Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Money.pl / 2007-08-09 14:30
Komentarze do wiadomości: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?.
Wyświetlaj:
Ewa Jachman / 89.239.101.* / 2014-01-21 14:03
Urodziłam się 24.05.1954 r.Mam 30 lat, 6 m-cy okresów składkowych, 1 rok, 4 m-ce okresów nieskładkowych . Czy przysługuje mi emerytura w listopadzie w 2014 r. ?Dziękuję za odpowiedz.
wiwan / 2014-01-21 14:16
TAK. Pani wiek emerytalny to rzeczywiście nie mniej niż 60 lat i 6 miesięcy. Jest to jedyny warunek ustawowy stażowo- wiekowy uzyskania prawa do świadczenia. Drugim dotyczącym już samej wypłaty jest rozwiązanie stosunku pracy, choćby na dzień, z pracodawcą u którego na etacie będzie Pani w dniu poprzedzającym wydanie decyzji emerytalnej.
No i technicznym oczywiście- tj. złożenia wniosku.

W związku ze stażem ubezpieczeniowym przekraczającym 25 lat skorzysta Pani z gwarancji wysokości minimalnej świadczenia ( gdyby wyliczone było niższe, np. na skutek wieloletniej pracy na cząstce etatu ) bez względu na to, kiedy na emeryturę Pani się zdecyduje.

Oczywiście powyższe na podstawie obecnego stanu prawnego.
Stanisław1072 / 176.111.132.* / 2014-01-08 16:39
Witam urodziłem się w kwietniu 1948r.Na dzień 01.01.1999r.przepracowałem 26 lat i 10 miesięcy w szkodliwych warunkach.Wniosek o emeryturę złożyłem po uzyskaniu pełnego wieku w czerwcu 2013 (65 lat i 2 miesiące) wg. jakich zasad będzie liczona moja emerytura i czy za pracę w szkodliwych warunkach należy mi się tzw. "rekompensata"?
kasiccsa / 81.6.139.* / 2014-01-21 16:41
Witam.moj tata ur w sierpniu 1949 r. . Jest obecnie na rencie. Pracowal w warunkach szczególnych. Czy moze juz przejść na wcześniejsza emerytue
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-01-21 18:16
Odpowiedź niemożliwa bez podania:
-stażu ubezpieczeniowego na dzień 1.01.1999 r.
-okresu pracy w war. szczególnych lub szczególnym charakterze na ww dzień oraz na dziś
- konkretnego stanowiska/rodzaju pracy (który wykaz, pozycja
- tego, czy praca ww w war. szczególnych lub szczególnym charakterze odbywała się po 2008 r.
wiwan / 2014-01-08 22:37
Tzw. rekompensata za pracę w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze jest świadczeniem z Ustawy o e. pomostowych, a więc dotyczy roczników młodszych niż 1948. Nie ma Pan więc do niej prawa.

Z tyt. pracy w takich warunkach miał Pan możliwość przejść na e. wcześniej a więc pobierać ją dużo dłużej. Nie skorzystał Pan z tego.

Pana emerytura będzie wyliczona (dlaczego dotąd nie ma decyzji ???) wg. starych zasad tj. z art. 53 ustawy: czyli suma

1) 24% kwoty bazowej
2) po 1,3% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych,
3) po 0,7% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych


Podstawa z 10 kolejnych lat z ostatniego dwudziestolecia do 2012 włącznie, lub z dowolnych 20 lat.
Mat12 / 79.191.231.* / 2014-01-06 14:59
Witam,
Mam 48 lat.Załóżmy, że będę pracować do 50-tego roku życia i wtedy będę miał przepracowane 35 lat(w tym 3lata szkoły i 2 lata służby wojskowej). Płacono mi przez cały czas składki. Czy przysługuje mi minimalna emerytura?
wiwan / 2014-01-07 11:16
Prawo do skorzystania gwarancji minimalnej wysokości świadczenia ma ubezpieczony (mężczyzna) z 25-cioletnim stażem ubezpieczeniowym- ORAZ z uzyskanym powszechnym wiekiem emerytalnym. Czyli oba warunki muszą być spełnione łącznie. A więc po tych 50 urodzinach owszem nie musi Pan już nabyć nowych okresów składkowych nieskładkowych.

