Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

dziedziczenie z OFE po śmierci po przejściu na wcześniejszą emeryturę

dziedziczenie z OFE po śmierci po przejściu na wcześniejszą emeryturę

miki_m / 2009-02-05 13:29
Moja ś.p. mama (rocznik 1952) wiele lat temu dobrowolnie wybrała OFE (II filar).
W związku z chorobą nowotworową zmuszona była przejść w grudniu 2008 na tzw. wcześniejszą emeryturę.
Mama zmarła pod koniec stycznia 2009 r... ;-(((

Na forum gazeta.pl znalazłem na w/w temat taką informację:
"Oszczędności II filaru mogą po naszej śmierci zostać przekazane najbliższej rodzinie. Takie rozwiązanie jest jednak dopuszczalne tylko wówczas, gdy śmierć ubezpieczonego nastąpi po przyznaniu emerytury, ale nie później niż w ciągu trzech lat od uzyskania świadczenia. Oznacza to, że gdy umrzemy po trzech latach i jednym dniu od uzyskania emerytury, wszystkie oszczędności w II filarze przepadają. Jeżeli zgon nastąpi wcześniej, wówczas zgromadzony kapitał przechodzi na małżonka lub wskazanych spadkobierców."

Centrala OFE twierdzi, że z dniem przejścia na emeryturę środki z OFE zostały przekazane do budżetu państwa i sprawa dziedziczenia jest dla OFE zamknięta. Zdaniem OFE, emerytura mamy (a zdążyła odebrać tylko jedną...) została naliczona jakby mama nigdy nie była w OFE.

Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów ma jakieś doświadczenia w tym temacie?
Czy jest jakakolwiek szansa na dziedziczenie kapitału który mama przez lata uzbierała na koncie OFE?
Byłbym niezmiernie wdzięczny za jakąkolwiek informację.

Mikołaj
mmatusiak[małpka]orange.pl
Wyświetlaj:
JOlala / 195.187.79.* / 2010-09-14 16:34
[...]

### Post usunięty z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

[...]
frajerka / 176.101.133.* / 2013-10-13 09:31
To dlaczego o tym że dziedziczenie następuje
wyłącznie do 3 lat pobierania emerytury nie wiedziałam kiedy wstępowałam do OFE.
Dlaczego nikt nie uświadomił mnie że zostanę okradziona i to zgodnie z prawem. Przecież weszłam do OFE tylko dlatego aby dzieciom coś pozostawić a teraz dowiaduję się że i one zostaną okradzione. Teraz już wiem dlaczego tak brzydzę się tego kraju.
wiwan / 2013-10-14 13:25
NIE następuje w takim terminie, jest możliwe obecnie tylko do czasu przejścia na emeryturę członka OFE i nigdy takiej 3 letniej karencji w ustawie nie było. Obecny projekt nowelizacji systemu w zakresie OFE dopiero takie rozwiązanie przewiduje.

Informacja taka jest powszechnie dostępna w prospektach OFE.
Cyprys / 83.23.92.* / 2009-04-06 10:37
Każdy, kto przechodzi na wcześniejszą emeryturę musi pieniądze z OFE skierować do ZUS, a jak wiadomo - w ZUS nie ma dziedziczenia. Jest kilka interesujących stron internetowych - tam można nawet skontaktować się ze specjalista d/s emerytur. Ostatnio znalazłam ciekawe informacje na Ranking Funduszy Emerytalnych polecam. Tam właśnie jest podany tel do specjalisty. Pozdrawiam
dwor10 / 83.11.53.* / 2009-02-06 22:12
Witam!

Jest, tak jak napisała gazeta. Tak naprawdę jak będzie wyglądała emerytura z OFE ostatecznie ustali się w czasie najbliższych kilku lat. OFE ma 10 lat i według mnie nastąpią pewnie jakieś drobne zmiany oparte na doświadczeniu przy wypłatach. Rok 2009 jest pierwszym, w którym emerytury będą wypłacane z ZUSu i OFE.
Przez 10 lat członkowie OFE maksymalnie zgromadzili chyba do około 65000zł. Są też tacy, którzy osiągną w tym roku wiek emerytalny (prawo emerytalne) a na ich OFE zgromadzonych jest np 2000zł. Problem dostrzeżono niedawno. Okazało się, że nie ma większego sensu naliczanie emerytury z OFE przy tak małych kwotach bo zawile to nie zmieni. OFE ma z tego tytułu dodatkowe koszty (zupełnie nie opłacalne - a pamiętajmy nikt niczego nie roi za darmo, OFE też musi zarobić). Z drugiej strony ZUS bije się o każdy grosz. Obiło mi się coś o uszy ( ale nie jestem pewien ), że próg to 3500zł, jeśli ktoś idzie na emeryturę a ma mniej, kapitał z OFE wraca do ZUSu. Druga sprawa to wcześniejsza emerytura, tutaj moja wiedza jest ograniczona. Jakkolwiek znów gdzieś usłyszałem, że w tym przypadku pieniądze z OFE muszą wrócić do ZUSu, jest to bodajże warunek.

Ogólnie o dziedziczeniu kapitału z OFE.
ZUS - to emerytura pokoleniowa, umiera osoba pracująca jej składki "znikają",
umiera emeryt - emerytura "znika"

OFE - zajmijmy się osobą pracującą
Po śmierci jego konto OFE (a konkretnie kapitał) podlega dziedziczeniu.
Jeśli podałeś osobę, która ma dziedziczyć środki po twojej śmierci należeć będą do niej (może być to osoba niespokrewniona), możesz podać kilka osób ( należy określić ich procentowy udział, suma musi być równa 100% oczywiście, jeśli tego nie zrobisz podział „z automatu” będzie równy). Jeśli nie posiadasz osób uposażonych, kapitał dziedziczony jest w oparciu o prawo spadkowe. Pieniądze przekazywane są na konto OFE spadkobiercy/uposażonego. Jeśli jest to współmałżonek (i obowiązuje ustawowa wspólność majątkowa) ma on prawo do otrzymania 50% kapitału „do ręki” reszta trafia na jego OFE.
Resztę wyjaśnia gazeta.
Współczuję z powodu śmierci mamy.
Pozdrawiam, Bartek
miki_m / 2009-02-12 14:16
Dziękuję za informację.

Wczoraj centrala OFE odpisała, że w chwili obecnej na rachunku OFE znajdują się środki pieniężne, ale ZUS postąpi prawidłowo zwracjąc się o zwrot środków na rachunku jeżeli śmierć mamy nastąpiła po przejściu na wcześniejszą emeryturą.
Powołują się przy tym na art.111a ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.
Moim zdaniem oczywiste wydaje się że mama umarła już po przejściu na wcześniejszą emeryturę, ponieważ była emerytką w chwili śmierci (zdążyła pobrać jedną emeryturę...)
Aczkolwiek zastanawiam się dlaczego ZUS zwleka z pobraniem składek z OFE, czyżby jakieś formalności nie zostały dopełnione które działałyby na naszą korzyść?

Najnowsze wpisy