Forum Forum podatkowePIT

Działalność gospodarcza a rozliczenie z żoną

Działalność gospodarcza a rozliczenie z żoną

Angela_1984 / 2011-02-17 18:34
Witam,
Prowadzę działalność gospodarczą od marca 2010, jestem również zartudniony na umowę o pracę na pełen etat w innej firmie. W poprzednich latach rozliczałem się razem z żoną (PIT-37). Czy w tym roku mogę również rozliczyć się z żoną? Tzn. złożyć PIT-36L rozliczający moją działalność oraz PIT-37 rozliczający umowę o pracę moją i mojej żony?
belladonna / 2011-02-18 22:23 / Tysiącznik profesjonalny
Nie. PIT-36L to podatek liniowy, więc wspólne rozliczanie z żoną jest niemozliwe, a mówi o tym ustawa:
"Art. 6
8.Sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym. "

A do Ciebie mają zastosowanie przepisy art. 30c (podatek liniowy). Czyli składasz PIT-36L z DG i indywidualny PIT-37. Żona też indywidualny PIT-37.
Przy działalności opodatkowanej wg skali można składać wspólny PIT, bo jest wtedy jeden do DG i dochodów z pracy (PIT-36) :-)
DG na liniowym, karcie lub ryczałcie (czyli rozliczana w innym PIT niż praca itp) wyklucza wspólne rozliczanie :-)

Najnowsze wpisy