Powyższe z art. 87 Ustawy emerytalnej
PUCHALSKI józef / 79.135.177.* / 2014-01-06 13:22
jestem byłym wojskowym pobieram emeryturę mundurową od roku1986 do roku 2011 pracowałem w szpitalach cywilnych pobierano mi wszystkie składki emerytalne zusowskie w sumie przepracowałem 46lat, w wojsku 32lata i w cywilu 24 lata w tym czasie zmieniły się na gorsze pobieranie świadczeń emerytalnych wojskowych po niekorzystnych obliczeniach od roku1968,a emerytury cywilne w tym samym roku można było dostać po 25 latach pracy w cywilu. 24 lata pobierano mi składki emerytalne, nie podwyższono mi emerytury oraz ilości przepracowanych lat i dalej figuruję że pracowałem 32lata w Polsce jak to się ma do tych wszystkich spraw emerytalnych w RP DLACZEGO RZĄDY idą najmniejszą linią i nikt nie ureguluje wszystkich spraw emerytalnych całościowo, chociaż sądy trybunałów europejskich nakazali rządom RP UREGULOWANIE SPRAW EMERYTALNYCH W POLSCE dotyczy to również wszystkich pracowników i rolników. Z poważaniem Ziutek.
puchalski józef / 79.135.177.* / 2014-01-06 13:28
NIE 24 LATA TYLKO 14 LAT PRZEPRACOWAŁEM W SZPITALACH CYWILNYCH RAZEM-46 LAT PRACY. PRZEPRASZAM Ziutek.
justa602 / 83.3.38.* / 2014-01-03 12:55
Widzę że jest Pan - że tak powiem okuty nie tylko o emeryturach.Może podpowie mi Pan w mojej sprawie.Byłam na chorobowym 182 dni, teraz mam rehabilitacyjny na 7 miesięcy.Jestem zatrudniona w dwóch zakładach pracy, w obu na pełny wymiar godzin. Pracodawca może mi po 3 miesiącach pobierania świadczenia rehabilitacyjnego wypowiedzieć umowę. Moje pytanie brzmi: czy będę upoważniona do dalszego pobierania świadczenia z obu tytułów zatrudnienia po rozwiązaniu umowy.
wiwan / 2014-01-03 13:34
Witam tutaj :-)

Niestety z art. 22 w nawiązaniu do art. 13, ust. 1, pkt. 4 Ustawy zasiłkowej wynika, że nie będzie możliwe pobieranie tego drugiego świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia, z którego ono pochodzi. Na skutek posiadania właśnie drugiego świadczenia.

Czyli po zwolnieniu z 1 pracy pozostanie Pani prawo tylko do świadczenia z ubezpieczenia pochodzącego z drugiej. Drugie, odpukać, zwolnienie tego prawa już nie zmienia, ale zmienić może jego wysokość. Tak jak w przypadku zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia- jego podstawa jest wtedy ograniczona do 100% przeciętnego wynagrodzenia.
ela485 / 83.3.38.* / 2014-01-02 12:36
Witam! Moje pytanie dotyczy świadczenia przedemerytalnego.Po pierwsze jestem kobietą, lat 58, ponad 30 lat pracy, u ostatniego pracodawcy pracuję 10 lat. Mam wypowiedzenie z powodu likwidacji stanowiska pracy; po prostu nie potrzebne jest już to stanowisko - ot tak ... bo zakład finansowo jest w dobrej sytuacji.Czy wpis w świadectwie pracy-likwidacja stanowiska wystarczy czy musi być z przyczyn ekonomicznych ?
wiwan / 2014-01-02 13:03
Świadczenie przedemerytalne nie wymaga przyczyn ekonomicznym zwolnienia wpisanych w wypowiedzenie czy św. pracy.

