Na skróty
Forum Forum emerytalneWcześniejsza emeryturaemerytura a wlasna dzialalnosc

emerytura a wlasna dzialalnosc

skomentuj
edip15 / 2011-09-02 08:32
witam, jestem z rocznika 1952, mam przepracowane 41 lat, prowadze wlasna dzialalnosc gospodarcza, chcialabym przejsc na emeryture juz, jak najlepiej to zrobic czy sprzedac towar synowi, czy jest mozliwosc darowizny firmy lub spadku? no i najwazniejsze czy juz mi sie przysluguje emerytura?
Wyświetlaj:
kciuki / 2011-09-02 09:40
Jasne...i niech Pani zdąży ze złożeniem wniosku o "wcześniejszą emeryturę"...napewno po " staremu " naliczona będzie korzystniejsza a o " nową" zawsze Pani zdąży prosić po ukończeniu lat 60...pozdrawiam
wiwan / 2011-09-02 09:57 / Tysiącznik na forum
Niestety- 'edip15' musi dopracować jeszcze rok do powszechnego wieku emerytalnego.
Mimo, że jest z przedostatniego rocznika uprawniającego do wcześniejszej emerytury pracowniczej i spełnia warunki stażowe, nie spełnia warunku, który generalnie sprowadza się do tego, że nie dotyczy osoby prowadzącej DG przed wnioskiem o emeryturę- chodzi o minimum 6 miesięcy etatu w ciągu 24 ostatnich miesięcy.

Natomiast w związku z rocznikiem będzie mogła wystąpić o wyliczenie jej w sposób mieszany tj. 35% starej i 65% nowej.

Podstawa- art. 46 i art. 183 ustawy emerytalnej
edip15 / 2011-09-02 11:21
a jakbym przepisala firme na syna i zatrudnila sie w innej firmie na pol roku wtedy mozna skladac wniosek o emeryture prawda?
wiwan / 2011-09-02 21:48 / Tysiącznik na forum
Tak wynika z przytoczonego przeze mnie art. 46 ustawy emerytalnej:
" Emerytura, o której mowa w ust. 1, przysługuje ubezpieczonym, którzy:
1) ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, byli pracownikami oraz
2) w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub
ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawali w stosunku pracy
co najmniej przez 6 miesięcy, chyba że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę
są uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy"
...8gig / 2011-09-02 14:30 / Bywalec forum
musiałaby pani tam przepracować pół roku,czy nie lepiej już poczekać rok do emerytury?
wiwan / 2011-09-02 21:53 / Tysiącznik na forum
Tyle, że jeśli 'edip15' się zdecyduje na ten manewr- będzie miała e. wyliczoną w całości na starych zasadach, jeśli doczeka do 60- e. na nowych lub mieszaną- na wniosek.

I tu zdarzają się finansowe niespodzianki w wysokości świadczenia, które czasem uzasadniają takie 'kombinowanie'.
edip15 / 2011-09-03 08:01
czyli korzystniej jest przejsc na starych warunkach finansowo? bo naprawde kompletnie nie jestem zorientowana, jeszcze nigdzie za tym nie chodzilam
z0rr0 / 217.168.131.* / 2011-09-05 16:27
ma Pani firmę to ma Pani księgowość - myślę, że lepiej zorientować się w biurze rachunkowym lub w lokalnym ZUSie
skomentuj

Najnowsze wpisy