Forum Forum dla firmKsięgowość

Działalność zwolniona z VAT, a poszerzenie działalności

Działalność zwolniona z VAT, a poszerzenie działalności

vejanos / 2016-05-21 02:32
Witam,

z góry przepraszam, jeśli podobny temat już był - niestety nie udało mi się takowego odnaleźć na forum.

nurtuje mnie pewna rzecz. Otóż w czerwcu zakładam 1-osobową działalność gospodarczą (pośrednictwo ubezpieczeniowe) - jestem agentem ubezpieczeniowym. Zgodnie z ustawą VAT przysługuje mi prawo do zwolnienia z podatku VAT.

Jednak zamierzam również poszerzyć swoją działalność, mianowicie chcę świadczyć 'usługi transportowe' opodatkowane stawką 8% VAT.

I tu pojawia się moje pytanie.

Mianowicie czy będąc agentem ubezpieczeniowym, mogę poszerzyć zakres swojej działalności gospodarczej (inny PKD), tj. usługi transportowe (dokładnie UBER)?

Czy obowiązuje mnie wtedy dodatkowa składka zdrowotna (wydaje mi się, że nie, ale warto dopytać)?

I najważniejsze pytanie: Czy jeśli jestem zwolniony z VAT-u, jako agent ubezpieczeniowy, a poszerzę zakres o usługi transportowe, to czy jako agent automatycznie staję się VAT-owcem? Jeśli tak, to jaka w ogóle to jest stawka (tego również nie udało mi się odnaleźć)?

Bardzo proszę o pomoc,

Pozdrawiam :)
wiwan / 2016-05-21 07:58
Tak, można poszerzyć PKD, odmienny rodzaj działalności nie oznacza "drugiej" DG. "Druga" jest możliwa w innej formie prawnej- np sp. z o.o. jednoosobowej.
Zatem poszerzenie PKD istniejącej JOD nie przekłada się na ub. zdrowotne czy społeczne.

Usługi agenta pozostają nadal zwolnione 'przedmiotowo', faktury za te usługi mają stawkę 'zw' i podaną podstawę prawną tego zwolnienia.

Najnowsze wpisy