Owszem, w dwu opcjach są to przyczyny ekonomiczne, ale ostateczne- bo chodzi o likwidację ...pracodawcy lub jego niewypłacalność. W dwu innych opcjach- chodzi o to, by zwolnienie było z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Taką jest likwidacja stanowiska, niekoniecznie z przyczyn ekonomicznych, mogą to być np. przyczyny związane z automatyzacją, reorganizacją.

Zatem likwidacja stanowiska pracy jest wystarczającą podstawą prawną w Pani przypadku ( min. 55 lat i min. 30 lat stażu ) czyli w opcji z art.2, ust.1, pkt. 1 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.

W świadectwie pracy zatem poza podaniem trybu rozwiązania umowy o pracę ( art. 30 § 1 pkt 2 K.p) musi pojawić się dookreślenie typu "t.j. za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę" - na wskazanie kto wypowiedział ORAZ strony po której leży przyczyna tj. "z przyczyn niedotyczących pracownika" czy wprost " z powodu likwidacji stanowiska".

Prawidłowy wpis ułatwia też dochodzenie odprawy pracowniczej, gdy pracodawca jej nie wypłaca.
Bronek 59 / 83.30.220.* / 2013-12-29 18:51
Witam!Urodziłem się w lipcu 1959r. Od 1 września 1974 r. pracuję w Hucie do chwili obecnej. Wykonuję prace w szczególnych warunkach wymienione w wykazie B w dziale III. Kiedy i na jakich warunkach mogę ubiegać się o wcześniejszą emeryturę?
wiwan / 2013-12-30 13:39
W związku z tym, że na dzień 1 stycznia 1999 r. uzyskał Pan ogólny staż ubezpieczeniowy niższy niż 25 lat- e. wcześniejsza z art. 184 ustawy emerytalnej nie będzie możliwa, a więc nie będzie możliwa e. w wieku 55 lat, jaką miałby Pan ze stażem 25 lat.

(jeśli komisja lekarska do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeknie trwałą niezdolność do wykonywania prac wymienionych w dziale III wykazu B,
ORAZ osiągnie Pan ten wiek w czasie wykonywania prac wymienionych w dziale III wykazu B lub w okresie zatrudnienia, do którego skierowany zostanie Pan stosownie do zalecenia lekarza)
---
Spełni Pan natomiast warunek e. pomostowej w wieku 60 lat, warunkiem będzie rozwiązanie umowy o pracę.

Wysokość już na zasadach nowych tj. z kapitału początkowego + składek po 1998 r, z uwzględnieniem spodziewanej długości życia na emeryturze z tablic GUS
Marek B. / 31.1.252.* / 2013-12-29 13:05
Mam 18 lat pracy/składkowej/ i 67 lat, żadnych dochodów /przez 8 lat byłem -całkowicie niezdolny do pracy, ale nie była to renta/, czy mam szansę na jakąś emeryturę lub zasiłek/gdybym urodził się rok później to bym miał/, czy jako stary niepotrzebny człowiek/schorowany/ znaleźć sobie kawałek mocnego sznura, bo z pijakami ozpkę nie mam zamiaru konkurować
wiwan / 2013-12-30 13:11
67 lat, czyli rocznik 1946. Zatem nie rok, ale 3 byłyby 'ratunkiem'- bo dopiero ten rocznik dla prawa do emerytury w wieku powszechnym nie wymaga minimalnego stażu ubezpieczeniowego.

W Pana przypadku ten staż to 25 lat i jest to suma okresów składkowych i nieskładkowych- więc Pana staż penie jest wyższy niż 18 lat, ale nawet posiadając 7 lat nieskładkowych mogłoby być zaliczone tylko 6 lat, bo limitem jest 1/3 zaliczanych lat składkowych.

