Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Money.pl / 2007-08-09 14:30
Komentarze do wiadomości: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?.
Wyświetlaj:
Mirka001 / 109.110.223.* / 2011-09-03 16:14
Mam pytanie jestem na rencie zawodowej od 1989 roku mam 52 lata 20 lat okresu składkowego czy mogę ubiegać się o wcześniejszą emeryturę?
iwa1 / 178.36.113.* / 2011-08-31 19:07
Jestem rocznik 1967 mam przepracowane 17 lat(składkowe i nieskładkowe).Nie przystąpiłam do nowego systemu, czy przysługuje mi emerytura, czy muszę mieć przepracowane 20 lat?
wiwan / 2011-09-01 10:08
Nie przystąpiła Pani do OFE, ale w nowym systemie Pani jest mocą ustawy i...rocznika.
Czyli Pani emerytura będzie przyznana na nowych zasadach, tyle że na własne życzenie( na czym być może Pani skorzysta ) będzie ona pochodziła tylko z I filara- czyli całość składki odprowadza Pani do ZUS.

Do rzeczy- Pani rocznika nie obejmuje już wymóg minimalnego stażu ubezpieczeniowego. Wystarczy osiągnięcie 60 lat.
Oczywiście chodzi o emeryturę 'normalną', w wieku powszechnym.


Podstawa- art.24 ustawy emerytalnej
dora65 / 178.183.176.* / 2011-08-28 00:35
Witam :) mam zapytanie, moja mama ma 55 lat, udokumentowane prawie 11 lat pracy w szkodliwych warunkach i przepracowała już 35 lat . czy przysługuje jej wcześniejsza emerytura?
wiwan / 2011-08-29 11:13
Zależy co za warunki były- większość wymaga bowiem min. 15 lat stażu pracy, jednie:

1. Prace wykonywane bezpośrednio przy przetwórstwie azbestu
2. Prace wykonywane bezpośrednio przy produkcji ołowiu i kadmu oraz przetwórstwie tych metali
3. Prace przy procesach technologicznych związanych z wytwarzaniem aluminium
4. Prace rybaków morskich
5. Prace nurków
6. Prace ratowników w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.
7. Prace wykonywane bezpośrednio przy produkcji wyrobów krzemionkowych w Chrzanowskich Zakładach Materiałów Ogniotrwałych "Chrzanów" oraz przy produkcji mas, mlew i zapraw krzemionkowych w Kopalni i Zakładzie Wzbogacania Kwarcytu "Bukowa Góra" w Łącznej i w Zakładzie "Jegłowa" w Jegłowej.

Wymagają stażu min. 10 lat.

Dodatkowo musi być spełniony warunek tego stażu do 2008 r. włącznie.
morwa1939 / 82.160.240.* / 2011-08-26 12:31
Witam!
Prezes spółki z o.o. jest obcokrajowcem (ur.26.01.1939),od 2000 r aż do dzisiaj opłaca systematycznie ZUS dla przedsiebiorców (emer.,rent.,wyp.,zdrow.,F.P (do 06.2009).Moje pytanie:jeżeli spółka zostanie rozwiazana,firma przestanie istniec,czy należy mu sie jakakolwiek emerytura?bo przecież opłacanie składek dla przedsiebiorców przez 11 lat to dosyc pokazna kwota..
Bardzo proszę o pomoc.
wiwan / 2011-08-26 18:33
A to zależy od tego co to za obcy kraj i jak wygląda historia ubezpieczeń społecznych 'delikwenta' poza ww polskim okresem.

Chodzi o "wspólnotową koordynację emerytur", która dotyczy krajów UE oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

Sprowadza się ona do tego, że okresy ubezpieczenia w jednym kraju mogą być wzięte pod uwagę przy ustalaniu prawa do świadczenia w innym.

Nasz "delikwent" należy do roczników, które oprócz wieku emerytalnego muszą wykazać się minimalnym stażem ( 25 lat )- emerytura z art. 27 ustawy emerytalnej.

