscyplinarka byłaby możliwa gdyby porozumienie zawierało odroczony termin rozwiązania umowy. Innymi słowy nie można rozwiązać umowy już rozwiązanej.

Ale przecież jest to kwestia NIEZALEŻNA od sprawy karnej i odpowiedzialności finansowej byłej kierownik. Taki tryb zwolnienia będzie bez wpływu na zasadność pozwu i miejmy nadzieję wyrok. Owszem wpis w świadectwie pracy i pozbawienie zasiłku dla bezrobotnych na 180 dni byłoby dodatkową dla niej "karą".

Najnowsze wpisy