Zatem dla prawa do emerytury musi Pan uzyskać brakujący okres składkowy (zlecenie, etat, DG), a obecnie jest Pan skazany na świadczenia z Ustawy o pomocy społecznej, a więc pomoc/kontakt z GOPS/MOPS.

Dla renty z tyt. niezdolności do pracy, nawet przy uzyskaniu takiego orzeczenia z kolei brak Panu stażu ubezpieczeniowego w ostatnich 10 latach (5 lat minimum).
adelroma126 / 2013-12-27 23:29
Przepraszam za bledy nie mam polskiej klawiatury.
adelroma126 / 2013-12-27 23:24
Witam! Mam pytanie. Skończyłam 77 lat.Od omentu nabycia Polskiego obywatelstwa nie pobieram Emerytury polskiej. am skomplikowaną sytuację. Jestem żoną polskiego repatrianta z byłego ZSRR. Nabyłam obywatelstwo polskie w 2001 roku.przeprawodzilismy sie do polski w 1999 r. W Polsce nie pracowalam a ni dnia W Kazachstanie, skąd pochodzimy z mężem mam staż pracy nie cale 40 lat.Problem w tym, że między Polską a kazachstanem niema wzajemnego zaliczania stażu.czy moze ja sie myle bo tak mi powedziano. Jestem też osobą niepełnosprawną nie mam Nogi mam 2 grupp inwalidska.Składała wniosek odmuwiono mi iz nie jestem pochodzenia polskiego. Czy mogę sprubowac ponownie złożyc papiery na emeryturę i czy zaliczą mi staz z Kazachstanu. Czy mogę liczyć na minimalną emeryturę? Z mężem jest inaczej. On podlega Ustawie o repatriacji i mu zaliczają cały staż pracy w kazachstanie. A co ze mną?
Pozdrawiam, Nina.
wiwan / 2013-12-30 14:08
No niestety- tak jak Pani napisała- przeszkodą jest brak umowy z Kazachstanem o koordynacji rent/emerytur (czyli m.in. wzajemnym zaliczaniu stażu ubezpieczeniowego) jaką np. niedawno podpisano z Ukrainą.
Bez takiej umowy koordynacja dotyczy tylko krajów Unii Europejskiej oraz państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) lub w Szwajcarii.

Więc nie tyle ma znaczenie pochodzenie ubezpieczonego, co "pochodzenie" jego stażu ubezpieczeniowego.

To, ze nie jest Pani ubezpieczoną w rozumieniu naszej ustawy nie daje też możliwości uzyskania świadczenia w drodze wyjątku, tj. decyzją uznaniową prezesa ZUS, przy spełnieniu innych warunków.

Jak rozumiem Pani niepolskie pochodzenie uniemożliwia jednak uzyskanie przez Panią statusu repatrianta, a więc uniemożliwia uznanie okresów ubezpieczenia jak w przypadku męża (mimo braku umowy z Kazachstanem).

Niestety jest więc Pani skazana na ewentualną pomoc z ustawy o pomocy społecznej- z Gminnego/Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, ale są tu bardzo niskie kryteria dochodowe, których Państwo nawet przy minimalnej emeryturze męża nie spełniają raczej.
No i na czekanie na ewentualną umowę z Kazachstanem - ale to raczej nie szybko jak wynika z

"Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - z upoważnienia ministra - z dnia 21 marca 2011 r

na interpelację nr 20709

w sprawie uregulowań prawnych dotyczących możliwości uzyskania świadczeń emerytalnych w Polsce przez współmałżonków repatriantów polskiego pochodzenia".

