Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Działalność gospodarcza - a żołnierz zawodowy?

Działalność gospodarcza - a żołnierz zawodowy?

sportowy23 / 2014-09-16 23:19
Witam wszystkich :)
pytanie jak w tytule założenie działalności gospodarczej przez żołnierza zawodowego?
mam pomysł na założenie działalności gospodarczej tylko potrzebuje pomocy,
chodzi o to że nie wiem czy wybrać ZUS czy KRUS?, ponieważ mam ziemię rolna powyżej 1 ha, ale jeszcze na współwłasności,
czy kupić kasę fiskalną czy założyć książkę przychodów i rozchodów ?
Czy może lepiej założyć firmę w Anglii ?
po proszę o konkretne odpowiedzi na moje pytania, dziękuję pzodrawiam
Wyświetlaj:
Konsultant IFI / 2014-09-19 14:58
Witam,
Stojąc przed wyborem formy opodatkowania, osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą powinna kierować się następującymi czynnikami:
> profilem działalności,
> szacowany dochód,
> wysokość kosztów uzyskania przychodów.

Ryczałt
-brak możliwości rozliczenia kosztów
-stawka ryczałtu w zakresie handlu wynosi 3%
-brak możliwości wspólnego rozliczenia ze współmałżonkiem
-wyłączenia z ryczałtu-> załącznik nr 2 ustawy o zryczałtowanym podatku doch. od niektórych przychodów osiąganych przez os. fiz.

Podatek liniowy
-brak możliwości wspólnego rozliczenia ze współmałżonkiem
-stała stawka podatku 19%
-możliwość rozliczenia kosztów

Zasady ogólne
-18% pierwszy próg podatkowy (do 85 528zł podstawy opodatkowania), 32% drugi próg
-możliwość rozliczenia ze współmałżonkiem
-ulgi wszystkie możliwe

Warto zaprognozować sobie przychody,koszty w danym roku podatkowym i obliczyć wysokość podatku.
Na stronach internetowych dostępne są kalkulatory podatkowe, niestety nie posiadam informacji na temat ich skuteczności.

We wniosku CEIDG-1 zaznaczamy:
Zasady ogólne lub podatek liniowy -> podatkowa książka przychodów i rozchodów-> forma wpłaty zaliczki miesięczna lub kwartalna.
Ryczałt-> inne ewidencje -> forma wpłaty zaliczki: miesięczna

Zaliczkę miesięczną opłacamy do 20 następnego miesiąca, kwartalnie- do 20 kwietnia, 20 lipca, 20 października, 20 stycznia.

Pozdrawiam,
Ania
szklarek / 2014-09-17 10:48
Tyle, że pytania niekonkretne.
1. na dodatkowe zarobkowanie musi być zdaje się zgoda przełożonych.
2. ub. społeczne ZUS- dobrowolne. Możliwości KRUS nie ma, bo podstawowym warunkiem jest tu nieprzerwane podleganie ub. rolniczym min. 3 lata do dnia założenia DG. Siłą rzeczy jako żołnierz na służbie KRUS Pan nie podlega.
3. firma może być w Anglii jeśli tam się świadczy usługi.
sportowy23 / 2014-09-17 17:32
przy świadczeniu usług sprzedaży internetowej tylko, jest możliwość rozliczania kosztów paliwa np. czy to tylko przy stacjonarnych sklepach ?
szklarek / 2014-09-17 20:49
Jeżeli sprzedaż odbywa się po fizycznym nabyciu i np. zapakowaniu, zapakowane nadaje się w punkcie kurierskim, a kupione skądś do pakowania się przywozi, do kuriera odwozi itd. to jest związek z użytkowaniem samochodu/kosztu paliwa z prowadzeniem DG.

Reszta zależy od tego, czy auto wciągnięte 'do firmy' i jaka forma opodatkowania.
sportowy23 / 2014-09-18 11:15
"Reszta zależy od tego, czy auto wciągnięte 'do firmy' i jaka forma opodatkowania."
mógłbyś mi to rozjaśnić ponieważ nie za bardzo rozumiem?
Pierwszą rzeczą jaką powinienem zrobić to napisać wniosek o zgodę na prowadzenie DG do dowódcy jednostki? tylko tak jak czytałem rozporządzenie na podstawie którego wyraża mi zgodę i informację które mam w nim zawrzeć to co mu mam podać jak nie znam ich jeszcze?
Czy ktoś ma jakiś pomysł na dobre argumentowanie wniosku do dowódcy na prowadzenie DG?
szklarek / 2014-09-18 11:42
Są zasadniczo 4 formy opodatkowania dochodu/przychodu z DG:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/jaki;podatek;jaka;ksiegowosc,187,0,210363.html