Jeśli więc posiada inne okresy w jednym z ww krajów- może je wykazać, zostaną uwzględnione tak, jakby były w Polsce. Musi ich być min. 14 lat w tym konkretnym przypadku, może być z kilku różnych krajów.
I vice versa- polskie 11 lat może być uwzględnione w prawie do emerytury w jego rodzimym odpowiedniku ZUS.
Podkreślam, że sumuje się staż, ale zarobki/składki nie wpływają na tę wysokość- polska emerytura uwzględni łączną długość ubezpieczenia, ale policzona będzie tylko z polskich zarobków. I odwrotnie- emerytura w kraju rodzimym.
W ten sposób można mieć kilka emerytur jednocześnie od kilku ubezpieczycieli narodowych.

Jest kilka jednostek ZUS w kraju dedykowanych do obsługi takich sytuacji, wniosek złożony w ZUS właściwym dla siedziby firmy, czy zamieszkania 'delikwenta' i tak tam trafi.
Proszę podać kraj- podrzucę namiary w celu uzyskania już szczegółowych namiarów.
morwa1939 / 82.160.240.* / 2011-08-31 12:04
Bardzo dziekuje za pomoc.Kraj zagranicznego "delikwenta" to Austria,w której juz pobiera emeryturę,prosze o te szczegółowe namiary,z góry dziekuje i pozdrawiam!
wiwan / 2011-08-31 12:13
Akurat "jestem"- więc ekspresowo:

Oddział ZUS w Tarnowie Wydział Realizacji
Umów Międzynarodowych
ul. Kościuszki 32
33-100 Tarnów
telefony:
+ 48 (14) 621-43-71 do 74 wew. 306, 461, 362, 458, 459
64 latek / 83.168.75.* / 2011-08-23 19:32
witam!
mam 64 lata, w listopadzie 2012 roku osiągnę wiek emerytalny. jakie warunki muszę spełnić, aby móc skorzystać z wcześniejszej emerytury, jakie warunki muszę spełniać aby przejść na nią w tym roku? proszę o pomoc.
wiwan / 2011-08-24 10:41
Nie wspomina Pan nic o warunkach szczególnych pracy, szczególnych stanowiskach, pracy górniczej, kolejowej itd.
Przysługuje więc Panu przed 65 rokiem życia tylko wcześniejsza emerytura tzw. pracownicza z art. 29 ustawy emerytalnej o ile;
1. będzie miał Pan 35 letni okres ubezpieczeniowy ( tj. lata składkowe + nieskładkowe uwzględnione w wymiarze maks. 1/3 lat składkowych )
2. zostanie uznany przez ZUS za niezdolnego do pracy i będzie miał 25 letni okres ubezpieczenia
3. zgłosi wniosek o emeryturę będąc wciąż zatrudnionym
4. w ciągu ostatnich 24 miesięcy przed wnioskiem w ubezpieczeniu społecznym/emerytalnym będzie min. 6 miesięcy.

Należy spełnić war. 1 lub 2 ORAZ war. 3 i 4.
War. 3i4 NIE muszą być spełnione jeśli przez cały wymagany okres z war. 1 lub 2 przypadł na zatrudnienie/ etat, czyli część tych lat nie wynika ze zlecenia czy Działalności gospodarczej.
64 latek / 83.168.75.* / 2011-08-24 21:45
dziękuję za informacje i pomoc
tytka / 83.22.23.* / 2011-08-23 19:04
Jakie warunki powinnam spełniać?
wiwan / 2011-08-24 10:44
Warunki jednej z emerytur wcześniejszych możliwych dla Pani rocznika- dotyczą one stażu ubezpieczeniowego i charakteru/warunków zatrudnienia. Są różne dla każdej z nich:

emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
emerytury z tytułu wykonywania działalności twórczej lub artystycznej,
emerytury kolejowej,
emerytury górniczej,
emerytury w obniżonym wieku z tytułu pracy górniczej,
emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek,
emerytury dla pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki,
emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej.
tytka / 83.22.27.* / 2011-08-22 18:09
mam 55 lat i 10 lat pracy czy mogę liczyć na emeryturę ,obecnie jestem zarejestrowana w urzędzie pracy
wiwan / 2011-08-22 19:50
Niestety nie. Na świadczenie przedemerytalne również nie.
Katzuk / 217.153.187.* / 2011-08-11 09:17
Witam, Mój tato w lipcu 2012 skończy 60 lat, pracuje od 16 roku życia czy może liczyć na wcześniejszą emeryturę bądź zasiłek ??
wiwan / 2011-08-11 11:09
Nie pisze Pan o żadnych szczególnych warunkach pracy lub jej charakterze- więc rozumiem, że takich nie ma w historii ubezpieczeniowej ojca- zatem wcześniejsza emerytura z tyt. wyłącznie wieku i stażu ( wcześniejsza e.pracownicza )się nie należy. Mężczyznom z roczników młodszych niż 1948 już ona nie przysługuje. Musi pracować do 65 roku życia.

Chyba, że wcześniej zostanie orzeczona niezdolność do pracy lub zostanie on zwolniony z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy lub z powodu jego likwidacji/niewypłacalności i zarejestruje się w PUP. Wtedy otrzyma odpowiednio rentę lub świadczenie przedemerytalne.
ankaj6 / 178.36.115.* / 2011-07-27 19:39
Mam pytanie w imieniu mojego brata.30 sierpnia kończy 55lat przepracował 35lat i 3 miesiące w tym 22 lata w warunkach szkodliwych,potem był na rencie z powodu sztucznej endoprotezy stawu biodrowego i innych schorzeń 1 rok w chwili obecnej odebrano mu prawo do renty więc się zapisał na zasiłek i będzie się odwoływał do sądu .Jakie ma prawo do emerytury lub zasiłku przed emerytalnego.Czekam na odpowiedż dziękuje.
wiwan / 2011-07-28 11:36
W tej sytuacji świadczenie ( zasiłek ) przedemerytalne nie przysługuje, głownie dlatego, że renta nie trwała przynajmniej 5 lat.

Natomiast z wcześniejszą emeryturą jest tak, że najprawdopodobniej dopiero za 5 lat nabędzie brat do niej prawo.
To zależy od tego, w którym wykazie te prace szczególne się zanjdują- generalnie jeśli nie w hutnictwie, przy azbeście, w porcie handlowym czy na pokładzie samolotu, to emerytura taka w wieku 55 lat nie jest dla mężczyzny możliwa. Podobnie jest z pomostówkami.

kluczowe ( wykazy ) jest rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Niestety już kilkakrotnie zmieniane, a aktu jednolitego oficjalnie (ISAP) nie ma, portale emerytalne prezentują ujednolicenie na własną rękę...
ankaj6 / 178.36.98.* / 2011-07-29 22:01
Dziękuje bardzo zostaje jedno odwołanie od orzeczenia ZUS do sądu pracy .pozdrawiam .
jola2 / 2011-07-22 08:56
Witam.Mam kilka pytań w imieniu żony.
Rok urodzenia żony 1961.
Staż pracy 1980-1992 pracownik fizyczny w KWK Czeczott
1992-1995-urlop wychowawczy.
Czy i kiedy przysługują żonie świadczenia emerytalne,oraz jakie są wymagane dokumenty.
Dziękuję i proszę o informację.
wiwan / 2011-07-22 11:44
Poskakałem po ustawie emerytalnej, i niestety wychodzi na to, że żona nie spełnia ani warunków e. pomostowej, ani e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych, ani e. górniczej, ani e. wcześniejszej z tyt pracy górniczej.