Jak rozumiem nie jest możliwe pobieranie świadczenia kazachskiego przez osobę innego obywatelstwa, zagranicznego zamieszkania z kazachskiego systemu ub. społecznych ?
krycha101 / 83.3.38.* / 2013-11-14 12:26
Ja trochę chcę zasięgnąć informacji z innej beczki o ile jest to możliwe.Mam 58 lat, jestem kobietą.Staż pracy 32 lata - składkowe. 5 lat byłam na rencie z powodu choroby zawadowej. Obecnie pracuję u pracodawcy ciągle 18 lat. Umowę mam do końca roku. Najprawdopodobniej nie będę miała przedłużonej i moje pytanie brzmi:czy będę miała prawo do zasiłku przedemerytalnego jeśli umowa wygasa?
wiwan / 2013-11-14 12:46
Świadczenia przedemerytalnego, zasiłku już nie ma od 2004 roku- jako nowouzyskiwanego.

NIE- okoliczność wygaśnięcia terminowej umowy o pracę NIE jest okolicznością utraty pracy w przyczyn zakładu pracy w rozumieniu Ustawy o promocji zatrudnienia, a w Pani przypadku do tej ustawy ustawa o świadczeniach przedemerytalnych odsyła.
babcia1019 / 91.193.208.* / 2013-10-28 09:46
Witam
mam 52lata, 30 lat pracy w jednostce budżetowej, obecnie nie pracuję. Kiedy i na jakich warunkach mogę ubiegać się o wcześniejszą emeryturę?
wiwan / 2013-10-28 13:33
Praca w jed. budżetowej nie jest podstawą prawa do e. wcześniejszej.

Jeśli chodzi Pani o e. wcześniejszą dla pracowników urzędów państwowych albo członków służby cywilnej albo pracowników PIP, kuratorów sądowych, to nie jest ona możliwa dla roczników młodszych niż 1948.

No chyba, że chodzi Pani o e. wcześniejszą z tyt. pracy w war. szczególnych lub szczególnym charakterze. Nie ma tu znaczenia, czy odbywała się ona w jed. budżetowej, czy nie. Choć siłą rzeczy np. w przypadku pracowników organów kontroli państwowej,
pracowników organów administracji celnej mamy do czynienia z jed. budżetowymi właśnie.

Reasumując- tylko w tym 3 przypadku jest mowa o możliwości e. wcześniejszej.

Zatem- co to za rodzaj pracy/stanowisko.
Jaki był Pani ogólny staż ubezpieczeniowy oraz staż pracy w ww okolicznościach szczególnych na dzień 1.01. 1999 r. ? (emerytura z art. 184 Ustawy)
stasia19550414 / 83.3.38.* / 2013-10-25 13:04
Mam rentę na stałe.Wiek emerytalny osiągnę 14 lutego 2016 r. Czy ZUS sam z urzędu przeliczy mi emeryturę czy muszę sama złożyć wniosek o emeryturę.Pracuję więc będę musiała rozwiązać umowę.
wiwan / 2013-10-28 13:19
Zgodnie z art. 24a ustawy emerytalnej odbędzie się to BEZ wniosku, czyli z urzędu, świadczenie będzie przyznane od owego 14 lutego.

No chyba, że jest to renta tzw. wypadkowa.

Warto pamiętać, że jeśli przed ww terminem spełni Pani warunki e. wcześniejszej, bo posiada w swej historii ubezpieczeniowej wystarczające okresy pracy w okolicznościach taką e. umożliwiających- to chcąc na nią przejść wniosek musi Pani oczywiście złożyć, po osiągnięciu wieku powszechnego wniosek o e. wcześniejszą nie będzie możliwy.
januszon / 2013-09-20 02:21
Dzien Dobry,
Przygotowujemy dokumentacjie emerytalna na zony (osiagnie 60 lat w grudniu 2013 roku.)
Pierwsza prace zona otrzymala w 1972 roku na Poczcie. Napisalismy wiec do wlasciwego urzedu pocztowego w sprawie zaswiadczenia o zatrudnieniu.
Ot odpowiedz:
"Poczta Polska S.A - Centrum Zarzadzania Zasobami Ludzkimi Regionalny Osrodek
Doradztwa Personalnego w Gorzowie Wlkp. informuje,ze nie posiada kart wynagrodzen ani list plac do roku 1980 wlacznie. Dokumenty te zostaly przekazane na przemial zgodnie z obowiazujacymi w tym czasie przepisami ( Dz. U. 4l poz. 2I5 z 1984 roku), przechowywane byly w archiwum przez 12 lat.
W zwiazku z powyzszym nie ma mozliwosci przeliczenia Pani wg. nowych przepisow."