Rozliczanie kosztów samochodu jest możliwe tylko w 2 z nich. Inaczej rozlicza ( w zakresie VAT od faktur ) się eksploatację samochodu użytkowanego tylko do celów firmowych, inaczej takiego, który również do celów prywatnych.
Inaczej rozlicza się koszt eksploatacji (czyli np. paliwa właśnie) http://www.money.pl/archiwum/tagi/tag,samochod;w;firmie,31487,1.html

Jak Pan NIE zna wymaganych informacji ?
Rozporządzenie mówi o:
- adresie dz.g.
- formie (jednoosobowa dz.g, czy spółka, jeśli tak to jaka)
- wymiarze czasu
- terminie
- rodzaju działalności (wg. PKD).

Skoro jest pomysł, nawet zdradza Pan sprzedaż wysyłkową, więc wiadomo też czego konkretnie.
Problem można mieć z określeniem, ile czasu to będzie zabierać.

Zresztą w interesie powodzenia każdego biznesu jest posiadanie 'dojrzałej' jego koncepcji, więc obowiązek uzyskania zgody tylko temu sprzyja.

Zresztą rozporządzenie nie zabrania dokonywania zmian w zakresie informacji zgłoszonych, byle je zgłaszać. Zatem profil działalności może się zmienić, forma prawna też.

Tak naprawdę przecież chodzi tu o generalia takie jak kolizja ze służbą, prestiż żołnierza RP, konkurencja (broń, prace budowlane na rzecz wojska) jasno zdefiniowane w art. 56, ust. 3 - 3b Ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych do którego Rozporządzenie odsyła.
sportowy23 / 2014-09-18 11:29
2) w przypadku działalności gospodarczej:
a) określenie przedmiotu prowadzonej działalności gospodarczej, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności, i adres siedziby lub miejsca zamieszkania podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą,
b) adres, pod którym działalność gospodarcza będzie wykonywana,
c) formę prawną wykonywanej działalności gospodarczej,
d) wymiar czasu niezbędny do wykonywania działalności gospodarczej,
e) termin podjęcia działalności gospodarczej.
sportowy23 / 2014-09-18 18:24
Panie Pułkowniku, zwracam się z wnioskiem o umożliwienie mi prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej o charakterze wykonywania usług sprzedaży internetowej, znajdującej się pod adresem zamieszkania 23-989 Warszawa ul. Długa 234/8. Zarządzanie powyższą działalnością, przebiegało będzie poza godzinami służbowymi, oraz w dni wolne od pracy, co nie będzie kolidowało z wykonywaniem zadań służbowych. Termin rozpoczęcia działalność gospodarczej przewidywany jest od dnia 18.09.2014 r. Podmiotem władanej działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (Sekcja G – Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle. Dział 46 – Handel hurtowy, z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi. Grupa 46.1 Sprzedaż hurtowa realizowana na zlecenie. Dział 47 – Handel detaliczny, z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi. Grupa 47.91 Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet. Zarządzana działalność gospodarcza nie narusza prestiżu, ani wizerunku żołnierza zawodowego. Kierowana przez mnie działalność gospodarcza, nie dotyczy wyrobów, o których mowa w przepisach w sprawie klasyfikacji wyrobów obronnych oraz dostaw, robót budowlanych i usług przeznaczonych na zamówienie jednostek wojskowych.
Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego wniosku.
szklarek / 2014-09-18 20:25
1. wiem co jest w rozporządzeniu.
2. to bardzo nierozsądne podawanie publicznie adresu, choć będzie on do wydobycia z rejestru Regon

3. przedmiot/zakres działalności w CEIDG, więc pewnie i w tym wniosku podajemy z większą dokładnością, czyli do klasy/podklasy(kiedy to możliwe)

4. rozumiem, że w ostatecznym wniosku Pułkownik uzyska choć tydzień na wydanie decyzji tj. przewidywany termin otwarcia DG będzie o tyle późniejszy od złożenia wniosku
siux666 / 94.254.176.* / 2017-12-07 18:03
witam a co jesli od zlozonego wniosku minelo juz 2 miesiace a dowódca sie nieodezwał ? nie dal zadnej odpowiedzi?? prosze o pomoc
sportowy23 / 2014-09-19 09:55
odp.4. tak dokładnie
dalej nie wiem jaki podatek wybrać i jaką księgowość, możesz coś poradzić szklarek ?

Najnowsze wpisy