Pozostaje zatem emerytura w wieku powszechnym tj. w wieku 60 lat.
monikasiostrzenica / 62.148.84.* / 2011-07-18 22:58
Witam mam pytanie w imieniu wujka urodził się w 1950 r ma przepracowane 20 lat ,a dokładniej do 1988 pracował legalnie czyli na umowe,po śmierci ojca pomagał matce w gospodarce do 1992 roku ,potem były prace dorywcze i na czarno. Dzisiaj ma 61 lat jest zarejstrowany jako bezrobotny bez prawa do zasiłku oczywiście.Dodam jeszcze że choruje obecnie na cukrzyce ,która ogranicza go już w wielu czynnościach. Co może w tej sytuacji zrobić i czy cokolwiek mu przysługuje czy renta ,czy emerytura bo w tej chwili jest na utrzymaniu swojej 82 letniej matki
wiwan / 2011-07-20 21:49
Niestety nie wygląda to dobrze.
Renta z tyt. niezdolności do pracy nie wchodzi w grę, bo nawet gdyby orzecznik ZUS orzekł całkowitą niezdolność do pracy, wujek nie spełnia ustawowych limitów dotyczących okresów ubezpieczenia.
Z kolei emerytura będzie przysługiwała dopiero za 4 lata, bo nie wchodzi w grę e. wcześniejsza z braku okoliczności warunków szczególnych czy szczególnego charakteru pracy wujka.
aneja / 83.28.223.* / 2011-06-30 17:38
Moja mam ma 20 kilka lat pracy, w tym połowę jako nauczycielka. Przez 5 lat następnych pobierała rentę rodzinną po zmarłym mężu, następne 5,5 lat aż do teraz nie pobiera ma żadnych świadczeń, nie pracuję, nie jest zarejestrowana jako bezrobotna, utrzymuje ją syn i córka. Urodzona jest w 1961 roku. Czy coś się jej należy od ZUS-u?Chyba jakieś składki też po mężu odziedziczyła, tata w chwili śmierci miła ok. 25 lat stażu pracy plus z pola, mama też chyba. Bardzo proszę o pomoc i będę serdecznie wdzięczna. Pozdrawiam :).
wiwan / 2011-07-01 11:49
Na wcześniejszą emeryturę z tytułu nauczycielstwa liczyć nie może, bo minimum to 20 lat pracy w zawodzie. Na emeryturę może liczyć za 10 lat- w wieku powszechnym.
Składki po mężu odziedziczyła tylko ewentualnie w OFE, o ile on do OFE przystąpił.

Jeśli powodem tylko czasowego pobierania przez nią r.rodzinnej była utrata niezdolności do pracy lub osiągnięcie pełnoletniości przez dzieci do renty uprawnione- to również nic z ZUS się nie uzyska.
aneja / 83.28.230.* / 2011-07-11 07:17
Dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam
sylwuszka / 212.76.42.* / 2011-06-28 13:42
Witam
Bardzo dziękuję za szczegółowe informacje, pozdrawiam Sylwia
sylwuszka / 212.76.42.* / 2011-06-27 17:20
Witam
Mój Tato w lipcu tego roku skończy 59 lat, natomiast od zeszłego roku jest na zwolnieniu lekarskim., również w zeszłym roku w lipcu nie przedłużył umowy o pracę, ponieważ firma zaproponowała zmianę warunków, która mu nie odpowiadała, do zeszłego roku miał przepracowane 37 lat. w związku z tym mam pytanie czy może starać się o wcześniejszą emeryturę lub inny zasiłek stały, czy musi czekać do 65 roku życia, bo za kilka dni kończy mu się zwolnienie lekarskie.
Dziękuję za wszelkie info
wiwan / 2011-06-28 10:56
Rozumiem, że w grę nie wchodzi praca Taty na szczególnym stanowisku, lub w szczególnym charakterze, ani górnicza, artystyczna itd.
Niestety prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej ( z tytułu tylko stażu i wieku ) nie nabędzie. Z tego rocznika dotyczy to tylko kobiet.
Zatem, albo
1.Świadczenie rehabilitacyjne, które przysługuje ubezpieczonemu, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej niż przez 12 miesięcy.
2. renta z tyt. niezdolności do pracy, o ile lekarz taką niezdolność ( choćby czasową czy częściową ) orzeknie.
3. zasiłek dla bezrobotnych.

Niestety z opisu sytuacji nic nie wskazuje na możliwość otrzymania 'świadczenia przedemerytalnego' po 6 miesiącach zasiłku.

Najnowsze wpisy