Czy to znaczy ze dane osobowe byly/sa przechowywane tylko przez 12 lat !?
Bardzo prosze i pomoc i wyjasnienie.

G&J
wiwan / 2013-10-10 12:56
1. Powszechny wiek emerytalny żony to 60 lat i 4 mc. Osiągnie go więc w kwietniu 2014, wniosek emerytalny najwcześniej na 30 dni przed uzyskaniem tego wieku.

2. Tak, wtedy taki był okres przechowywania dokumentacji, i wtedy (stare zasady) był wystarczający.

3. Rozumiem, że chodzi o brak dokumentacji wysokości zarobków za tamten okres, sam fakt pracy jest udokumentowany- św. pracy.

4. Wysokość zarobków można udokumentować też np. książeczkami zdrowia, dawniej wpisywano w nie zarobki lub innymi dokumentami posiadanymi- dokumenty wypłat płacy, dokumenty związane np. z pożyczką zakładową itp.
Zeznania świadków są dopuszczalne jedynie w zakresie poświadczenia okresu pracy, NIE zarobków.
5. Rozumiem też, że dotąd żona nie miała ustalonego kapitału początkowego, tj. dokumentacja wysokości zarobków za okres do 1998 włącznie nie została nigdy dotąd do ZUS dostarczona.

6. Przy braku możliwości udokumentowania tej wysokości- szczęśliwie na skutek niedawnej nowelizacji ustawy i zasad naliczania KP- jeśli do jego wysokości wykazuje się lata bez udokumentowanych zarobków- ZUS przyjmuje ówczesną płacę minimalną, a nie płacę zerową.

7. tu jeszcze nieco o dokumentowaniu dawnych lat:

http://www.money.pl/forum/bedzie-problem-z-kapitalem-poczatkowym-na-emerytury-t3467759.html?_rfr=1
analina / 79.203.175.* / 2014-01-28 21:07
Tez jestem starym pocztowcem-mialam te sama sytuacje musisz napisac do pocza glowna warszawa o wyslanie -RP 7-powodzenia
córka A / 31.174.96.* / 2013-09-02 15:22
Witam, mój tata urodził się w październiku 1952r. Ma wymagany staż pracy do wcześniejszej emerytury. Ma 14 lat i 9 miesięcy pracy w warunkach szczególnych. Przez ostatnie lata nie pracował, opiekował się bardzo chorą mamą. (mama zmarła) Obecnie nie może znaleźć pracy. Pracował kiedyś w Ruchu ( przed 1983r.), czy ktoś może wie jakie stanowiska pracy były wpisane jako "szczególne" w rozporządzeniu z 1983r. Brakuje nam zaledwie 3 miesięcy. Bardzo chcę tacie pomóc, jestem mu bardzo wdzięczna za opiekę nad mamą, dzięki temu ja mogłam pracować (wcześniej to ja się opiekowałam).
wiwan / 2013-09-02 18:06
Stanowiska są wymienione w wykazach A i B w owym rozporządzeniu.
Tu jego tekst ogłoszony;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;rady;ministrow;z;dnia,dziennik,ustaw,1983,008,43.html

na skutek kilku zmian od tego czasu owego rozporządzenia:
- zlikwidowano wykaz C
- dołożono w wykazie B, dz. IV, poz. 9- prace wykonywane bezp. przy przeróbce mech. węgla w zakł. górniczych lub praca górnicza w rozumieniu przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym górników.
- dołożono w ww dziale poz. 8- prace bezpośrednio przy udostępnianiu i wydobywaniu węgla brunatnego w odkrywce.

