Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Działalność gospodarcza zakładana przez studenta

Działalność gospodarcza zakładana przez studenta

Pytanie do eksperta / *.*.*.* / 2009-06-05 13:49
Czy mam jakieś inne prawa zakładając firmę jako student? Czy być może mam jakieś zniżki na otwarcie działalności, prowadzenie, opłacanie? Jestem tymczasowo wymeldowany z Polski, czy jest możliwe założenie działalności gospodarczej i jej prowadzenia (towary będą sprzedawane przez internet, ale towary będą magazynowane pod moim adresem zamieszkania). Tomek
kpoplawska / 2009-06-05 13:50 / Katarzyna Popławska, doradca klienta
Osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą z tytułu bycia studentem nie przysługują żadne preferencje w opodatkowaniu dochodów z działalności lub odprowadzaniu składek na ubezpieczenia ZUS. Jeśli przez ostatnie 60 miesiecy nie prowadził Pan działalności gospodarczej to może Pan skorzystać z ulgi ZUS-owskiej, dzięki której przez pierwsze dwa lata działalności będzie Pan płacił niższe składki tzn. ok. 340 zł miesięcznie zamiast ok. 840 zł miesięcznie. Ulga w/w przysługuje wszystkim osobom fizycznym po raz pierwszy rozpoczynającym działalność gospodarczą lub nieprowadzącym jej przez ostatnie 5 lat.
Osoby przebywające za granicą będące obywatelami polskimi mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak przedsiębiorcy w Polsce. Jeżeli przebywa Pan aktualnie poza granicami Polski nie wyklucza to możliwości prowadzenia działalności na obszarze kraju. Działalność gospodarcza musi być zarejestrowana w miejscu Pana zamieszkania na terenie Polski (może to być zarówno wynajęty lokal, bądź własnościowy). Miejsce prowadzenia działalności może znajdować się pod innym adresem niż miejsce Pana zamieszkania w Polsce. Z punktu widzenia urzędu skarbowego nie ma znaczenia miejsce Pana zameldowania jedynie zamieszkania oraz wykonywania działalności na terenie Polski. Nie ma przeszkód, żeby towary były magazynowane w miejscu Pana zamieszkania.

Katarzyna Popławska, doradca klienta

SOHOfinance

Kredyty, inwestycje, podatki i księgowość, ubezpieczenia - kompleksowa opieka
doświadczonych doradców.

Najnowsze wpisy