Forum Forum dla firmKsięgowość

DZiałalność gospodarcza prowadzona w mieszkaniu

DZiałalność gospodarcza prowadzona w mieszkaniu

Lukasz1111 / 79.98.148.* / 2015-01-22 10:03
Witam,

1 stycznia 2015 rozpocząłem działalność gospodarczą, będę prowadził usługi w zakresie doradztwa strategicznego dla firm.
DZiałalność zarejestrowałem w mieszkaniu którego jestem współwłaścicielem. Na mieszkanie wspólnie został zaciągnięty kredyt. Chciałbym część wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania wrzucić w koszty tj. czynsz, prąd, część internetu i odsetki od kredytu hipotecznego. DZiałalność będzie zajmowała 8m2 (całe mieszkanie 40 m2 dla uproszczenia). Te 8 m2 to tak naprawdę jeden pokój który stanowi 20% całej powierzchni mieszkania. Powiedzmy że mieszkanie kosztowało 300.000,00 PLN (nie doliczam żadnych dodatkowo poniesionych kosztów w tym momencie dla uproszczenia). A zatem ustalając wartość początkową będę miał:

300.000 (wartość mieszkania) * 50% (udziały) * 20% (współczynnik udziału DG) = 30.000,00 wartość początkowa środka trwałego

Nie chciałbym typowo wykluczyć tego pomieszczenia z funkcji mieszkaniowej, ponieważ moja działalność nie wymaga znacznej interwencji i przekształceń w całym mieszkaniu.

Czy w takim przypadku mogą sobie to mieszkanie w kwocie 30k PLN wrzucić do ŚT i amortyzować 1,5% rocznie ? Czy do kalkulacji reszty kosztów w mieszkaniu powinienem użyć współczynnik 20% czy może 10% czyli tak naprawdę udział wartości środka trwałego ? Czy wydatki związane z mieszkaniem można wrzucać tylko w przypadku kiedy dana część mieszkania (pokój) jest przeznaczony na cele DG i wykluczony z funkcji mieszkalnych ?

Sporo czytałem różnych opinie w internecie ale jest tego pełno i niektóre bardzo skrajne. Z DG niestety nie miałem wcześniej wiele wspólnego stąd pojawiają się moje wątpliwości

Dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,
LK.

Najnowsze wpisy