Zwracam uwagę, że min. staż takiej pracy to nie jedyny wymóg, jednocześnie ojciec musiałby spełniać warunek posiadania tego stażu na dzień 1.01.1999 r oraz stażu ogólnego 25 lat również na ten dzień.Oraz na to, że w przypadku wykazu B, Dział IV, poz. 1-7
prace różne - staż minimalny pracy w war. to 10 lat, a Dział IV, poz. 8-9
prace różne, to 20 lat.

Chodzi o e. wcześniejszą z art. 184
Córka A / 188.33.80.* / 2013-09-03 22:55
Witam ponownie. Wykaz A i B znamy. Szukamy "32 - Zarządzenie nr 21 Prezesa Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej Prasa - Książka - Ruch z dnia 21 października 1983r." Ponoć w tym zarządzeniu są konkretne stanowiska pracy z "RUCH" które zaliczane są jako praca w szczególnych war. (nie wiem czy to prawda ale tak mi powiedziano tylko ja nie potrafię tego zarządzenia nigdzie znaleźć) Jak już pisałam tata ma świadectwo pracy wydane przed 1983r. i teraz trudno udowodnić że wykonywał tam taką a nie inną pracę, a nazwa stanowiska niewiele mówi.
Córka A / 31.174.171.* / 2013-09-03 21:33
Bardzo dziękuję, wszystkie pozostałe warunki ma tata spełnione. Problem jest tylko taki, że świadectwo pracy z "Ruch" jest wydane przed rokiem 1983 i w związku z tym nie jest tam nic napisane o warunkach szczególnych.
wiwan / 2013-09-03 21:47
Przed rokiem 1983 były regulacje (zarządzenia resortowe) i w św. pracy powinno być odniesienie do takiego aktu prawnego, z podaniem jego nazwy, pozycji stanowiska w takim resortowym wykazie.

Jeśli nie ma- należy od pracodawcy- RUCH nadal istnieje, nie trzeba więc szukać następcy prawnego- uzyskać świadectwo pracy w war. szczególnych ( uzupełniające św. pracy) o wykonywaniu pracy w war. szczególnych, z podaniem okresu, pełnej nazwy stanowiska, pozycji w zarządzeniu resortowym lub w Rozporządzeniu 1983 rodzaju stanowiska.

Ta kwestia 'papierowa' jest bardzo ważna, bez odpowiedniego stwierdzenia pracy w war. szcz. okres taki dla ZUS nie istnieje- tzn. jest zwykłym okresem składkowym bez wpływu na prawo do e. wcześniejszej.
Córka A / 188.33.80.* / 2013-09-03 23:02
Bardzo dziękuję, napisałam kolejną wiadomość zanim przeczytałam odpowiedź. Jeśli jest(chyba) Pan wstanie podać mi jakieś namiary na to zarządzenie o którym już pisałam będę bardzo wdzięczna. Serdecznie dziękuję
wiwan / 2013-09-04 10:58
Jest problem, bo to czasy przedinternetowe, a zarządzenie to nie było publikowane w Monitorze Polskim.

Jest możliwość odpłatna np. na stronie Centrum Informacji Technicznej i Biznesowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie

Ale:
- po co ono właściwie Pani. Jest potrzebne temu, kto teraz będzie św. pracy na podstawie dokumentacji pracowniczej sprzed 30 lat ojcu wystawiał
- zdaje się ww świadectwo, skoro wystawiane po wejściu w życie Rozporządzenia 1983, może przywołać pozycję już z niego, a nie z Zarządzenie resortowego.
córka A / 188.33.164.* / 2013-09-05 17:30
Bardzo, bardzo dziękuję. Teraz już wszystko wiem. Właśnie w Monitorze Polskim szukałam i nie umiałam znaleźć. Ale może faktycznie, najpierw poprosimy o świadectwo uzupełniające. Jestem bardzo wdzięczna za wyczerpującą odpowiedź.

Najnowsze wpisy